موضوعات
گلستان

سهم روزانه هر روستایی از آب فقط 30 لیتر است

نویسنده: فریبا شیردل خبرنگار -گرگان
گرمای تابستان حتی رمق اعتراض را هم از روستاییان گرفته است. همان كسانی كه شاید بزرگ‌ترین آرزویشان، حل مشكل بی‌آبی و نوشیدن یك لیوان آب گوارا در گرمای طاقت‌فرسای تابستان است. برای مردم اینجا فرقی نمی‌كند زمستان باشد یا تابستان، كابوس كم‌آبی همیشه همراه آنان است. روستاییانی كه تا چشم باز كرده‌اند دبه‌های سفید، تانكر و صف‌های طولانی پشت آنها را دیده‌اند. ...
1396/05/17
 گرمای تابستان حتی رمق اعتراض را هم از روستاییان گرفته است. همان كسانی كه شاید بزرگ‌ترین آرزویشان، حل مشكل بی‌آبی و نوشیدن یك لیوان آب گوارا در گرمای طاقت‌فرسای تابستان است. برای مردم اینجا فرقی نمی‌كند زمستان باشد یا تابستان، كابوس كم‌آبی همیشه همراه آنان است. روستاییانی كه تا چشم باز كرده‌اند دبه‌های سفید، تانكر و صف‌های طولانی پشت آنها را دیده‌اند. روستاییانی كه در هفته یك یا 2 بار آب به آنان می‌رسد.  طبق آخرین آماری كه مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان در یكی از جلسه‌های شورای برنامه‌ریزی استان بیان كرده بود، قریب به 100 روستا با مشكل تأمین آب مواجه هستند. این در حالی است كه در سال‌های اخیر اولویت اعتبار دهی، در مناطق مختلف از جمله شرق استان تأمین آب آشامیدنی بوده و اعتبارات زیادی نیز در این بخش هزینه شده است، با این حال هنوز هم قریب به ‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای تكمیل مجتمع‌های آبرسانی استان نیاز است. حالا با افزایش دما و خشكی كم سابقه، روستاهای گلستان تشنه‌تر از گذشته شده‌اند و هر روز صدای ضعیفی از گوشه و كنار استان شنیده می‌شود، زیرا تشنگی توانی برایشان باقی نگذاشته است.

کمبود اعتبار، چالش جدی طرح های آبرسانی
در همین باره «‌مهدی شكیبافر» مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان گفت: نزدیک به 100 روستای استان با مشكل كم‌آبی دست به گریبان هستند. هرچند طرح‌های آبرسانی در دست اجرا قرار دارد، اما با چالشی جدی تحت عنوان كمبود اعتبارات مواجه هستیم.
وی با بیان اینكه به این روستاها با تانكرها آبرسانی می‌شوند، گفت: با اینكه سهم سرانه مصرف آب طی هر شبانه‌روز در استان بیش از 150 لیتر است، اما سهم سرانه این روستاییان 30 لیتر است.
این مسئول با اشاره به اجرای طرح‌های آبرسانی هم گفت: نزدیک به 900 میلیارد تومان برای اجرای این طرح‌ها اعتبار نیاز است. در سال‌های 94 و 95 با وجود اعتباراتی كه از منابع ملی، فاینانس خارجی و سایر منابع جذب كردیم،اما با حجم وسیعی از كارهای انجام نشده مواجه بودیم.
شکیبافر بیان كرد: در 2 سال گذشته افزون بر 85 میلیارد تومان از اعتبارات این بخش از محل ماده 180 در نظر گرفته شده بود كه متأسفانه تخصیص آن در این 2 سال صفر بود. این اتفاق موجب شد تا بر میزان عقب افتادگی های گذشته افزوده شود.

عمل به قانون
وی با بیان اینكه به قانون عمل نمی‌شود، اظهار كرد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 85، باید 10‌درصد از اعتبارات استانی به تأمین آب آشامیدنی اختصاص داده شود، اما تخصیص‌ها كمتر از 4 ‌درصد است.
این مقام مسئول افزود: حل مشکل کمبود آب آشامیدنی روستاییان، فقط مختص به تامین آب خوردن نیست بلكه بهداشت، اقتصاد، ماندن آنان در روستا و حتی موضوعات اجتماعی و امنیتی را هم پوشش می‌دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code