موضوعات
گلستان

قاتلان سریالی گلستان در انتظار رأی جنبه خصوصی جرم

نویسنده: فاطمه میرزایی خبرنگار -گرگان
پرونده قتل‌های زنجیره‌ای 2 استان مازندران و گلستان که در بهار سال 94 روی میز دادگستری باز بود، با دستگیری 3 سارق مسلح و قاتل با 8هزار صفحه مختوم شد و برای رأی به دادگاه رفت. سال 95 هم آرا به دیوان عالی کشور برای تأیید ابلاغ شد. این رأی پس از تأیید، از سوی دادگستری گلستان با عنوان اعدام در ملأعام برای 2نفر، متهمان ردیف یک و 2 و نفی بلد برای متهم ردیف سوم اعلام شد....
1396/07/18
پرونده قتل‌های زنجیره‌ای 2 استان مازندران و گلستان که در بهار سال 94 روی میز دادگستری باز بود، با دستگیری 3 سارق مسلح و قاتل با 8هزار صفحه مختوم شد و برای رأی به دادگاه رفت. سال 95 هم آرا به دیوان عالی کشور برای تأیید ابلاغ شد. این رأی پس از تأیید، از سوی دادگستری گلستان با عنوان اعدام در ملأعام برای 2نفر، متهمان ردیف یک و 2 و نفی بلد برای متهم ردیف سوم اعلام شد.

حکم صادرشده قابل فرجام‌خواهی است
رئیس کل دادگستری گلستان در مورد این پرونده که متهمان ردیف اول و سوم آن پدر و پسر بودند، گفت: این باند 3 نفره، 80 فقره سرقت مسلحانه و 13 قتل را در فاصله سال‌های 79 تا 94 در استان‌های گلستان و مازندران مرتکب شدند. رسیدگی به این پرونده پس از اعلام نظر دیوان عالی کشور از بهمن 95 در دادگاه انقلاب گرگان، به اتهام افساد فی‌الارض و محاربه آغاز شده بود. حکم صادرشده در دادگاه انقلاب، قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.  «هادی هاشمیان» افزود: با بیان این که با صدور این حکم، پرونده اعضای باند در دادگاه انقلاب بسته شد، افزود: این پرونده برای رسیدگی از جنبه خصوصی جرم در مورد قتل‌ها و سرقت‌ها به دادگاه کیفری یک استان ارسال شد. رئیس کل دادگستری گلستان گفت: اعضای باند معروف به قتل‌های سریالی، بهار 94 به دنبال تشکیل پرونده قتل راننده سواری در دادسرای عمومی و انقلاب گرگان، شناسایی و دستگیر شدند.
وی ادامه داد: بررسی اسلحه توسط کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی استان نشان داد با این اسلحه، در سال‌های گذشته نیز چندین سرقت مسلحانه و قتل در استان‌های گلستان و مازندران انجام شده است. به این ترتیب یکی از سارقان که از مجرمان سابقه‌دار بود، شناسایی و دستگیر شد. بررسی‌ها نشان داد، این فرد از چند سال پیش همراه پسرش و فرد دیگری اقدام به سرقت‌های مسلحانه می‌کرد که در یک عملیات ضربتی، آن‌ها نیز دستگیر شدند.

در برخورد با برخی جرائم نمی‌شود رأفت نشان داد
«هادی میرحسینی» کارشناس حقوق در مورد این حکم می‌گوید: وقتی دادگاه صالحه برای این متهمان فساد فی‌الارض و محاربه را آن هم به‌درستی تشخیص داده است، اشد مجازات با قابلیت بازدارندگی بالا را برای آن‌ها صادر کرده است. از نخستین ساعت‌های صدور این حکم، تلفن‌های زیادی از سوی دانشجویان حقوق به من شده است که می‌پرسیدند چرا حکم چند بار اعدام برای آن‌ها صادر نشده است.
میرحسینی ادامه می‌دهد: نخست این که این حکم برای جنبه عمومی جرم آن‌هاست و جنبه خصوصی آن، در شعب کیفری در جریان است. دوم این که تصور عموم درباره حکم چند بار اعدام اشتباه است. برای 2 متهم ردیف اول و دوم که به هر صورت حکم اعدام صادر شده است. بیایید در نظر بگیریم که دادگاه کیفری برای متهم ردیف سوم، 13 بار اعدام را حکم دهد. این حکم به این معنا خواهد بود که حکم اعدام او لغو نخواهد شد مگر با رضایت 13 اولیای دم؛ یعنی اگر 12 اولیای دم هم رضایت دهند یا به دریافت دیه قانع شوند، برای همان یک اولیای دم که رضایت نداده، حکم اجرا می‌شود.
او در پایان می‌گوید: احکام برای جرائمی مانند قتل‌های زنجیره‌ای شدیدتر از اشد مجازات، اعمال و اجرا می‌شود که بسیار اندیشه و روش درستی است. درست است که هر جرمی زمینه‌های جرم‌شناسانه دارد، اما با رأفت نمی‌شود با این جرائم برخورد کرد. هیچ کجای دنیا هم چنین رأفتی به خرج نمی‌دهند بلکه مطابق با حدود قانونی و عرفی، اشد مجازات را برای آنان در نظر می‌گیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code