موضوعات
گلستان

تفکیک زباله از مبدأ در شهرداری‌های گلستان

نویسنده:
تفکیک از مبدأ راه حل کنترل تولید و امحای زباله ها در شهرهای گلستان است.
1396/08/08
به گزارش همشهری  ، اکنون در بسیاری از روستاهای کشور یکپارچه‌سازی جمع‌آوری زباله انجام نمی‌شود ولی در گلستان، به گفته مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های استان، 520 روستا به صورت یکپارچه زباله خود را تحویل سایت های پردازش و تولید کمپوست می دهند.
«مولاموردی یازرلو» با اشاره به اولویت‌های سازمان مدیریت پسماند اظهارکرد: امروزه تولید پسماندهای شهری محصول جانبی و زائد زندگی اجتماعی شهرنشینی است که رشد جمعیت و افزایش نیازهای جوامع و به دنبال خود افزایش تولید انواع پسماندها را در برداشته است.مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند استان در ادامه گفت: چرخه مدیریت پسماند شامل فرهنگ سازی و آموزش به منظور كاهش تولید زباله، روش های مختلف ذخیره سازی و جمع آوری، تفكیک مناسب در مبدأ، جمع آوری برنامه ریزی شده پسماند از شهر و انتقال به سایت ها و محل هایی است كه برای پردازش در نظر گرفته شده است. در نهایت، دفع و امحای صحیح و اصولی پسماند است كه چرخه كاملی را ایجاد می كند. مدیریت اجرایی آن شامل جمع آوری و انتقال در شهرها و روستاها بر عهده شهرداری ها و دهیاری ها و درخارج شهرها (شامل تحویل و دفع اصولی) بر عهده سازمان مدیریت پسماند است.

برنامه ریزی برای کاهش تولید زباله
یازرلو درباره اهمیت فرهنگ سازی و تفکیک زباله در مبدأ گفت: یكی از موضوعات، فرهنگ سازی و تفكیک از مبدأ و دیگری روش های صحیح امحای پسماند متناسب با اقلیم و فرهنگ و نوع پسماندی است كه در كشور وجود دارد. از رویكردهای این سازمان، راه اندازی کارخانه زباله سوز به منظور تولید برق و انرژی از زباله، ورود سرمایه گذارهای بخش خصوصی در صنایع مرتبط با بازیافت در شرق استان، راه اندازی كامل كارخانه كمپوست آزادشهر و برنامه ریزی برای کاهش سرانه تولید زباله شهری و روستایی است.

راه اندازی سایت سوم مراوه تپه
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند استان درباره راه‌اندازی، ساماندهی و دفع زباله در سایت سوم مراوه‌ تپه گفت: این سایت در مساحتی بالغ بر 5 هکتار طراحی شده است. اکنون ساختمان نگهبانی، باسکول، حفر ترانشه، حصارکشی اطراف سایت و فنس‌کشی با اعتباری بالغ بر310 میلیون تومان آماده بهره‌برداری است.یازرلو تصریح کرد: با تلاش انجام شده 30 نقطه شهری آلوده به زباله را به 3 نقطه در سایت ها با ضوابط زیست محیطی تبدیل کردیم. هم اکنون در 15 شهرداری استان فاز ابتدایی طرح تفکیک از مبدأ انجام گرفته است ولی به همکاری مردم و مسئولان نیاز داریم تا این طرح به درستی اجرا شود.وی گفت: در راستای اهداف تفکیک از مبدأ، همکاری نزدیک قوه قضاییه، نیروی انتظامی، شهروندان، شهرداری ها وپیمانکاران بخش خصوصی این امکان را ایجاد خواهد کرد تا پروژه مذکور با دقت و جدیت بیشتر به عنوان پروژه ماندگار استانی جلوه کند؛ البته بدون همکاری و یاری مردم استان اجرای این طرح امکان‌پذیر نیست و پیشاپیش از همکاری مردم استان قدردانی می‌کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code