موضوعات
گلستان

هیچ درختی در سال 96 قطع نمی‌شود

نویسنده:
عملیات بهره‌برداری از درختان جنگلی و نشانه‌گذاری آن‌ها در سال 97-96 متوقف شده است و این به این معناست که در زمستان 1396 هیچ‌گونه قطع درختی در جنگل اتفاق نخواهد افتاد.
1396/08/15
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، معاون جنگل این اداره با بیان مطلب بالا ادامه داد: البته این بدین معنا نیست که درختان مزاحم و خطرساز نشانه‌گذاری نشوند.
«سیدهاشم موسوی‌نژاد» اضافه کرد: در راستای رفع خطرهای احتمالی ناشی از درختان خطرساز موجود در مسیل و رودخانه‌های سیل‌گیر پارک‌های جنگلی، درختان ریشه‌کن، شکسته و افتاده مزاحم جاده‌های مسیرهای اصلی، شبکه‌های برق‌رسانی و غیره باید نشانه‌گذاری و قطع شوند.
معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: در راستای اجرای مصوبه هیأت دولت با نام «برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های کشور» از سال 93 روند بهره‌برداری از درختان طرح‌های جنگلداری تغییر کرده و در نشانه‌گذاری درختان جنگلی صرفاً درختان آسیب‌دیده از جمله ریشه‌کن، شکسته و افتاده علامت‌گذاری شدند.
وی اظهار کرد: در این زمینه در 3 سال اخیر در گلستان قریب به 50 درصد از حجم نشانه‌گذاری درختان جنگلی در قالب اجرای طرح‌های جنگلداری کاسته شده است.

پایان 15 قرارداد بهره‌برداری از جنگل
موسوی‌نژاد افزود: در سال گذشته بر اساس دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد در صورت پایان قرارداد اجرای طرح‌های جنگلداری، قراردادهای مذکور تمدید نشود و از انعقاد قرارداد جدید نیز خودداری شود. در این زمینه تا پایان سال 1395 در گلستان 5 فقره قرارداد با سطحی نزدیک به 40 هزار هکتار با تعداد پرسنل ثابت 89 نفر تعطیل و از تمدید آن‌ها خودداری شد.
معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بیان کرد: امسال بر اساس دستورالعمل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مقرر شد همه قراردادهای اجرایی طرح‌های جنگلداری تا پایان سال 96 و بر اساس برنامه زمانی مشخص خاتمه یابد.
موسوی‌نژاد ادامه داد: در این زمینه تا تاریخ اول آبان‌ماه تعداد 5 فقره قرارداد اجرای طرح‌های جنگلداری با سطحی نزدیک به 38 هزار هکتار و با تعداد نیروی ثابت شاغل 81 نفر خاتمه یافته و در قالب طرح حفاظتی واگذار شده است.
وی تصریح کرد: اکنون 15 فقره قرارداد طرح‌های جنگلداری در حال اجراست که تا پایان سال 1396، خاتمه خواهند یافت.
این مسئول در مورد کامیون‌ها و خودروهای حامل مقطوعات جنگلی در سطح جاده‌های اصلی گفت: این مقطوعات غالباً مربوط به درختان نشانه‌گذاری‌شده طرح‌های جنگلداری دوره 96-95 یا درختان خطرساز مسیر رودخانه‌های سیل‌گیر هستند. با گذشت زمان و حداکثر لغایت پایان سال 1396 با انتقال مقطوعات از جنگل به محل‌های دپو و جمع‌آوری و حمل به مبادی مصرف از حجم درختان مذکور و کامیون‌های حامل مقطوعات جنگلی در استان کاسته خواهد شد.
موسوی‌نژاد تأکید کرد: مقطوعات جنگلی مشاهده شده در جاده‌های استان مربوط به پروانه قطع‌های دوره قبل (96-95) بوده و به منظور فروش و انتقال مقطوعات باقی‌مانده درختان دپو شده و ربطی به نشانه‌گذاری و قطع در سال جدید ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code