موضوعات
گلستان

سازنده عروسک‌های نمدی تجلیل شد

نویسنده: بنیامین شریعتی‌اشرفی خبرنگار -گرگان
همزمان با روز روستاها و عشایر و برگزاری همایش روستاها در شهرستان مینودشت با حضور دهیاران و مسئولان امور شهری و روستایی این شهرستان، از «عصمت خواجه» هنرمندی که با ساخت عروسک‌های کوچک نمدی به کمک خواهرش توانست یک بار دیگر و بعد از بیش از یک قرن خاموشی هنر نمدمالی در چهل‌چای، را دوباره احیا کند، تجلیل شد....
1396/07/19
همزمان با روز روستاها و عشایر و برگزاری همایش روستاها در شهرستان مینودشت با حضور دهیاران و مسئولان امور شهری و روستایی این شهرستان، از «عصمت خواجه» هنرمندی که با ساخت عروسک‌های کوچک نمدی به کمک خواهرش توانست یک بار دیگر و بعد از بیش از یک قرن خاموشی هنر نمدمالی در چهل‌چای، را دوباره احیا کند، تجلیل شد.
عصمت خواجه در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: درست است که هنوز کسی جز خواهرم همراهی‌ام نمی‌کند، اما من دست از تلاشم برنمی‌دارم و ایده‌هایم را حتی اگر شده به تنهایی اجرا می‌کنم.
او درباره عروسک‌هایش می‌گوید: ساخت عروسک‌های سنتی و نمدی و کلاً نمدمالی در سال‌های خیلی دور در روستای ما رواج داشت؛ اما به دلایل زیادی از بین رفته بود. همین که امروز مردم می‌بینند پشم گوسفندهایشان می‌تواند به صنایع دستی تبدیل شود باارزش است.
 من کارهای دیگری را هم دارم آزمایش می‌کنم. امسال برای کاشت گل گاوزبان، زعفران و چند گیاه دارویی که پیش‌تر به صورت وحشی رشد می‌کردند، اقدام کرده‌ام. به دلیل هزینه‌هایی که برخی کارها دارد و البته شرایط نامساعد اقتصادی روستای ما هنوز مردم چندان با ما همراه نیستند، اما مطئمنم کمی دیگر همراهان بیشتری پیدا می‌کنم.
او همچنین از تصمیمش برای احداث یک بازارچه کوچک فروش محصولات صنایع دستی در قلعه قافه خبر می‌دهد و می‌گوید: می‌خواهم این بازارچه را راه‌اندازی کنم تا گردشگران آنچه را در منطقه ما تولید می‌شود همین جا و با ورود به روستا ببینند و بخرند. این کار هم به نفع توسعه گردشگری است و هم به نفع توسعه صنایع دستی.
روند احیای دوباره صنایع دستی از نیم دهه پیش و همزمان با آغاز طرح «نجات جنگل‌های هیرکانی با مشارکت جوامع محلی» آغاز شده و همچنان در روستاهای چهل‌چای به عنوان دریچه‌ای به سوی اشتغال پایدار ادامه دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code