موضوعات
گلستان

موج افزایش بیماری‌های کلیوی در استان

نویسنده: فاطمه میرزایی خبرنگار -گرگان
در حالی که سال گذشته خبر خوش افزایش تخت‌های درمان دیالیز تا حدود 2 برابر موجود در استان، یعنی 210 تخت جدید، از سوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان منتشر شده بود، این روزها زنگ هشدار افزایش بیماران گلستانی تا حدود 3 برابر امکانات موجود موج جدیدی از نگرانی را ایجاد کرده است....
1396/07/19
در حالی که سال گذشته خبر خوش افزایش تخت‌های درمان دیالیز تا حدود 2 برابر موجود در استان، یعنی 210 تخت جدید، از سوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان منتشر شده بود، این روزها زنگ هشدار افزایش بیماران گلستانی تا حدود 3 برابر امکانات موجود موج جدیدی از نگرانی را ایجاد کرده است. طبق آمار منتشرشده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان 50 درصد افرادی که تحت درمان‌های دیالیزی قرار دارند، پیش‌تر به دلیل ابتلا به بیماری دیابت، به بیماری‌های کیلوی دچار شده‌اند. طبق آمار رسمی اعلام‌شده از سوی مدیرکل امور اجتماعی استانداری گلستان در نشست هفته گذشته کمیته بیماری‌های خاص استان نیز 1100 بیمار دیالیزی در استان وجود دارند که ارائه خدمات به آن‌ها با دشواری‌های زیادی همراه است. «عبدالرضا چراغعلی» این عدد را فزاینده و رو به رشد اعلام کرد.

راهکارهای پیشگیری از بیماری‌های کلیوی
مدیرکل امور اجتماعی استانداری گفت: مدیریت تغذیه، خودمراقبتی در کنترل بیماری‌های دیابت و فشار خون که پیش‌زمینه دیالیز است و اطلاع‌رسانی، از راهکارهای پیشگیری و کاهش این بیماری است. وی اضافه کرد: هم‌اکنون در گلستان بیش از 1100 بیمار دیالیزی وجود دارد که هرساله هزینه درمانی بالایی را بر نظام درمانی تحمیل می‌کنند. امروز همه ادارات و نهادها به ویژه متولیان امر و نیز رسانه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد وظیفه دارند برای پیشگیری و کاهش بیماری دیالیز و دیگر بیماری‌های خاص در این استان با هم همکاری داشته باشند.

اطلاع‌رسانی‌ها کافی نیست
چراغعلی از برگزاری همایش اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری دیالیز در همه شهرستان‌های استان با همکاری تشکل‌های مردم‌نهاد خبر داد و اضافه کرد: ارتقای سلامت جامعه بدون آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی میسر نمی‌شود. برخی اداره‌ها، نهادها و نیز مسئولان گلستانی نسبت به بیماری‌های خاص، بی‌توجه هستند. اگرچه برخی تلاش‌ها و اقدامات در این حوزه انجام می‌شود، کافی نیست و مطالبه و انتظارات بیماران و خانواده آنان را برآورده نکرده است. مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار در ادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان متولی اصلی حوزه درمان بیماران خاص باید با مشارکت دیگرنهادها و اداره‌ها، برنامه‌ای جامع و کاربردی در حوزه پیشگیری از این بیماری تدوین کند.

روش تغذیه مردم گلستان اشتباه است
«معصومه خوش‌نیت»، متخصص اورولوژی، موضوع نبود امکانات را فقط یکی از مشکلات بیماران دیالیزی استان عنوان می‌کند و معتقد است موضوع دیالیز بیش از هرچیز مشکل دولت به ویژه در بخش پیشگیری در کنار مسائل درمانی است. او می‌گوید: تعداد زیاد بیماران دیابتی استان، بر روند رشد بیماران کلیوی تأثیرگذار بوده است و گلستان بسیاری از مشکلات مربوط به ابتلا با دیابت را سال‌هاست با خود دارد. روش تغذیه و تفریح مردم در گلستان آنان را در خطر جدی چند بیماری که مانند زنجیر به هم وصل هستند قرار می‌دهد. دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های کلیوی 3 نمونه بسیار حاد از این بیماری‌هاست.

اساس زندگی شهری بر پیشگیری بنا نشده است
خوش‌نیت معتقد است رفع بیماری و گام‌های بزرگ به سمت ارتقای سلامت آن طور که باید دغدغه استان نیست. او ادامه می‌دهد: روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها هفته‌ای چند مطلب هشداردهنده درباره بیماری‌های خاص به ویژه بیماری‌های کلیه در استان منتشر می‌کنند. مراجعه بیماران به ما نشان می‌دهد اتفاقاً خود شهروندان تلاش دارند یاد بگیرند چطور با بهره‌گیری از سبک زندگی و شیوه تغذیه سالم، گام‌هایی در پیشگیری از ابتلا بردارند. اما وقتی پایمان را از خانه بیرون بگذاریم می‌بینیم ساختار زندگی شهری و اداری ما اساساً برای این پیشگیری‌ها برنامه‌ریزی نشده است. وی ادامه می‌دهد: اتفاقاً همین موضوع سن ابتلا به بیماری‌های کلیوی ما را کاهش داده است و همچنین در بین بانوان باردار که مکانیسم عمل کلیه‌ها هم تحت تأثیر هورمون‌های دوره بارداری تغییر می‌کند، زیاد شده است. این عوامل را بگذارید کنار مصرف نمک بالا و شیرینی و شکلات در گلستان به ویژه در مرکز استان که مصرف غذاهای فست‌فودی در آن بیداد می‌کند. بازگشایی فست‌فودها، مدی در گلستان است که همه شهروندان از آن استقبال می‌کنند. ماهی نیست که شاهد بازگشایی فست‌فودها، کافه‌ها، قنادی‌ها و گالری‌های کیک و شیرینی در استان نباشیم. این همه منجر به چاقی‌های مفرط، فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و کلیوی می‌شود.

نبود بهداشت در شهرها
«رضا مجیدی» کارشناس مدیریت شهری است. او درباره تغییر ساختار شهرهای گلستان، به نفع کنترل بیماری‌های کلیوی می‌گوید: یک نگاه سرانگشتی در شهرها و اداره‌های ما نشان می‌دهد شهر را برای سلامت نساخته‌ایم. در گنبدکاووس طبق آمار منتشرشده از سوی فرمانداری، بیش از 120 فرد دیالیزی وجود دارد.
 اما شما در همین شهر باید به دنبال سرویس بهداشتی بگردید.
وی می‌افزاید: در گرگان که مرکز استان است هم همین‌طور. وقتی هم به یک مرکز سرویس بهداشتی مراجعه می‌کنید، چون نشانی از بهداشت از آن نمی‌بینید، ترجیح می‌دهید از آن استفاده نکنید. از سوی دیگر به مدارس هم سری بزنیم می‌بینیم در مدارس ما هم تعداد سرویس‌های بهداشتی به ازای دانش‌آموزان کمتر از همه استانداردهای جهانی و گاه داخلی است؛ مثلا مدارس روستایی داریم که مدرسه دارای سرویس بهداشتی نیست. یا یک سرویس قابل استفاده دارد و در یک زنگ تفریح کوتاه قرار است تعداد زیادی دانش‌آموز از آن استفاده کنند.
مجیدی ادامه می‌دهد: این روند را به اداره‌ها تعمیم دهیم. در برخی اداره‌ها، کارکنان باید 3 طبقه بالا بروند یا پایین بیایند که به سرویس بهداشتی برسند. ببینید این‌ها مواردی است که حتی قرار نیست تک‌تک مدیران در حوزه‌های مختلف به آن اشراف داشته باشند بلکه باید در استانداردهای ساخت‌وسازهای پاساژها، پارک‌ها و محل‌های عمومی، در مدارس و اداره‌ها تعریف شده باشد و مانند یک امر عادی به انجام برسد.
مجیدی در پایان می‌گوید: البته این بخشی از موارد است. نبود ساختار منسجم حمل و نقل عمومی، استفاده بیش از حد از ماشین حتی در مسیرهای کوتاه، همه از عواملی است که می‌طلبد مدیران شهری برای بهبود و ارتقای شاخص سلامت در شهرهای ما برای بهبود آن اقدامات عاجلی انجام دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code