موضوعات
گلستان

نبود سیستم یکپارچه آموزش و پیشگیری در تصادف‌های جاده‌ای

نویسنده:
مرگ تنها ثمره تصادفات جاده‎ای نیست؛ سالانه در کشور بیش از 300 هزار نفر در حوادث جاده‎ای دچار مصدومیت‎های جدی می‎شوند.
1393/12/06
به گزارش فارس ، حوادث جاده‎ای در گلستان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و معلولیت به شمار می‎رود. هر چند حوادث و تلفات جاده‎ای پدیده نوظهوری نیست و در همه استان‎های کشور مسبوق به سابقه است اما میزان تصادفات در هر استان به عوامل خاصی بستگی دارد.در استان گلستان بیشترین آمار تصادفات مربوط به موتورسواران است که عمدتاً بدون گواهینامه، بیمه‎نامه معتبر و کلاه ایمنی هستند. البته این همه ماجرا نیست و دلایل دیگری نیز در بروز تصادفات جاده‎ای استان نقش دارند.
دلایل وقوع تصادف در محورهای مواصلاتی
بدون شک عامل انسانی و رعایت نکردن مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی بیشترین عامل حوادث جاده‎ای در کشور محسوب می‎شود و گلستان نیز از این قاعده مستثنا نیست، اما در کنار موارد ذکر شده استاندارد نبودن جاده‎ها و معابر استان نیز در حال حاضر به عاملی برای مرگ و میر و معلولیت‎های شدید تبدیل شده ‎است.
استان گلستان دارای 5 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی است و با وجود تلاش مسئولان در راهداری مناسب و به روز نگهداشتن این جاده‎ها شاهد هستیم که بسیاری از این مسیرها بدون استانداردهای لازم است.وجود تابلوهای نامناسب و تطابق نداشتن برخی تابلوها با شرایط جاده‎ای، نیمه‌کاره بودن برخی کمربندی‎ها (به ویژه در علی‎آبادکتول)، نبود کمربندی در برخی شهرهای استان، کمبود یا نبود سیستم روشنایی در بسیاری معابر و نصب نکردن علائم هشداردهنده در برخی معابر از جمله عوامل بروز حوادث در جاده‎های استان است.
نبود علائم هشدار دهنده و یا وجود تابلوهای نامناسب سبب می‎شود رانندگی در این مسیرها به سختی صورت گیرد. به خصوص در روزهای بارندگی و در زمان تاریکی هوا عملاً رانندگی در این مسیرها خطرناک و حادثه‎زا می‎شود. تا جایی که در برخی روزها که شرایط جوی مناسب نیست و شب هنگام رانندگی برای افرادی که بارها این مسیرها را طی کرده‎اند با سختی انجام می‎شود و قطعاً این دشواری برای مسافران و رانندگان عبوری دوچندان خواهد شد.
افتتاح و بهره‎برداری موقت
یکی از عمده مشکلات مردم در این زمینه افتتاح صوری، پیش افتتاح و بهره‎برداری موقت از پروژه‎های نیمه‌کاره و در حال ساخت است.
در طول این سال‎ها برخی مسئولان برای ارائه بیلان کاری و گزارش خدمات انجام شده اقدام به افتتاح طرح‎های نیمه‌کاره می‎کنند که عواقب خطرناک آن تنها متوجه مردم خواهد بود.
افتتاح پروژه نیمه‌کاره کمربندی علی‎آبادکتول از جمله این طرح‎هاست که تاکنون چند کشته بر جای گذاشته است و علاوه بر خطرات جانی و مالی گرفتاری‎های زیادی برای رانندگان اتوبوس و مردمی به وجود آورده است که مجبور هستند برای رسیدن به شهرشان یا در فاضل‎آباد و خان‎ببین پیاده شوند و یا در تاریکی شب در جاده‎ای تاریک و بدون هر گونه امکانات منتظر خودروهای عبوری یا خانواده‎شان بمانند.
«مهسا زنگانه» که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه مشهد است در این باره گفت: بیشتر مواقع من بین ساعت 7 و 8 شب به علی‎آبادکتول می‎رسم. از آنجا  که قبل از ساعت 10 شب اتوبوس وارد شهر نمی‎شود من به اجبار باید در کمربندی پیاده شوم. هر چند پدرم همواره دنبالم می‎آید اما شده گاهی اوقات پدرم چند دقیقه تاخیر ناخواسته داشته است و من در این چند دقیقه 100 بار می‎میرم و زنده می‎شوم چرا که ماندن دختری تنها در جاده‎ای بدون روشنایی و امکانات واقعاً ترسناک است.
موتورسواری با طعم مرگ
فاصله نزدیک شهرها و روستا در استان، کشاورزی بودن منطقه، ارزانی موتورسیکلت و گرانی خودرو، یادگیری آسان راندن موتورسیکلت، امکان تردد با موتورسیکلت برای افراد با سنین مختلف و نبود نظارت بر این موضوع باعث شده است تا استفاده از موتورسیکلت در استان روند رو به رشدی داشته باشد.
با وجود این که موتور می‎تواند به دلایل مختلف اقتصادی و ترافیکی وسیله‎ای تاثیرگذار در ترافیک و حمل و نقل محسوب شود، اما در حال حاضر این وسیله بلای جان مردم شده است.
استفاده از موتور بدون کلاه ایمنی، راندن موتور در پیاده‎رو‎ها و یا حرکت در راستای خلاف و راندن در روزهای بارانی که طبق مقررات ممنوع است، راندن در شب بدون چراغ و البسه شبرنگ‌دار، انجام حرکات نمایشی خطرناک و سبقت گرفتن خطرناک از جمله ناهنجاری‌های ترافیکی موتورسیکلت‎سواران در جاده‎های استان است.
حمل بار و احشام توسط موتورسیکلت، سوار کردن کودک در جلو و یا 2 نفر در ترک موتور، حرکت با فاصله کم پشت سر کامیون، اتوبوس و یا مینی‎بوس برای در امان ماندن از باد و سرما نیز در بسیاری از مواقع موجب وقوع تصادف دلخراش و خونین در جاده‎های استان می‌شود.
‎ 44 درصد تلفات حوادث رانندگی موتورسواران هستند
رئیس پلیس‌راه استان گلستان در خصوص تصادفات رانندگی موتور‌سواران در استان گفت: 70 درصد از تصادفات محورهای برون‎شهری گلستان در سال گذشته و امسال مربوط به موتورسیکلت‎سواران است.
سرهنگ «علیرضا قدمی» اظهار کرد: آمار سوانح رانندگی در جاده‎های استان که موتورسیکلت‎سواران در آن نقش داشته‎اند بالاست، به طوری که 44 درصد از کشته‎شدگان تصادفات سال گذشته موتورسیکلت‎سواران بوده‎اند.وی با بیان این که تصادف موتورسیکلت‌ها یکی از چالش‎های ترافیکی استان است، اضافه کرد: بیش از 50 درصد از مجروحان تصادف موتورسیکلت‌ها گاهی جراحت‎های سنگین دیده‎اند.قدمی با اشاره به رعایت نکردن مقررات از سوی بسیاری از موتورسیکلت‌سواران افزود: در استان گلستان مهم‌ترین مشکل در زمینه فرهنگ‎سازی استفاده از کلاه ایمنی بوده است زیرا بیشتر آمار تصادفات و تلفات ناشی از آن به دلیل استفاده نکردن از کلاه ایمنی است.رئیس پلیس‌راه استان گلستان بیان کرد: حدود 200 هزار موتورسیکلت در استان وجود دارد و برابر آمارها شاید بیش از 90 درصد راکبان بدون گواهینامه اقدام به استفاده از موتورسیکلت می‎کنند.قدمی اضافه کرد: مهم‌ترین راهکار برای رفع این مشکل فرهنگ استفاده مناسب از موتورسیکلت است و جامعه‎شناسان نیز به این نتیجه رسیدند که فرهنگ‎سازی در زمینه ترافیک از دوران خردسالی باید آغاز شود تا تأثیرگذار باشد.وی ادامه داد: برای دستگاه‎های زیادی وظیفه فرهنگ‎سازی در جامعه تعریف شده است و پلیس نیز در این عرصه با برگزاری همایش یک روزه آموزشی ویژه موتورسواران و اهدای کلاه ایمنی با همکاری اداره‌کل حمل و نقل و پایانه‎های استان در این امر فعال است.با وجود اینکه تعداد موتورسیکلت‎های استان 200 هزار دستگاه ذکر شده است اما به نظر می‎رسد این تعداد بیشتر باشد چرا که بسیاری از این موتورسیکلت‎ها بدون پلاک، مدارک شناسایی و بیمه هستند و در جایی ثبت نشده‎اند.
مرگ،تنها ثمره تصادفات جاده‎ای نیست
کارشناسان معتقدند که همواره پیشگیری بهتر از درمان است و در وهله نخست رعایت قانون به همه رانندگان توصیه می‎شود اما در مواقعی نیز بروز تصادف اجتناب‎ناپذیر است و کمک‌رسانی علمی و استاندارد به مصدومان حادثه سبب جلوگیری از بروز حوادث ناگوارتر می‎شود.
به گفته رئیس چهارمین کنگره ایمنی راه‎ها سالانه 300 هزار ایرانی در تصادفات مجروح می‎شوند که از این تعداد 30 تا 50 هزار نفر دچار معلولیت ذهنی یا جسمی دائمی می‎شوند که تا پایان عمر با آنها همراه است.هر چند در سال‌های اخیر با آموزش‎های داده شده به مردم در خصوص دخالت نکردن در امداد و نجات، هماهنگی بین نیروی‎های امدادی 115 و آتش‌نشانی، حتی کمک گرفتن از انجمن اتومبیلرانی در برخی حوادث جاده‎ای و به کارگیری امداد و نجات، تجهیز وسایل مراکز امدادی و احداث واحد تروما در 2 بیمارستان استان، تبعات بعدی حوادث جاده‎ای کاهش پیدا کرده است اما هنوز تا رسیدن به استانداردهای جهانی فاصله معناداری در پیش داریم.
امید است مسئولان در راستای جلوگیری از بروز حوادث جاده‎ای با اتخاذ راهکارهای عملی در مرحله اول و اعمال قوانین پیشگیرانه و کنترلی، رفع نواقص جاده‎ای، مرمت و ترمیم نقاط حادثه‎ساز استان، برخورد جدی با رانندگان متخلف و در گام بعدی تجهیز مراکز امدادی به وسایل روز دنیا در کاهش تلفات و حوادث جاده‎ای گام‎های اساسی و موثر بردارند.از سوی دیگر مردم نیز باید در رعایت قانون، رانندگی با رعایت سرعت مطمئنه و اعتماد نکردن به ترمز یا قدرت خودروی خود در جلوگیری از رقم خوردن حوادث تلخ برای خود و سایر افراد به ویژه در ایام نوروز پیش قدم باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code