موضوعات
گلستان

شرق استان پیشرو در گسترش واحدهای دانش‌بنیان

نویسنده: ستاره حجتی خبرنگار -گرگان
اگرچه شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری نزدیک به ۲۰ سال است در کشور جای خودشان را باز کرده‌اند، از سال ۱۳۹۲ توجه به تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان به یکی از محورهای مهم در برنامه‌های دولت تبدیل شد...
1396/09/08
اگرچه شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری نزدیک به ۲۰ سال است در کشور جای خودشان را باز کرده‌اند، از سال ۱۳۹۲ توجه به تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان به یکی از محورهای مهم در برنامه‌های دولت تبدیل شد. خیلی زود میراث این اندیشه که حالا در سراسر کشور فراگیر شده است به گلستان رسید و همان سال، پارک علم و فناوری استان هم در جاده آق‌قلا تأسیس شد. استقبال عمومی از این نهاد تازه‌تأسیس در استان تا جایی بود که توانست مسئولان را متقاعد کند که یک سال قبل مرکز دیگری در شرق استان و در شهر گنبدکاووس ایجاد کنند. حالا و در تولد یک سالگی این مرکز که مرکز رشد واحدهای فناورانه شرق استان نام گرفته است، مدیر آن از ثبت ۵ شرکت دانش‌بنیان و استقبال از گسترش آن خبر می‌دهد.

تجاری‌سازی ایده‌ها
رئیس مرکز رشد واحدهای فناورانه شرق استان با بیان این که امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان با استفاده از دانش و فناوری‌های نوین و کسب و کارهای مبتنی بر دانش در حال دریافت درآمدهای کلان هستند، می‌گوید: سابقه تشکیل پارک‌های علم و فناوری در کشور از حدود ۱۷ سال قبل در اصفهان آغاز شد. در گلستان فعالیت پارک علم و فناوری درسال ۹۲ آغاز شد و مرکز رشد واحدهای فناور شرق استان در گنبدکاووس نیز از آبان سال گذشته فعالیت خود را شروع کرده است. «مهدی عمرانی» ایجاد ارتباط بین دولت، صنعت و دانشگاه‌ها را از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری در کشور به منظور تحقق اقتصاد مبتنی بر دانایی می‌داند و می‌گوید: به همین منظور، حمایت از نخبگان، کارآفرینان و تولیدکنندگان در راستای تجاری‌سازی ایده‌ها و طرح‌ها و تولید محصولات متنوع و بازارپسند با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد.

برنامه‌ریزی بر اساس ظرفیت‌ها
رئیس مرکز رشد واحدهای فناورانه شرق استان ادامه می‌دهد: مرکز رشد واحدهای فناورانه شرق گلستان نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود دراین منطقه ۸۰ درصد محور فعالیت خود را در حوزه‌های بیوتکنولوژی، کشاورزی، گیاهان داوریی و صنایع دستی قرار داده و از نخبگان، محققان و کارآفرینان دراین حوزه حمایت می‌کند.
عمرانی ارائه خدمات مشاوره‌ای، حمایت‌های مادی و معنوی از هسته‌ها و واحدهای فناور، حمایت از ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط، کمک به تحقیق و توسعه، کمک به ثبت اختراع و تجاری‌سازی محصول، فراهم کردن زمینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی و بازاریابی را از دیگر اهداف و برنامه‌های پارک‌های علم و فناوری و این مرکز عنوان می‌کند.

۵۰ خدمت به واحدهای واجد شرایط ارائه می‌شود
عمرانی همچنین با تأکید بر ضرورت ارتباط بیشتر استادان، دانشجویان و دانش‌آموختگان مراکز آموزش عالی، نخبگان و محققان شرق گلستان با این مرکز می‌گوید: مرکز رشد واحدهای فناورانه شرق گلستان که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات است حدود ۵۰ خدمت به واجدان شرایط و گروه‌های هدف ارائه می‌دهد. وی می‌گوید: در صورت توجه به کسب و کارهای مبتنی بر دانش و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر تحقق شعار امسال رهبری انقلاب و سیاست‌های تدوین‌شده از سوی دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی، ارزش افزوده بالا و اشتغال پایدار برای جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد
می‌شود.

حمایت مالی از واحدهای دانش‌بنیان
عمرانی با بیان این که ۴۸ شرکت دانش‌بنیان در گلستان فعال هستند که ۵ مورد آن در شرق استان واقع است، اضافه می‌کند: حمایت‌های مالی از طرح‌ها و ایده‌ها از مبلغ ۶ میلیون تومان در دوره مقدماتی تا ۳۰ میلیون تومان در مرحله رشد آغاز و تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در مرحله راه اندازی شرکت دانش‌بنیان و تولید محصول انجام می‌شود. در مدت فعالیت مرکز رشد واحدهای فناوری شرق گلستان که مکان آن به وسیله شهرداری و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس به مدت ۳ سال رایگان در اختیار این مرکز قرار گرفته، ۸ هسته فناور جذب و به ۳۰ طرح خلاقانه خدمات مشاوره‌ای داده شد.

هدیه ۵ هکتاری دانشگاه به مرکز
عمرانی ادامه می‌دهد: از طرح‌هایی که به آنان خدمات مشاوره داده شد، ۱۰ طرح به این مرکز ارائه شده که ۸ مورد موفق به کسب قبولی در کمیته داوری اولیه و تخصصی شدند. تفاهم‌نامه‌ای نیز با دانشگاه گنبدکاووس منعقد شده و قرار است ۵ هکتار از اراضی دانشگاه به این مرکز داده شود تا ساختمان‌های مورد نیاز احداث شود.
۷ شهرستان گنبدکاووس، آزادشهر، رامیان، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه در شرق گلستان واقع هستند و می‌توانند از خدمات این مرکز در ثبت و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code