موضوعات
گلستان

خبری از «چهاربرگ» ادبیاتی‌ها نیست

نویسنده: فاطمه میرزایی خبرنگار -گرگان
یک سال از انتشار آخرین نسخه از «چهار برگ» نشریه معروف قشر اهل ادبیات استان می‌گذرد. این نشریه در آخرین شماره خود به بررسی آثار «حبیب موسوی‌بی‌بالانی»، شاعر گرگانی، اختصاص داشت....
1396/08/16
یک سال از انتشار آخرین نسخه از «چهار برگ» نشریه معروف قشر اهل ادبیات استان می‌گذرد. این نشریه در آخرین شماره خود به بررسی آثار «حبیب موسوی‌بی‌بالانی»، شاعر گرگانی، اختصاص داشت. «نیما صفار‌سفلایی» نویسنده، شاعر، منتقد آثار ادبی و گردآورنده چهاربرگ را در کافه جهانگردی ملاقات می‌کنیم. وی معتقد است ادبیات دوره رکودی را از سر می‌گذراند که معلوم نیست به کجا برسد. او درباره منتشر نشدن چهاربرگ می‌گوید: آخرین شماره را به حبیب موسوی اختصاص دادیم. درباره‌اش نوشتیم و گفتیم. اما کمی فضا تغییر کرده است. برنامه‌ای برای نشر شماره جدید در ذهنم نبود، اما شاید دوباره منتشرش کنم.
او در مورد این نشریه که در هر شماره نه به شکل چاپ‌شده معمول بلکه به صورت فتوکپی سیاه و سفید به نشر در می‌آمد، می‌گوید: 2 شماره اخیر چهاربرگ البته به صورت پی‌دی‌اف هم در فضای مجازی منتشر شد. برای سال‌ها و در نبود نشریه‌ای در ادبیات گلستان، چهاربرگ گزینه خوبی بود. چهاربرگ از زمان چمن‌نشینی‌های ادب دوستان گرگانی در پارک‌شهر، پیش از آن که ساختمان مرکز پارک شهر را متروکه کنند، منتشر می‌شود. در این نشریه که در حقیقت مانند بولتن داخلی انجمن‌های شعر و داستان کانون دوستداران کتاب بود، می‌شد خلاقیت‌های ویژه جوانان را دید. دیده شدن برای رشد ادبی خودش دلچسب است و البته، دلگرم‌کننده. ویژگی دیگر چهاربرگ امکان نقد شدن بود؛ یعنی اثر خلق‌شده شما در مواجهه مخاطبان قرار می‌گرفت و می‌توانستید نظر آن‌ها را در موردش بدانید که باز هم به نظر من این خیلی خوب است.

انتشار چهاربرگ با هزینه شخصی
«صفار سفلایی» از همکاران چهاربرگ درباره تأمین هزینه‌های انتشار چهاربرگ می‌گوید: هر شماره با هزینه شخصی خودم به انتشار می‌رسید و بعد هم فروخته می‌شد و در حقیقت هزینه شماره بعدی آن در می‌آمد. اگر قرار باشد چهاربرگ دوباره منتشر شود باز هم این‌گونه خواهد بود.
«سهیل نصرتی»، از شاعران جوان گرگانی که به تازگی کتاب روزه سکوتش هم به بازار روانه شده است، در مورد چهاربرگ می‌گوید: چهاربرگ جای خالی نبود شعر و داستان گرگان در نشریات محلی گلستان را پر می‌کرد. به جز گلشن مهر، که در برهه‌های زمانی صفحات ویژه‌ای به ادبیات استان اختصاص می‌داد یک دوره هفته‌نامه سلیم که ستون کوچکی به نام سایه را در صفحه آخر به شعر گلستان اختصاص می‌داد، کمتر رسانه‌ای ادبیات را می‌دید و البته هنوز هم این‌گونه است. نصرتی ادامه می‌دهد: حالا در این برهوت قحطی توجه رسانه‌ها به ادبیات، چهاربرگی منتشر می‌شد که کارهای خوب شعرای جوان گرگان را پیدا می‌کرد. نام‌ها را معرفی می‌کرد. در مورد آثار بچه‌ها صحبت می‌کرد. یک فضای کاغذی خوب که در خودش کلیشه‌ها را می‌شکست. این شکستن کلیشه‌ها، خیلی باب طبع سلیقه ادبیاتی‌ها بود. فکر کنید سال‌ها این نشریه با آن شمایل ساده، به صورت فتوکپی منتشر می‌شد در حالی که همه جا پر بود از انواع و اقسام برنامه‌های صفحه‌آرایی و نشریات شیک و پیک. همه این چیزها به ارزش چهاربرگ اضافه می‌کرد.
وی می‌افزاید: شاید اگر دیگرانی که خواننده چهاربرگ بودند هم کمی بیشتر کمک می‌کردند. چهاربرگ می‌توانست بیشتر منتشر شود.
نصرتی در پایان می‌گوید: من فکر می‌کنم بعد از این همه سال، هنوز هم چهاربرگ پیشنهاد جذابی برای جامعه ادبیات گلستان باشد و امیدوارم باز هم شاهد انتشار آن باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code