موضوعات
گلستان

لزوم اجرای آبخیزداری در نیمی از مساحت استان

نویسنده: فریده ستایشگر خبرنگار -گرگان
در 3 دهه اخیر 120 فقره سیل های کوچک و بزرگ در استان به وقوع پیوسته که خسارت های آن بیش از 1000 میلیارد تومان برآورد شده است. خسارت‌هایی که هر سال به دلیل محدودیت اعتباری دولت ها، تنها درصد اندکی از آنها جبران شده است....
1396/06/19
در 3 دهه اخیر 120 فقره سیل های کوچک و بزرگ در استان به وقوع پیوسته که خسارت های آن بیش از 1000 میلیارد تومان برآورد شده است. خسارت‌هایی که هر سال به دلیل محدودیت اعتباری دولت ها، تنها درصد اندکی از آنها جبران شده است.

تاسیسات و زیرساخت ها تاب آوری ندارند
همین موضوع نیز خسارت های انباشته شده را افزایش داده و هم اینکه در زمان بروز حادثه، زیرساخت ها دیگر تاب آوری چندانی ندارند. این موضوعی است که رئیس ستاد بحران استان نیز در جلسه ای که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شده بود، در موردش گلایه کرد. «رضا مروتی» گفته بود که به دلیل خسارت هایی که از دهه های گذشته تاکنون به تأسیسات و زیرساخت‌های استان وارد شده است، تاب آوری آنها به شدت کاهش یافته و در صورت بروز حوادثی دیگر میزان خسارت ها افزایش می یابد.
هرچند با توجه به تغییرات اقلیمی گسترده
 نمی‌توان جلوی وقوع حوادثی همچون سیل را گرفت، اما با برخی اقدام ها تحت عنوان طرح های آبخیزداری می توان میزان خسارت ها را به ویژه در پایین دست رودخانه ها کاهش داد.

مدیریت جامع حوضه های آبخیز؛ اولویت توسعه استان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به سیل خیز بودن گلستان گفت: از نظر سیل خیزی، استان شاهد بروز سیلاب های سالانه و مخرب فراوانی در دهه های 70 و80 بوده است که با توجه به وضعیت حوضه های آبخیز و سیل گیر بودن پایین دست، انجام فعالیت های آبخیزداری و اعمال مدیریت جامع از اولویت های توسعه استان محسوب می شود. ازآنجا که کشاورزی و گردشگری به ترتیب محورهای اول و دوم توسعه استان هستند، بنابراین مشکلات سیل، فرسایش، رسوب و پر شدن مخازن سدها و افت شدید سفره های آب زیرزمینی از موانع توسعه پایدار استان در بخش کشاورزی و گردشگری محسوب می شوند.
«ابوطالب قزلسفلو» افزود: تنها راه رسیدن به توسعه پایدار، حفاظت از منابع، کاهش بلایای طبیعی وعلاج بخشی مشکلاتی که گفته شد، پرداختن به مدیریت جامع حوضه های آبخیز است.

اجرای طرح آبخیزداری در 400 هزار هکتار
این مسئول ادامه داد: در استان با گذشت 2 دهه از فعالیت های آبخیزداری، حدود 900 هزار هکتار از مساحت استان تحت پوشش مطالعات آبخیزداری قرار گرفته که از این میزان در حدود 400 هزار هکتار از آنها عملیات اجرایی انجام شده است.
وی بیان کرد: در این سطح 160 بند خاکی، 3طرح مدیریت سیلاب، 3 طرح پخش سیلاب، 120سازه بتنی و سنگی و ملاتی، 400 مورد سازه های گابیونی، جنگلكاری احیا و توسعه جنگل در سطح 7600 هكتار، بیش از 1300 هکتار تراسبندی و 2500 هکتار نهالکاری مثمر و علوفه کاری در اراضی شیبدار اجرا  و انجام شده است.
قزلسفلو گفت: با مجموع مخازن ایجاد شده در این طرح ها که بیش از 70 میلیون مترمکعب است قادر خواهیم بود هر سال 120 میلیون متر مکعب سیلاب را به صورت متناوب و مستقیم مدیریت کنیم. این در حالی است که اجرای طرح های بیولوژیک و بیومکانیک ضمن کاستن از فرسایش و رسوب حوضه بالادست که تا 30 درصد است، می تواند با برخورداری از 120 میلیون مترمکعب آب، مخازن سدهای پایین دست را حفظ کند.به گفته وی، اعتبار مورد نیاز برای طرح های آبخیزداری آماده اجرا بیش از 60 میلیارد تومان است.

نکاتی برای کاهش خسارات سیل
این مقام مسئول گفت: اعمال مدیریت جامع بر حوضه‌ های آبخیز از طریق تشكیل كارگروه های كارشناسی برای اولویت بندی فعالیت های موردنیاز در سطح حوضه‌ ها و استفاده از نظرات كارگروه ها در پیشنهاد طرح های اجرایی برای تصویب متناسب با طرح جامع یکی از موضوعات اساسی است.  در کنار آن برای کاهش خسارت سیل باید مقاوم سازی تاسیسات در دستور کار قرار داشته باشد.
وی افزود: بیمه سیل در دشت های سیلابی متناسب با دوره بازگشت، انجام اقدام های مدیریت حوضه آبخیز شامل (حفاظت دیواره، چک دم، جنگلکاری و انحراف سیل)، مدلسازی هواشناسی و هیدرولوژی حوضه های آبخیز و اجرا شدن مدیریت جامع با همکاری جوامع محلی و ارگان های دولتی از نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

ضرورت اجرای طرح جلوگیری از خسارت سیلاب
طرح جامع جلوگیری از خسارت سیلاب در استان با وقوع سیل های مهیب در اوایل دهه 80 مورد توجه قرار گرفت و حدود 8 سال قبل نیز این طرح مصوب شد، اما تاکنون هیچ ردیف اعتباری پیدا نکرده است.
این موضوعی است که « حسن صادقلو» استاندار نیز در موردش انتقاد داشت. وی گفت: این طرح چند سال قبل در استان تدوین شد و مورد بازنگری قرار گرفت.
وی با توجه به وضعیت سیل خیزی استان گفت: برای کاهش خسارت سیلاب های بزرگ و کوچک لازم است طرح جامع جلوگیری از خسارت سیل در استان اجرا شود.
به گفته استاندار اجرای این طرح بیش از 1200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که به طور قطع با توجه  به محدودیت های اعتباری دولت، امکان تزریق این اعتبار وجود ندارد و سالانه نیز بر حجم خسارت ها افزوده خواهد شد.با این حال، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز این قول را به گلستانی ها داد تا در بودجه سال 97 طرح جامع مدیریت سیلاب استان ردیف اعتباری جداگانه ای پیدا کند. این در حالی است که این قول در سال های گذشته و پس از وقوع سیل های متعدد نیز داده شده بود، اما ثمری برای استان نداشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code