موضوعات
گلستان

ثبت آیین نوروزخوانی گلستان در فهرست میراث ناملموس ملی

نویسنده:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از ثبت آیین نوروزخوانی گلستان در فهرست میراث ملی ناملموس ایران خبر داد.
1396/05/18
به گزارش روابط عمومی اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان، «ابراهیم کریمی» گفت: با توجه به اهمیت ثبت مواریث استان به خصوص مواریث معنوی در فهرست آثار ملی کشور، جلسه شورای ثبت میراث معنوی با حضور «فرهاد نظری» مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی برگزار شد و 9 اثر میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
کریمی بیان کرد: آیین نوروزخوانی یکی از آثار به ثبت رسیده است. این آیین از نیمه‌های اسفندماه، در شهرستان‌هایی چون کردکوی، بندرگز، علی‌آباد و گرگان برگزار می‌شود. نوروزخوان‌های محلی با چوب‌دستی بر دست و کوله‌پشتی بر پشت، با خواندن اشعار نوروزی، آمدن بهار و دگرگونی ایام را نوید می‌دهند. آنها با خواندن اشعار نغز و پرمعنی، پیک‌های خوشی هستند و به خانه همه افراد می‌روند و به فراخور توان مالی هرکسی، انعامی دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: موقع خواندن اشعار که با صدای بلند بیان می‌شود و شماری از بچه‌های محل هم گرد آن‌ها جمع می‌شوند همه اهل خانه به تماشا می‌آیند، مردم آن‌ها را طلایه‌داران بهار و خوشبختی می‌دانند و ورودشان را به فال نیک می‌گیرند.
کریمی بیان کرد: بررسی مقدماتی این 9 موضوع برای تشکیل پرونده پیشنهادی ثبت درفهرست آثار ملی کشور انجام گرفت و پس از تایید نظریه اولیه کارشناسی، در مورد آماده‌سازی و تشکیل پرونده اقدام شد و سپس پرونده تکمیل و به دفتر ثبت آثار ارسال شد.مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان افزود: پس از تشکیل پرونده و تایید نهایی آثار پیشنهادی در شورای ثبت آثار، در مورد ثبت ملی این 9 اثر اقدام شد. با ثبت این 9 اثر درفهرست آثار ملی کشور، تعداد آثار ثبتی استان به 711 اثر افزایش یافت.
وی اظهار امیدواری کرد که با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع‌دستی و میراث معنوی این استان و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام‌های ارزنده‌ای برای حفظ واحیای این مواریث ارزشمند برداشته شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code