موضوعات
گلستان

توله‌خرس؛ قربانی آموزش ندیدن محیط‌بانان

نویسنده:
چندی قبل انتشار فیلم و عکس کشتن یک قلاده توله‌خرس در گلستان توسط برخی نیروهای مردمی و افرادی که لباس محیط زیست استان را بر تن داشتند، قلب دوستداران حیات وحش و محیط زیست کشور را آزرد که به‌دنبال آن «عیسی کلانتری»، رئیس سازمان محیط زیست کشور، دستور پیگیری و برخورد با خاطیان را صادر کرد...
1396/07/18
چندی قبل انتشار فیلم و عکس کشتن یک قلاده توله‌خرس در گلستان توسط برخی نیروهای مردمی و افرادی که لباس محیط زیست استان را بر تن داشتند، قلب دوستداران حیات وحش و محیط زیست کشور را آزرد که به‌دنبال آن «عیسی کلانتری»، رئیس سازمان محیط زیست کشور، دستور پیگیری و برخورد با خاطیان را صادر کرد؛ حتی پس از آن رئیس محیط زیست استان گلستان هم تغییر کرد.
در ادامه، دادستان گالیکش خبر از تشکیل پرونده قضایی در مورد علت مرگ توله‌خرس در پارک ملی گلستان داد. اما آنچه در این ماجرا بیش از پیش به چشم می‌آمد، این بود که در جریان کشته شدن توله‌خرس تعدادی محیط‌بان نیز حضور داشتند. در همین زمینه برای بررسی خلأ قانونی در زمینه حفظ حقوق حیوانات و جرم‌انگاری محیط‌بانان، خبرآنلاین گفت‌وگویی با «شهرام مهاجر»، وکیل پایه یک دادگستری، ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید.
  •  برای حفظ حقوق حیوانات خلأ قانونی داریم. برای آن فکری کرده‌اند؟
متأسفانه نه؛ البته درباره حقوق حمایت از حیوانات 2 نوع تفکیک وجود دارد؛ یکی حیوانات شهری و دیگری حیواناتی که متعلق به حیات وحش است. تعدادی مقررات در سازمان حفاظت محیط زیست از قدیم در حوزه حیوانات حیات وحش وجود داشته که این قوانین به‌روز نیستند. در زمانی که آن قانون‌ها وضع شده قانون‌گذار متوجه خطر از دست دادن تعدادی از گونه‌های حیات وحش نبوده؛ بنابراین با دید ملایم‌تری قانون‌گذاری کرده است. مجازات‌ها برای کسی که پلنگ، خرس و گونه‌های در معرض خطر و کمیاب را از بین می‌برد، به آن شکل بازدارنده نیستند. این مجازات‌ها فقط جرم‌انگاری شده است. مقررات مربوط به حیوانات شهری هم که فاجعه است. در حقیقت هیچ قانونی در مورد آن‌ها وجود ندارد.

در فیلم پخش‌شده در صفحات مجازی، مشخص است تعداد افرادی که در حادثه حضور داشتند زیاد بوده ولی آموزش کافی را برای برخورد با چنین واقعه‌ای نداشتند.
بله؛ فیلم را دیدم و دقیقاً در تمام مدت داشتم به این فکر می‌کردم که این آدم‌ها کوچک‌ترین آموزشی برای این مواقع ندیده‌اند. در لحظه بدون حساب و کتاب علمی تصمیم گرفته‌اند. با یک تور ماهی‌گیری می‌خواهند یک خرس را بگیرند. مسئولان هم به جای این که جوابگو باشند به دنبال توجیه و فرافکنی هستند.
نیروهای ما دفع خطر را بلد نبودند و یک‌راست به سراغ نابود کردن حیوان رفتند. بدیهی‌ترین موضوع را هم نمی‌دانستند که این کارشان بیشتر حیوان را تحریک می‌کند و وحشی‌تر می‌شود.
  • چه کسی برای این اتفاق مقصر است؟
از نظر جرم‌انگاری این اتفاق به 2 بخش تقسیم و بررسی می‌شود. بخشی از آن تخلف سازمانی بوده است؛ یعنی باید ببینیم فرد بالادست یا مدیر چه کسی بوده که اشخاص بدون آموزش را برای انجام چنین وظیفه‌ای در محل مستقر کرده است. در واقع مدیر، مسئول است. این مدیر است که باید آدم‌ها را متناسب با حرفه‌ای که دارند سر کار بگذارد. مدیر باید آموزش‌ و ابزار لازم را در اختیار افراد قرار دهد.
این قضیه می‌توانست بدتر از این هم بشود. حالات وحشی که برای توله‌خرس ایجاد شد، شاید باعث می‌شد یکی از محیط‌بانان کشته شود. باز هم حیوان مقصر نبود چون فقط می‌خواست خودش را نجات دهد. محیط‌بانان، نیروهای اداره حفاظت محیط زیست هستند. توجیه آنان این است که عمدی از انجام این کار نداشتند که قطعاً همین‌طور است. در واقع برای خلاص شدن از موقعیتی که به وجود آوردند، ناچار به انجام چنین کاری بودند.
موضوع دیگر بحث ما پنهان‌کاری است که در مورد این اتفاق انجام گرفت و از ابتدا دلیل مرگ حیوان را مخفی کردند. اداره حفاظت محیط زیست گلستان در عصر ارتباطات چرا چنین اتفاقی را پنهان کرده و الآن چه جوابی در برابر سؤال‌ها دارد.
  • با توجه به این که برخی افراد مقصر از کارمندان اداره حفاظت محیط زیست استان و محیط‌بان بودند، در قانون مجازات اسلامی شامل انفصال از خدمت می‌شوند؟
من به عنوان وکیل نمی‌توانم حکم صادر کنم. باید ابتدا همه جوانب ماجرا بررسی شود. این که بخواهند آنان را از خدمت منفصل کنند یا جریمه برایشان در نظر بگیرند به حکم قاضی بستگی دارد.
ما فقط قسمتی از اتفاقی را که یک فیلم بوده، دیدیم و در کنار روایت‌هایی که خود مسئولان ارائه دادند، قرار دادیم. ما قبل داستان را ندیدیم که چرا حیوان در آن موقیعت قرار گرفته است و چرا آن همه آدم دورش هستند. به قول معروف شعله از کدام جرقه شروع شده است و چه کسی داروی بیهوشی را به خرس زده و سؤال‌هایی از این دست.
حیوانات و گونه‌های مختلف جانوری متعلق به همه مردم هستند و سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً متولی نگهداری از آن‌ها و در اصل امانتدار است.
این فیلم اثر بدی به‌جا خواهد گذاشت. شکارچیان ممکن است از این فرصت سوءاستفاده کنند و بگویند حالا که خود مردم یا مأموران محیط‌بانی توله‌خرس بی‌زبان را از بین بردند، قانون با ما هم کاری ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code