موضوعات
گلستان

نقش صنایع دستی در ایجاد فرصت‌های شغلی

نویسنده: شیوا عطایی‌عظیمی
صنایع دستی ایران از دیرباز جایگاهی رفیع و غیرقابل دسترس از نظر ارزش‌های فرهنگی و هنری نزد بیشتر هنردوستان جهان داشته و یکی از نمادهای فرهنگ و تمدن غنی کشور است که علاوه بر افزایش اعتبار جهانی ما در بعد فرهنگی، می‌تواند در جذب گردشگران خارجی نیز مؤثر باشد. ..
1396/09/12
صنایع دستی ایران از دیرباز جایگاهی رفیع و غیرقابل دسترس از نظر ارزش‌های فرهنگی و هنری نزد بیشتر هنردوستان جهان داشته و یکی از نمادهای فرهنگ و تمدن غنی کشور است که علاوه بر افزایش اعتبار جهانی ما در بعد فرهنگی، می‌تواند در جذب گردشگران خارجی نیز مؤثر باشد. شرایط فرهنگی، آداب، رسوم و اعتقادات مردم منطقه، قابلیت‌ها، مهارت‌ها و دانسته‌ها و سلیقه‌های مردم این دیار، تأثیرپذیری و الهام از طبیعت زیبا و متنوع، شرایط اجتماعی و اقتصادی و چگونگی زندگی و معیشت ساکنان، وجود نیروهای انسانی و... موجب شده صنایع دستی استان بسیار متنوع و هریک دارای ویژگی‌های مختص به خویش باشند. صنایع دستی به طور پراکنده و متنوع در استان به‌ویژه در روستاها رایج است و بیشتر زنان روستایی و حتی شهری این منطقه دست‌کم با یک صنعت دستی آشنایی و به تولید آن مشغول‌اند. طرح‌های استفاده‌شده در محصولات استان الهام‌گرفته از نقوش و نگاره‌های بسیار کهن است که پیشینه تاریخی در منطقه تولید خود دارند. در گلستان به دلیل فراوانی مواد اولیه ارزان، طولانی بودن پیشینه تولید در صنایع دستی، تنوع رشته‌های استان، وجود استادان متبحر، وجود فروشگاه‌های صنایع دستی، تنوع قومیت‌ها در استان و... صنایع دستی می‌تواند نقش بسیار مهمی را پس از کشاورزی ایفا کند. به همین دلیل، حمایت از صنایع دستی و تقویت صنعتگران دست‌ساز، یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و رشد استان است که قادر خواهد بود اثر محسوسی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی داشته باشد. اما متأسفانه، رعایت نکردن استانداردهای مناسب، استفاده از مواد خام بی‌کیفیت، توجه نکردن به ظرافت‌کاری، بی‌توجهی به نوع درخواست متقاضی، یکنواخت بودن در تولید انبوه و... بخشی از مشکلات موجود در صنایع دستی استان است. واقعیت آن است که دست‌کم در یک دهه اخیر، معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی استان، راهکارهای تازه‌ای را برای نزدیک شدن به یک زبان ارتباطی جهانی به صنعتگران استان ارائه کرده و با برگزاری دوره‌های متعدد در حوزه طراحی تولید کمک کرده تا هنرمندان هویت سنتی خود را بدون تحریف در عناصر شاخص فرهنگی به زبان کاربردی ارائه دهند. همچنین با انجام طرح‌های پژوهشی و راه‌اندازی مراکز تخصصی و خلاق صنایع دستی در نقاط مختلف استان امکان حضور گردشگران و رونق فروش تولیدات فراهم کرده است.
در همین زمینه، بحث اشتغال و پیچیدگی‌های آن در جهان پرشتاب امروز توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. تعریف فرصت‌های شغلی جدید، شناسایی نیازهای مهارتی نیروی کار، نظارت و پیگیری بر مجوزهای کسب و کار جدید، تسهیلات بانکی کم‌بهره در طرح‌های اشتغالزا و تجهیز رایگان برخی از کارگاه‌های استان، از اقدامات این معاونت در رفع موانع اشتغال است. همچنین، با استانداردسازی رشته‌های بومی استان، توسعه آموزش‌های تولیدی، الزام بر استفاده از مواد اولیه طبیعی و... گام‌های مؤثر در ارتقا دادن و نهادینه کردن صنایع دستی استان برداشته شده است. فرهنگ‌سازی در جامعه، شناساندن رشته‌های مختلف صنایع دستی به مردم، توجه به نیاز مشتری، تنوع بخشیدن به تولیدات، حفظ کیفیت و مرغوبیت، حمایت‌های مالی، تولید بسته‌بندی برای برخی محصولات و... از اقداماتی است که برای بهبود وضعیت صنایع دستی استان انجام گرفته است. به هرحال این معاونت و مجموعه اداره‌کل، با توجه به اهمیتی که برای صنایع دستی قائل است آمادگی کامل خویش را برای همکاری و تعامل بیشتر با صنعتگران و پیدا کردن راهکارهای مناسب در راستای تبیین و حمایت گسترده از حقوق مالکیت فکری و معنوی آثار آن‌ها اعلام می‌کند و دست همکاری به سوی همه هنرمندان، صنعتگران، استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران دراز می‌کند. با این امید که روند رو به رشدی که در سال‌های اخیر در زمینه توسعه صنایع دستی آغاز شده تا نقطه مطلوب آن که نهادینه کردن صنایع دستی میان مردم است تداوم پیدا کند.
شیوا عطایی‌عظیمی
مسئول واحد حمایت از تولید صنایع دستی گلستان
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code