موضوعات
گلستان

قدیمی‌ترین دانشگاه علوم کشاورزی کشور ۶۰ ساله شد

نویسنده:
۱۱ مهر سالروز تأسیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شهر گرگان بود. دانشگاهی که ۶۰ سال از ساخت آن می‌گذرد و در این ۶۰ سال روند تکاملی خود را از یک آموزشگاه به مدرسه، سپس دانشکده و در نهایت مجتمع آموزش عالی طی کرده است....
1396/07/19
۱۱ مهر سالروز تأسیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شهر گرگان بود. دانشگاهی که ۶۰ سال از ساخت آن می‌گذرد و در این ۶۰ سال روند تکاملی خود را از یک آموزشگاه به مدرسه، سپس دانشکده و در نهایت مجتمع آموزش عالی طی کرده است.
«رحمت‌الله رجایی»، نویسنده مدخل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، در مورد تاریخچه این دانشگاه اظهار کرد: آموزش کشاورزی در ایران به شکل مدون سابقه زیادی ندارد و نخستین مدرسه در این زمینه مربوط به مدرسه فلاحت بود که در عصر مظفرالدین‌شاه تأسیس شد. بعد از آن ما شاهد تأسیس مرکزی برای آموزش کشاورزی در کرج بودیم؛ اما نخستین مرکز کشاورزی در سال ۱۳۳۶ در گرگان تحت عنوان آموزشگاه عالی جنگل و مرتع بنیان‌گذاری شد.
وی افزود: آموزشگاه عالی جنگل و مرتع با همکاری اداره جنگل‌بانی، سازمان برنامه ایران، اداره اصل 4 ترومن و دانشگاه یوتای آمریکا طراحی و بنیان‌گذاری شد.

آغاز کار با 28 دانشجو
رجایی گفت: بنیان‌گذار و نخستین رئیس دانشگاه فردی به نام محمد عابدی بود. عابدی متولد سال ۱۳۰۰ و تحصیل‌کرده دانشگاه یوتای آمریکاست که خوشبختانه در سن ۹۶ سالگی همچنان سرحال است.
وی ادامه داد: آموزش عالی جنگل و مرتع گرگان در ۱۱ مهر ۱۳۳۶ با حضور جمعی از مقامات از جمله وزیر کشاورزی ایران کار خود را آغاز کرد. رجایی افزود: این آموزشگاه در محل فعلی دانشگاه که متعلق به اداره جنگل‌بانی بود شروع به کارکرد و در ساختمانی سفید با ۱۴ ستون بلند که توسط شرکت دارث ساخته‌شده بود تحت عنوان آموزشگاه عالی جنگل و مرتع با ۲۸ دانشجو از سراسر کشور کار خود را آغاز کرد.
وی با اشاره به روند تکاملی دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه در این ۶۰ سال روند تکاملی خود را طی کرده است؛ چنانچه از آموزشگاه به مدرسه عالی جنگل و از مدرسه عالی منابع طبیعی به دانشکده منابع طبیعی و سپس به مجتمع دانشگاهی و سرانجام به دانشگاه علوم کشاورزی تبدیل شده است.
رجایی ادامه داد: آموزشگاهی که با ۲۸ دانشجو کار خود را آغاز کرده است، هم‌اکنون بیش از 4هزار دانشجو در رشته‌های مختلف و در مقاطع مختلف تحصیلی از لیسانس تا دکتری دارد.

تخصصی‌ترین مرکز آموزش کشاورزی و جنگل
رجایی ادامه داد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی یکی از بهترین و تخصصی‌ترین مراکز آموزش کشاورزی و جنگل در سراسر ایران است که تاکنون سبب ارتقای دانش کشاورزی و جنگل‌داری شده است.
وی گفت: دانشگاه اگرچه امروز در جایگاه اولیه خود مستقر است، دارای زمینی ۳۰ هکتاری در غرب شهر گرگان به نام پردیس است که ۹ دانشکده آن در این مکان مستقر شده است.
رجایی افزود: دانشگاه دارای 3 هزار هکتار جنگل آموزشی در منطقه شصت‌کلا بوده که باغ گیاه‌شناسی آن بسیار معروف است.

برگزاری مراسم شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه در آذر
به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مراسم نکوداشتی هم با حضور استادان، کارکنان و فارغ‌التحصیلان، چهارشنبه ۸ آذرماه در سایت مرکزی برگزار می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این زمینه گفت: به دلیل تقارن ۱۱ مهرماه سالروز تأسیس دانشگاه با ایام محرم و صفر، مراسم نکوداشت شصتمین سال تأسیس دانشگاه، هشتم آذرماه برگزار خواهد شد.
«علی نجفی‌نژاد» افزود: فلسفه برگزاری این گونه مراسم‌ها در دین اسلام هم وجود دارد که به افراد توصیه می‌کند به گذشتگان خود نگاه کنند و در زمین سیر داشته باشند.
وی تصریح کرد: استفاده از تجربه گذشتگان و مرور فعالیت‌هایی که در ۶۰ سال گذشته برای پیشرفت این دانشگاه انجام شده، از دیگر اهداف برگزاری مراسم نکوداشت دانشگاه است.

آینده‌نگری و مکان‌یابی درست دانشگاه
این مسئول بیان کرد: تا به حال از تاریخچه دانشگاه می‌توان دریافت که موضوعاتی مانند مکان‌یابی در انتخاب گرگان به عنوان محل تأسیس دانشگاه، آینده‌نگری در ساخت‌وسازها و تناسب بین پذیرش دانشجو و نیاز جامعه در تأسیس و ادامه فعالیت‌های علمی، آموزشی و عمرانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، تأثیر داشته است. نجفی‌نژاد با اشاره به در دست تدوین بودن کتاب تاریخچه دانشگاه گفت: امیدواریم با تدوین این کتاب، از روند ۶۰ سال فعالیت این دانشگاه در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص، یادگاری شایسته برای آیندگان باقی بگذاریم.  رئیس دانشگاه منابع طبیعی گرگان تصریح کرد: تصمیم داریم با ساخت مجتمع فرهنگی در ساختمان دانشکده علوم زراعی سابق، بخشی از آن را به موزه دانشگاه اختصاص دهیم.  ۶۰ سال حضور این دانشگاه در آموزش جنگل‌داری سابقه کمی نیست از این ‌رو جا دارد ساختمان‌ها و بناهای مختلف به آموزشگاه جنگل را به‌عنوان هویت تاریخی و علمی سرزمین گرگان و ایران حفظ کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code