موضوعات
گلستان

دغدغه‎های والدین گلستانی برای ثبت‎نام دانش‎آموزان

نویسنده:
با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جدید، دغدغه برخی خانواده‎ها برای موضوعات مربوط به ثبت نام فرزندان خود در مدارس بیشتر شده است...
1396/06/19
با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جدید، دغدغه برخی خانواده‎ها برای موضوعات مربوط به ثبت نام فرزندان خود در مدارس بیشتر شده است. در این میان ماجرای اخذ وجه از اولیا، تعیین محدوده جغرافیایی مدارس و اجتناب برخی مدارس از ثبت‎نام دانش‎آموزان به دلیل کمبود فضای فیزیکی از مهمترین دغدغه‎های جدی والدین در این فصل محسوب می‎شود.
به گزارش فارس، اگر چه مسئولان آموزش و پرورش همواره بر ضرورت بازرسی از مدارس و جلوگیری از بروزهرگونه تخلف و تخطی در مدارس تأکید می‎کنند، اما هنوز اولیا گلایه ‎های خاص خود را در این فصل دارند.

توزیع نامناسب مدارس دولتی در سطح گرگان
در همین زمینه یک شهروند گرگانی اظهار کرد: اواسط اردیبشهت برای ثبت‎نام فرزندم در پایه اول ابتدایی به یکی از مدارس نزدیک محل سکونت‎مان رجوع کردم، اما مدیر مدرسه اعلام کرد با محدودیت فضا مواجه هستند و نمی‎توانند فرزندم را در مدرسه ثبت‎نام کنند بنابراین مدرسه‎ای که در فاصله زیادی از محل سکونت ما قرار داشت را به من معرفی کردند.
«فاطمه- م» بیان کرد: اکثر مدارس خوب دولتی در مرکز شهر گرگان قرار دارد که گذشته از سختی رفت و آمد برای افرادی که دور از مرکز شهر سکونت دارند، ثبت‎نام در چنین مدارسی به روابط خاص خود نیاز دارد، بنابراین مجبور شدم در یک مدرسه غیرانتفاعی نزدیک محل سکونت با پرداخت حدود 3 میلیون تومان فرزند خود را در پایه اول ابتدایی ثبت‎نام کنم.
وی افزود: واقعاً پرداخت چنین مبلغی برای خانواده‎ای که با حقوق کارمندی امرار معاش می‎کند، بسیار سنگین است. کاش مدارس دولتی خوب به طور مناسبی در شهر توزیع می‎شدند.
شهروند دیگری با اعلام نارضایتی از اخذ وجه توسط مدیران مدارس هنگام ثبت‎نام اظهار کرد: زمانی که برای ثبت‎نام فرزندم در پایه ششم ابتدایی به مدرسه ای که البته دولتی هم بود مراجعه کردم، مدیر مدرسه از اولیا وجهی به نام کمک به مدرسه تقاضا می‎کرد، در حالی که طبق گفته مسئولان اخذ هرگونه وجه در زمان ثبت‎نام ممنوع است.
«علی ضیایی» افزود: برخی مسئولان در تریبون‎های مختلف می گویندکه پاسخگوی هرگونه تخلف و تخطی مدیران مدارس هستند، اما رفتن به اداره مورد نظر و کاغذبازی‎های اداری برای شکایت از حوصله بسیاری از والدین همچون من که شاغل هستم، خارج است.
نبود تناسب بین تعداد دانش‎آموزان و فضای فیزیکی در مدارس
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش گلستان در مورد مشکلات والدین به لحاظ تعیین محدوده جغرافیایی گفت: هر سال محدوده جغرافیایی مدارس بر اساس موقعیتی که دانش‎آموز ساکن آن منطقه است و بیشتر به دلیل مسائل ایمنی تعیین می‎شود، اما مشکلاتی همچون کمبود فضای فیزیکی در مدارس موجب شده تا برخی مدارس ظرفیت تراکم جمعیت در محدوده جغرافیایی خاصی را نداشته باشند؛ بنابراین مجبور به توزیع دانش‎آموزان در مدارس همجوار هستیم.
«هما عقیلی» اظهار کرد: متأسفانه در گرگان به دلیل افزایش مهاجر و جمعیت در این شهر شاهد نبود تناسب بین تعداد دانش‌آموزان و فضای فیزیکی در مدارس هستیم.
وی بیان کرد: بارها تأکید کرده‎ایم که اخذ هرگونه وجه زمان ثبت‎نام دانش‎آموزان ممنوع است. اگر والدینی در صورت تمکن مالی، تمایل به پرداخت وجهی برای کمک به مدرسه داشته باشند برای این امر مشکلی وجود ندارد، در غیر این صورت اخذ هرگونه وجه به نام کمک به مدرسه ممنوع است.
عقیلی با بیان اینکه والدین در صورت مشاهده چنین تخلفاتی باید به اداره آموزش و پرورش شهرستان مراجعه کرده و این تخلف را گزارش دهند، افزود: اگر والدین تخلفات را گزارش ندهند نمی‎توان به صورت گسترده به این تخلفات رسیدگی کرد.
وی به ثبت‎نام 97 درصد از دانش‎آموزان در مدارس ابتدایی استان اشاره کرد و گفت: میانگین ثبت‎نام کشوری 83/97 و در استان این میانگین 5/98 است، همچنین سال گذشته نرخ تکرار پایه ابتدایی در کشور 34/1 و در گلستان 29/1 بوده است.

ارتقای سطح علمی و آموزشی در مدارس دولتی
از سوی دیگر معاون آموزش و پرورش گلستان نیز در مورد نارضایتی برخی والدین از ارائه آموزش در مدارس دولتی اظهار کرد: تمام تلاش ما بر این است تا بستر مناسب برای کیفیت آموزش مهیا شود، در واقع تمام مشارکت‎ها در سیستم آموزش و پرورش در راستای ارتقای کیفیت و ارائه خدمات آموزشی به دانش‎آموزان است.
«ابراهیم حاجیلری» تصریح کرد: در گلستان، مجموع میانگین مدارس به لحاظ شرایط علمی و آموزشی از میانگین کشوری بالاتر است. در ارتقای سطح علمی و آموزشی مدارس رتبه نهم کشور را داریم و این بیانگر وضعیت مناسب مدارس دولتی ما از نظر آموزشی و علمی است.
وی با بیان اینکه در سال  تحصیلی جدید 300 هزار دانش‎آموز در مدارس استان پذیرش و ثبت‎نام می‎شوند، گفت: اکثر نیروهای آموزش و پرورش برای اینکه در زمان ثبت‎نام با مشکلی مواجه نباشیم بسیج شده‎اند و کمتر از یک صدم درصد از اولیا دچار مشکلاتی آن هم از نوع شخصی در زمان ثبت‎نام می‎شوند.
اگرچه مسئولان آموزش و پرورش اذعان می‎کنند گزارشی مبنی بر شکایت اولیا برای اخذ وجه هنگام ثبت‎نام و دیگر مشکلات ارائه نشده است، اما نباید از این موضوع غافل ماند که اکثر اولیا به دلیل پیچیده بودن فرایند یک شکایت از اداره خاص همچون آموزش و پرورش و البته در اکثر مواقع بی‎نتیجه ماندن شکایت، ترجیح می‎دهند از این امر صرف‎نظر کرده و  خواسته مدیر را عملی کنند. بنابراین لازم است مسئولان آموزش و پرورش کار نظارتی خود برنوع عملکرد مدارس را با حساسیت بیشتری انجام دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code