موضوعات
گلستان

صنعت نوغانداری در گلستان؛ نیازمند توسعه

نویسنده:
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان گفت: نوغانداری به عنوان یک صنعت قدیمی در استان باید توسعه یابد.
1396/05/22
به گزارش مهر«کلثوم غفاری» توران در کارگاه آموزشی- توجیهی صندوق های خرد محلی اظهار کرد: 2 طرح کشت گیاهان دارویی و توسعه نوغان استان در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: کشت گیاهان دارویی با همکاری یک شرکت خصوصی انجام می شود که در این طرح ابتدا زمین های کوچکی از 2 روستای گرگان به عنوان پایلوت انتخاب شد و در آن زمان فقط 5 نفر اعلام آمادگی کردند، ولی امروز در 5 شهرستان، 4 هکتار زیر کشت داریم.وی تصریح کرد: از 4 مدرسه نیز در این طرح استفاده کرده ایم تا از فضای سبز آن بهره‌برداری شود.غفاری توران بیان کرد: محصولات این طرح به طور تضمینی توسط شرکت خصوصی خریداری می شود.وی همچنین گفت: انجمن گیاهان دارویی و جهاد کشاورزی برای آموزش در این طرح در زمینه کاشت، داشت و برداشت حضور مستمر و پپگیر دارند.
وی به توسعه نوغانداری اشاره کرد و گفت: دومین طرحی که سعی داریم آن را اجرایی کنیم، ارتقای جایگاه نوغان استان است، نوغانداری، صنعتی است که از گذشته‌ها در استان ماوجود داشته است.

صنعت نوغان جوابگوی اقتصاد گلستان است
این مسئول تأکید کرد: به جرات می توان گفت اگر همه فعالیت های استان تعطیل شود و فقط به دنبال ارتقای جایگاه نوغان باشیم جوابگوی درآمد خانواده خواهیم بود.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان به مزایای پرورش نوغان اشاره کرد و گفت: نوغانداری، شغلی پایدار است که هیچ ضرر و آسیب زیست محیطی ندارد و حتی به اکوسیستم و محیط زیست نیز سود می رساند.
وی ادامه داد: غیر از گسترش فضای سبز برای توتستان ها، می توان از فضولات کرم به عنوان کود آلی و بی ضرر استفاده کرد و از چوب درختان توت برای سوخت یا تولید کاغذ و نئوپان و کاغذ بهره گرفت.
غفاری توران بیان کرد: تولید نخ ابریشم، ارزش افزوده فراوانی دارد و بعد از رنگ آمیزی می تواند اشتغال بیشتری را نیز ایجاد کند که در بافت منسوجات و بافت تابلوفرش های ابریشمی که بازار جهانی دارد، به کار می رود.
وی اظهار کرد: امروزه کاشت صیفی به جای پنبه و نوغان استان را گرفته  است که سموم آفات نباتی سبب ایجاد بیماری می کند.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری گفت: گسترش این صنعت سبب جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی برای کاشت برنج می شود.
وی تصریح کرد: بخش اعظمی از نوغان ما به استان خراسان رضوی ارسال می شود و واسطه ها و هزینه های جانبی آن سبب  خواهد شد که افزایش قیمت کاذب به وجود آید.غفاری توران گفت: ما هم صنعت نساجی داریم و هم بافت فرش و تابلو فرش و مجبوریم مواد اولیه آن را از تبریز و خراسان تهیه کنیم، بنابراین باید به فکر راه حلی برای آن باشیم تا این منسوجات در استان تولید شود.وی تأکید کرد: وجود یک نمودار سازمانی که تنها و تنها به گسترش صنعت نوغان بپردازد، ضروری است.

قسمت اعظم آسیب های اجتماعی استان به نبود اشتغال برمی گردد
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری اظهار کرد: وجود برخی از آسیب های اجتماعی در استان سبب شده تا مطالعه ای در آسیب شناسی و عوامل به وجود آورنده آن انجام گیرد.وی ادامه داد: بخش اعظم این آسیب ها به نبود کسب و کار و سختی معیشت خانواده برمی گردد و همین عوامل سبب شده تا به دنبال برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در زمینه مبارزه با آسیب های اجتماعی و توانمند کردن زنان باشیم.غفاری توران گفت: برای رسیدن به اشتغال پایدار همه اقشار را باید مد نظر قرار داد و در استان که رنگین کمانی از اقوام است این موضوع مهم تر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code