موضوعات
گلستان

سقاخانه عباسعلی میزبان عزاداران حسینی است

نویسنده: زویا کاظم زاده خبرنگار -گرگان
تاسوعا و عاشورای محرم امسال نیز مانند سال های گذشته با شور و مطابق آیین های مرسوم هر سال از راه می رسد. محرم در گرگان مانند بسیاری از شهرهای شمال کشور به ویژه در روزهای نهم و دهم ایام عزاداری، به شکل متمرکز و البته در محدوده بافت تاریخی برگزار می شود....
1396/07/05
تاسوعا و عاشورای محرم امسال نیز مانند سال های گذشته با شور و مطابق آیین های مرسوم هر سال از راه می رسد. محرم در گرگان مانند بسیاری از شهرهای شمال کشور به ویژه در روزهای نهم و دهم ایام عزاداری، به شکل متمرکز و البته در محدوده بافت تاریخی برگزار می شود.
اگر چه تکایای موقت در گوشه گوشه شهر با چادرها و بیرق های عزا دیده می‌شوند، اما دسته های سینه زنی و زنجیر زنی محله به محله در بافت تاریخی، جایی که گرداگردش را تکایای تاریخی گرفته است، حرکت می کنند، به یک دیگر می پیوندند و موج سیاه پوش و مرثیه خوان، در سقاخانه میدان عباسعلی گردهم می آیند.
امسال، چند تکیه تاریخی در محله عباسعلی در آتش سوخت، اما سقاخانه عباسعلی، درست در ضلع شمال غربی با بیرق های افراشته سیاه، پرهای طاووس سبز و رنگی، نمادی از سپاه کوچک حسین(ع)، با طبل و سنج هر شب در انتظار استقبال از هیات های عزا داری است. در شب تاسوعا، عزاداران محله های میخچه گران، سرپیر، سبزه مشهد، چهارشنبه ای، دو شنبه ای، شیرکش و همه محله ها یک به یک از راه می رسند. تا پیش از اذان حرکت کنند و پس از آن در شب قتل حسین بن علی(ع)، مصادف با آخرین غروبی که نوه پیامبر (ص) زیر آسمان صحرای کربلا نماز خواند،  نماز خود را اقامه کنند. ظهر عاشورا هم مانند شب قبل از آن است و این بار عزاداران در سوگ شهادت امام سوم شیعیان باز هم روانه سقاخانه ابوالفضل(ع) می شوند. این بار سوگ علی اکبر(ع)، علی اصغر(ع)، عباس(ع) علمدار کربلا و پیکر بی سر حسین(ع)، مضمون اصلی نوحه هایشان است. آب خنک و شربت در تمام مسیر یه عزاداران تعارف می شود. انگار همه می دانند در ظهر عاشورا نباید لب کسی تشنه بماند ،چنان که لب حسین(ع) و اصحاب و یارانش تشنه ماند.
حسین(ع) به شهادت رسیده است، اما شب هنگام باید شامی غریبانه برای خواهر، دختران و باز ماندگانش به پا کرد. شیعیان حسین(ع) ظهر می خواندند که« باز این چه شورش است که در خلق آدم است» و حالا شب، شام غریبان، سحر ندارد. عزاداران پس از اذان مغرب شمع به دست، کوچه به کوچه می گردند، جلوی خانه شهدا می ایستند و برایشان فاتحه می خوانند. مرثیه ها اما چیز دیگری است؛ برای لیلا(س)، برای رقیه(س) و برای زینب (س). همه می دانند فردا روز سخت تری ازاین نبرد است. خیمه های خاندان پیامبر (ص) به آتش کشیده شده و طفلان و دختران و زنان با دست و روی بسته روانه شام می شوند. فردای عاشورا به اندازه عاشورا مهم است. روزی که حضرت زینب(س) برابر یزید در امتداد قیام برادرش با خطابه ای تاریخی، حق را دوچندان زنده می کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code