موضوعات
گلستان

پایان «خوش نشینی» اجاره نشین ها

نویسنده: فریبا شیردل گرگان- خبرنگار
در گذشته از اصطلاح «اجاره نشینی، خوش نشینی» برای کسانی که مستاجر بودند استفاده می شد. چون هر وقت فردی یا خانواده ای از زندگی در خانه ای ناراضی بود یا دیگر با سلیقه اش همخوانی نداشت، بارو بندیلش را جمع می کرد و منزل دیگری را برای زندگی پیدا می کرد...
1396/06/22
 در گذشته از اصطلاح «اجاره نشینی، خوش نشینی» برای کسانی که مستاجر بودند استفاده می شد. چون هر وقت فردی یا خانواده ای از زندگی در خانه ای ناراضی بود یا دیگر با سلیقه اش همخوانی نداشت، بارو بندیلش را جمع می کرد و منزل دیگری را برای زندگی پیدا می کرد. البته آن زمان ها مثل حالا نبود، اجاره ها ناچیز بود و با وجود درآمد پایین خانواده‌ها فشاری به آنان وارد نمی شد. هرچند بسیاری از خانه ها نیز امکانات امروز را نداشتند، اما هرچه بود هم رضایت مستاجر  درمیان بود و هم صاحب‌خانه. اجاره خانه ها مثل امروز میلیونی نبود و مالک هم تا جایی که می شد با مستاجر راه می آمد. اما حالا ورق کاملاً برگشته است و دیگر نمی توان اصطلاح خوش نشینی را برای اجاره نشینان به کار برد. به ویژه در یکی دو سال اخیر که قیمت رهن و اجاره بدون هیچ منطقی در حال افزایش است. با در نظر گرفتن تورم و رکودی که گریبانگیر جامعه شده، این اجاره ها برای خانواده ها کمرشکن است. بسیاری از خانواده ها برای اینکه بتوانند از پس هزینه های اجاره منزل برآیند، خیلی از اولویت ها و خواسته‌های خود در زندگی را نادیده می گیرند.

پرداخت اجاره بها خارج از توان ماست
یکی از شهروندان گرگانی 5 سال است که ازدواج کرده و در این مدت نیز 3 بار اسباب کشی کرده است. وی می گوید: هنوز یک ماه به اتمام قراردادمان باقی مانده بود که برای پیدا کردن خانه مناسب به بنگاه های مختلف رفتیم. قیمت ها نسبت به سال قبل خیلی افزایش پیدا کرده و تقریباً 2 برابر شده است.
«مرضیه حسینی» ادامه می دهد: واحدی که در آن سکونت می کردیم در یکی از مناطق نسبتاً خوب شهر بود. برای آن منزل 75مترمربعی 15 میلیون رهن و ماهانه 250 هزار تومان اجاره می دادیم، اما صاحب‌خانه برای سال جدید و بستن قرارداد مبلغ 25 میلیون تومان برای رهن را پیشنهاد داد که از توان ما خارج بود. پس از مدتی نظرش تغییر کرد و پیشنهاد 5 میلیون پول رهن با ماهانه 700 هزار تومان اجاره را مطرح کرد که بازهم برای ما سنگین بود.
وی درباره شغل همسرش می گوید: همسر من راننده تاکسی تلفنی است و درآمد اندکی دارد. پرداخت این گونه اجاره ها برای ما بسیار سنگین است. خیلی از شهروندان شرایطی مانند ما دارند، به ویژه زوج های جوانی که به تازگی زندگی خود را آغاز کرده اند و شغل دولتی ندارند، از پس این هزینه‌ها بر نمی آیند.

هزینه های بالای رفت و آمد به شهرک حافظ
شهروند دیگری هم که در شهرک حافظ در منزلی استیجاری زندگی می کند، می گوید: حدود 3 سال است که در این شهرک سکونت دارم، اما به همان اندازه اجاره خانه ای که ماهانه 400 هزار تومان برای واحدی 80 مترمربعی می دهم، هزینه کرایه رفت و آمد خانواده ام می شود.
«علی کاووسی» می گوید: با وجود 2 فرزند کوچک اسباب کشی برای ما خیلی سخت است. از طرفی هم صاحب‌خانه هرسال زمان تمدید اجاره، مبلغ رهن و هم اجاره را افزایش می دهد. ما هم برای اینکه نمی توانیم با پولی که داریم خانه مناسبی پیدا کنیم، مجبوریم که با این شرایط کنار بیاییم.
وی ادامه می دهد: از طرفی بیش از 500 هزار تومان برای هر دفعه اسباب کشی هزینه می شود که برای خانواده های مستاجر پرداخت آن، سخت و سنگین است.

صاحبخانه ها اجاره های بالا می خواهند
شهروند دیگری هم که اکنون ساکن شهرک بهزیستی است می گوید: اکنون همه صاحبخانه ها اجاره بهای بالا و پول رهن کمتر می خواهند. سال قبل در یکی از محله های خوب شهر توانستیم منزلی حدود 80 مترمربعی رهن کنیم و ماهانه هم تقریباً 200 هزار تومان به عنوان اجاره می پرداختم. «حسین شرفی» ادامه می دهد: در طول سال هم با پس اندازی که با همسرم انجام دادیم، توانستیم 5 میلیون تومان دیگر به پول رهن اضافه کنیم وفکر می‌کردیم که با 30 میلیون تومان حداقل ماهانه 100 هزار تومان اجاره می دهیم. اما مالک زمانی که برای تمدید قرارداد به بنگاه معاملات ملکی رفتیم گفت فقط 3 میلیون تومان پول رهن می‌گیرد و ماهانه 900 هزار تومان اجاره می خواهد.
وی می گوید: حتی اگر بقیه پول رهن را در بانک به عنوان سپرده هم می‌گذاشتم، با سود آن نمی شد اجاره خانه را پرداخت کرد. برای همین مجبور شدم تا جای دیگری را پیدا کنم و در نهایت در شهرک بهزیستی که دسترسی به مرکز شهر از آنجا کمی سخت است، یک واحد مسکونی با 8 میلیون تومان پول رهن و اجاره ماهانه 360 هزار تومان پیدا
 کردم. این شهروند می گوید: تعیین مبلغ رهن و اجاره هیچ شاخصی ندارد. مالک هرگونه که دلش بخواهد می‌تواند قیمت تعیین کند و این موضوع چالشی جدی برای مستاجران ایجاد کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code