موضوعات
گلستان

واکاوی آتش‌سوزی در گورستان خالد نبی(ع)

نویسنده: ستاره حجتی خبرنگار -گرگان
همزمان با برگزاری جشنواره اقوام در گلستان، خبر تکان دهنده آتش سوزی در گورستان تاریخی واقع در دامنه کوه بقعه متبرکه خالدنبی(ع)، فضای رسانه ای استان را ملتهب کرد. تصاویر منتشر شده نشان از سوختگی علفزار در آن منطقه داشت و همچنین گزارش های منتشر شده، شکستن سنگ مزارها را حکایت می کرد....
1396/06/28
همزمان با برگزاری جشنواره اقوام در گلستان، خبر تکان دهنده آتش سوزی در گورستان تاریخی واقع در دامنه کوه بقعه متبرکه خالدنبی(ع)، فضای رسانه ای استان را ملتهب کرد. تصاویر منتشر شده نشان از سوختگی علفزار در آن منطقه داشت و همچنین گزارش های منتشر شده، شکستن سنگ مزارها را حکایت می کرد.
در بازدید میدانی همشهری ازاین گورستان که فقط چند روز بعد از این رخداد، انجام شد، شواهد آن طور که پیش‌تر حکایت می شد، نبود. علفزار کاملاً سوخته نشده و آسیب چندانی بر اثر سوختن به سنگ مزارها نرسیده بود. طبق گفته «صالح حمیدزاده» دهیار روستای «گچی‌سو بالا» فقط 2 سنگ مزار در زمره سنگ هایی که به تازگی شکسته است، قرار می گیرد.

سنگ مزارهای شکسته در محدوده آتش سوزی نیست
«یوسف گیلک» باستان شناسی که به همراه ما از این منطقه بازدید کرد، در این باره گفت:  سنگ مزارهای شکسته اساساً در محدوده آتش سوزی نیست و البته با توجه به زمان کوتاه سوختن علفزار، نمی توان هم انتظار دیگری داشت. این موضوع هم نیازی به انجام کارهای باستان شناسی ندارد، بلکه هر ناظری می تواند آن را تایید کند.
گلیک ادامه داد: مهم ترین آسیبی که این سنگ مزارها را تهدید می کند، گلسنگ هاست که همه سنگ ها تقریباً در اندودی از آنها قرار دارند.
او گفت: حقیقت این است که همه آنچه درمورد گورستان خالد نبی(ع) می دانیم بر اساس شبهه و قرائن اندکی است. چرا که تا به حال فرصت کاوش در این منطقه را نداشته‌ایم. اما آنچه در مورد آسیب های  وارد شده به این منطقه بیان شد، حقیقتاً بزرگ نمایی بود و نه آنچه واقعاً اینجا رخ داده بود.

رفتار غیرمسئولانه در فضای مجازی
«زیبا جهانی» کارشناس ارشد جغرافیای گردشگری است. او رفتار برخی رسانه ها و شهروندان در مورد این حادثه و نسبت آن با گردشگری استان را واکنشی مسئولانه ندانست. جهانی بیان کرد: تصویری که تلاش شد در فضای مجازی از حادثه گورستان
 خالد نبی(ع) ایجاد شود، می توانست آسیب بسیار بزرگی به گردشگری نوپای این منطقه وارد کند. هنوز دلایل این آتش سوزی به خوبی مشخص نیست، اما اینکه بدون دلیل و حتی شواهد حقیقی، هر مطلبی در فضای مجازی منتشر شود، رفتاری است که گاهی آسیب های جبران ناپذیری را وارد می کند.
او افزود: بعد از نشر خبر آتش سوزی در منطقه خالد نبی(ع)، تماس های زیادی دریافت کردیم با این پرسش که آیا این منطقه از بین رفته است؟ عزم استان باید برای معرفی این منطقه، شناسایی بهتر آن، توسعه امکان‌های گردشگری در آن، همفکری برای پیدا کردن راه حل های حفاظتی و ثبت آن باشد. با این حال همه وانمود کردند که این گورستان از بین رفته است.

تصاویر، گویای واقعیت نبود
«صالح حمیدزاده» دهیار گچی سو و عضو هیات مدیره گورستان خالد نبی(ع) نیز اظهار کرد: متاسفانه تهمت‌هایی در رسانه ها مبنی بر این که آتش سوزی از طرف روستاییان بود، شکل گرفت. در حالی که حقیقتاً هیچ رسانه ای به جز شما برای پیگیری موضوع به اینجا نیامد و پیش از شما 2 فعال حوزه گردشگری، تنها اشخاصی بودند که آمدند تا حقیقت ماجرا را متوجه شوند. بدون شک نیاز فوری این منطقه، حفاظت است. حفاظتی که باید در ابعاد مختلفی پیگیری و انجام شود. اما اینکه وقتی اتفاقی رخ می دهد بدون مراجعه به محل، گزارش هایی بی پایه و اساس نوشته شود، به اقتصاد مردمی منطقه خسارت می زند.  تصاویری که بومیان از این منطقه گرفته بودند گویای آنچه رخ داده، نبود.
حمید زاده در پایان بیان کرد: امیدوارم که این حادثه ناخوشایند دریچه ای به سمت اتفاقات خوب برای این گورستان باستانی شود.

گورستان خالد نبی(ع) هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است
گورستان باستانی در دامنه هزار دره شمالی و آرامگاه خالد نبی (ع) و چوپان عطا، یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری گلستان است که در چند سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سال گذشته این اثر به ثبت ملی رسید و حدود 4 هکتار از مجموع محوطه وسیع این اثر، فنس کشی شد.  باوجود نصب کانکس های نگهبانی در 2 ضلع محوطه، وزارت کشور با افزایش نیروی یگان حفاظت استان و استقرار سرباز در این مکان موافقت نکرده است. این محوطه تا امروز حتی مورد کاوش باستان شناسی قرار نگرفته و مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، امیدوار است که بتواند به زودی اعتباری برای ساماندهی بخش هایی از محوطه این بنا فراهم کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code