موضوعات
گلستان

راهکارهایی برای تفکیک زباله از مبدأ

نویسنده: رحیم خستو
در گذشته افرادی با عنوان نمکی در تفکیک زباله از مبدا نقش داشتند و کاهش میزان زباله، نتیجه اینگونه عملکردها بود. ورود ما به شهرنشینی مدرن، برای گروهی شتاب زده و عجولانه صورت گرفت....
1396/07/17
‌در گذشته افرادی با عنوان نمکی در تفکیک زباله از مبدا نقش داشتند و کاهش میزان زباله، نتیجه اینگونه عملکردها بود. ورود ما به شهرنشینی مدرن، برای گروهی شتاب زده و عجولانه صورت گرفت. نمکی‌ها که برخی از آنان را به غلط، دزدان زباله می‌دانند، در گذشته کارکردهایی داشتند که نتیجه آن کاهش زباله و تفکیک از مبدا بود. آنان با پرداخت اقلام تشویقی به مردم زباله‌های قابل بازیافت را که به نوعی می‌تواند منشا درآمد نیز باشند، به صورت تفکیک شده دریافت می‌کردند. این مهم در چرخه اقتصادی محلی نیز مفید واقع می‌شد.
 باید تشویق را سرلوحه کار قرار دهیم و در کنار تکنولوژی از آموزش و تشویق در اصلاح عادت‌ها استفاده کنیم. همچنین لازم است کمیسیون فرهنگی با پرداختن به این موضوع، راهکارهایی در تغییر سبک زندگی مرتبط با این موضوع، ارائه کند. مشکل عمده‌ای که در ایران در امور مختلف وجود دارد، تخصصی شدن نگاه‌ها به همه زمینه‌هاست.  گفته می‌شود شناخت محله‌ها و مردمان آن از روی زباله‌های تولیدی امکان پذیر است و می‌توان با توجه به این موضوع، با اجرای پژوهش اجتماعی و فرهنگی کارهای تخصصی مناسب به اجرا گذاشت و نتیجه گرفت.
 زندگی سالم ایجاب می‌کند روش‌های مدیریت شهری و روستایی خود را به صورت مستمر بهبود بخشیم. دفع غیربهداشتی زباله در شهرها و تاثیرات ناشی از تخلیه بی رویه و روزافزون زباله باعث آسیب دیدن طبیعت می‌شود و محیط‌زیست و شهروندان را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ باعث می‌شود زباله بدون ورود به محیط زیست، در مبدأ تفکیک و زباله تر به کارخانه‌های کمپوست (کود آلی) هدایت و تبدیل به کود آلی شود. این محصول، بهترین کود برای کشاورزی منطقه است. زباله‌های خشک به کارخانه‌های بازیافتی انتقال می‌یابد و طی روندی به مواد بازیافتی مثل کاغذ، قلم، دفتر و صنایع دستی تبدیل می‌شود.
«تفكیك از مبدأ، صددرصد بازیافت، دفن ممنوع» فرمولی است که مشاوران شهرداری باید در تنظیم طرح راهبردی و عملیاتی مدیریت پسماند به آن توجه کنند. جبران 12 سال عقب ماندگی در حوزه پسماند در وهله اول، نیازمند تنظیم طرح راهبردی و عملیاتی در مدیریت این حوزه است که در 2 ماه باید اجرا شود.   تنظیم طرح تفصیلی مدیریت پسماند باید در 10 سال گذشته اجرا می‌شد. رویکرد سازمان بازیافت در تهیه طرح راهبردی و عملیاتی باید مشخص شود. تفكیك از مبدأ، جمع‌آوری،  بازیافت و در نهایت، دفع باید برنامۀ مشخصی داشته باشند. باید بر تهیه بسته‌ پیشنهادی اقتصادی در حیطه‌ سرمایه‌ گذاری تأكید شود و از مشاوران منتخب تربیت مدرس خواست تا بررسی سناریوی كوچ از مرکز دفن زباله حلقه ‌‌دره در  را در دستور كار قرار دهند.
رحیم خستو
کارشناس شهریارسال پیام اشتراک 
 
 Security code