موضوعات
گلستان

تلاش هنرمندان برای رونق بخشی به کمپین‌های اجتماعی

نویسنده: سید مهدی جلیلی گنبدکاووس - خبرنگار همشهری
کمپین «گنبد منهای فقر» در یکی از گام‌های بلند و ارزشمندش، «جمع آوری لباس گرم برای کودکان» را در روزهای پایانی هفته گذشته برگزار کرد. رویدادی که از جنبه‌های مختلف، حرکتی تازه و شایسته تحسین بود...
1394/09/17
کمپین «گنبد منهای فقر» در یکی از گام‌های بلند و ارزشمندش، «جمع آوری لباس گرم برای کودکان» را در روزهای پایانی هفته گذشته برگزار کرد. رویدادی که از جنبه‌های مختلف، حرکتی تازه و شایسته تحسین بود. شرح کامل این کمپین را در گزارش سرویس اجتماعی همشهری گلستان در چند روز گذشته خواندید. اما در این گزارش می‌خواهیم از یک زاویه دیگر به موضوع نگاه کنیم و آن بهره‌بردن از گروه مرجع هنرمندان و ورزشکاران برای جلب توجه بیشتر به کمپین‌های اینچنینی است. حرکت‌هایی که دعوت مردمی آن با تولیدهای هنری و ادبی و برگزاری شب شعر و... انجام می‌شود و نشان می‌دهد که گروه مرجع مورد اشاره برای جامعه محترم و شایسته توجه است.
«علیرضا رضاشاطری»، از جوانان هنرمند و تحصیلکرده حوزه نمایش که در مدیریت مرکزی کمپین «گنبد منهای فقر» فعال بود در این رابطه به همشهری گفت: در حرکت این کمپین، گروه‌ها و انجمن‌های مردمی مانند سرای مهر نوید، انجمن دوستداران طبیعت سرو، انجمن سبزگامان بسکی، سایت خبری سلام گنبد و جمعی از جوانان شورای مشورتی فرمانداری این شهرستان همراهی داشتند. اما نکته جالب توجه حضور و همراهی جمعی از هنرمندان به اشکال مختلف همچون؛ سرودن شعر، ساختن آهنگ، برگزاری نمایشگاه هنری، عکاسی و انتشار دل نوشته بود که باعث رونق این حرکت شدند.
رضا سرایلو، مدیر سایت خبری «سلام گنبد» و از اعضای مرکزی برگزاری این کمپین هم به همشهری گفت: کمپین «گنبد منهای فقر» ادامه حرکتی‌ است که از بیش از یک سال گذشته برای رفع فقر، تبعیض و بی‌عدالتی از حاشیه شهر گنبدکاووس از سوی رسانه‌های محلی آغاز و در اندک زمانی در میان قشری از جوانان در سطح شهرستان فراگیر شد. با این زمینه، این کمپین سعی در جلب مشارکت‌های مردمی در حل مسائل اجتماعی داشت. برای تاثیرگذاری بیشتر از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که امروزه نفوذ زیادی دارند و بخش قابل توجهی از فرهنگ عمومی متأثر از آن است، استفاده شد. همچنین این حرکت برای ایجاد نسبت بین هنر و هنرمند و مسائل اجتماعی و عمومی مردم به همین منظور، حضور هنر و هنرمند پررنگ شد. به عنوان مثال نخستین بار در گنبد، محفل شعر به میان مردم آمد، شب شعر گنبد منهای فقر. حتی ما شاهد تولیدات هنری برای این کمپین از سوی هنرمندان شهرمان بودیم. البته اقشار مختلف از ورزشکاران مدال‌آور گنبدی، شاعران و نویسندگان و چهره‌های خوش نام اجتماعی نیز با ما همراه شدند و از ما حمایت کردند. شمار چهره‌هایی که به ما پیوستند به گونه‌ای ا‌ست که نام بردن از برخی و از قلم انداختن دیگران روا نیست. از دعوت چهره به چهره مردم به کمپین از سوی «زهرا دانای طوس» تنها نماینده بانوان استان در پاراالمپیک 2016 گرفته تا اهدای عواید فروش کتاب‌های شعر بهمن نشاطی و تابلوهای سیامک و غزل غفارپور و ساحل اسد بیگی. این‌ها تنها گوشه‌ای از همراهی‌های فرهیختگان گنبدی با این حرکت مردمی بود. بزرگ‌ترین محفل کتاب خوانی بانوان شهرستان نیز در این امر همراهمان بود.
«صالح کاهانی» عکاس هنرمند و همراه این کمپین نیز گفت: 4 روز در پارک شهرداری گنبد نمایشگاهی ترتیب دادیم و تولید موسیقی و برگزاری شب شعر داشتیم. شرکت‌های تولیدی پوشاک هم مشارکت کردند. اصلی‌ترین هدف ما مشارکت مردم بود. در زمینه حساس کردن مردم نسبت به اطرافشان و مشارکت آنها در رفع مشکلات موفق هم بودیم و استقبال بسیار خوبی را شاهد بودیم. فضای همدلی و تاکید بر اشتراکات توانست جمع همدلانه‌ای را شکل بدهد که این رویداد خیر خواهانه را رقم بزند. وی افزود: از فضای مجازی که گاه تهدید تلقی می‌شود به عنوان فرصتی مناسب استفاده کردیم.
 حمیدرضا میرزایی، کارگردان و نویسنده و بازیگر تئاتر، محمد نعیمی، نوازنده و آهنگساز، احسان امانی ، نوازنده و آهنگساز، سیامک غفارپور، عکاس، میلاد جعفرنژاد نوازنده و آهنگساز، علی فرهادی، نوازنده و آهنگساز، محمد حسن زاده، شاعر، علیرضا نوروزی، فیلمساز، حسین نوعی، کتاب فروش، بهمن نشاطی، شاعر، قاسم حکمی زاده، شاعر، سید محمود زرینی، عکاس، حسین رعنایی، نوازنده و آهنگساز، هادی خرمالی، نویسنده، اسماعیل جاجرمی، شاعر و... بخشی از هنرمندانی بودند که با حضور و دعوت اقشار مردم به این کمپین، با این رویداد اجتماعی همراهی کردند. همانگونه که گفته شد استفاده از گروه‌های مرجع به خصوص هنرمندان در رونق‌بخشی به کمپین‌های اینچنینی بسیار مثمر ثمر خواهد بود و از طرفی می‌تواند مخابره کننده این پیام نیز باشد که هنوز هنرمندان و اهالی کوی فرهنگ از گروه‌های مرجع جامعه به حساب می‌آیند؛ که به قول حضرت سعدی، هنرمند هر جا که رود قدر ببیند و در صدر نشیند.
نوروشادی
خدا قوت رفقا.بودن در همچین جمع فرهیخته ای افتخاریه برای من ☺بیش باد
1394/09/18 09:42:55

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code