موضوعات
گلستان

تابلوهایی برای احترام به حقوق شهروندان

نویسنده: الهه رمضان‌پور خبرنگار -گرگان
این روز‌ها در گوشه و كنار برخی نقاط شهر تابلوهایی نصب شده است كه مضمون آنها عذرخواهی و پوزش شهرداری از شهروندان یك محله، كوچه یا خیابان به دلیل اجرای عملیات عمرانی و مشكلاتی است كه به تبع این عملیات‌ برای مردم ایجاد می‌شود...
1396/05/21
این روز‌ها در گوشه و كنار برخی نقاط شهر تابلوهایی نصب شده است كه مضمون آنها عذرخواهی و پوزش شهرداری از شهروندان یك محله، كوچه یا خیابان به دلیل اجرای عملیات عمرانی و مشكلاتی است كه به تبع این عملیات‌ برای مردم ایجاد می‌شود.
«شهروندان عزیز! بدین وسیله مراتب عذرخواهی خود را به دلیل اجرای عملیات زیباسازی و بازسازی پیاده‌روی خیابان ولی‌عصر(عج) و ایجاد مزاحمت برای‌‌‌ تردد شما در برخی معابر اعلام می‌داریم» یا «‌شهروندان عزیز از اینكه با صبر و شكیبایی، ما را در اجرای طرح... یاری می‌كنید، كمال تشكر را داریم» و... این‌ها نمونه‌هایی از تابلوهای نصب شده یا بنرهای نوشته شده است كه اكنون اكثر شهروندان به دیدن آنها عادت كرده‌اند. اقدام مدیریت شهری در عذرخواهی از مردم به دلیل مزاحمت‌هایی كه اجرای طرح‌های عمرانی برای آنان خواهد داشت، علاوه برآگاه‌سازی شهروندان در مورد اجرای عملیات عمرانی در محل سكونت و زندگی‌شان، موجب آشنایی شهروندان با حقوق خود می شود.

برداشت‌های مختلف از کار شهرداری
« عطایی»  از ساكنان خیابان 5 آذرگرگان  درباره اجرای پروژه عمرانی در این خیابان می‌گوید: در روزهای اول از شدت گرد وخاك نمی‌توانستیم پنجره‌ها را باز كنیم.
وی ادامه داد: اگرچه یك نوشته پارچه‌ای با مضمون عذرخواهی برای مردم محل نصب شده، اما این نوشته چه دردی از ما دوا می‌كند. سر و صداهای بسیار زیادی هنگام تخریب و گودبرداری انجام می‌گیرد كه واقعاً سرسام‌آور است.
اما در این میان شهروندان بسیاری هم هستند كه اقدام شهرداری در نصب تابلوهایی برای عذرخواهی كردن از مردم را به نوعی احترام به خود تلقی می‌كنند.
به گفته« مهدی قربانی»  از جمله شهروندان ساكن خیابان ولی‌عصر(عج)، هم اكنون عملیات بازسازی سنگفرش پیاده‌رو در این منطقه در حال اجراست.
وی با مثبت ارزیابی كردن نصب بنرهای «عذرخواهی از شهروندان» می‌گوید: چند سالی است كه در مناطقی كه شهرداری در حال انجام پروژه عمرانی است، شاهد نصب تابلوی عذرخواهی از شهروندان و تقاضای صبر و شكیبایی تا اتمام پروژه مذكور هستیم كه نوعی احترام به حقوق شهروندی است.

شهرداری قبل از اجرای پروژه‌ها، مردم را آگاه کند
هر فعل و انفعالی كه موجب مسدود شدن راه و تغییر جهت یا ایجاد موانع در معابر عمومی شود، موجب برهم زدن آرامش روانی شهروندان می‌شود كه این امر می‌تواند در رفتار شهروندی و زندگی شهری آنان نیز تأثیرگذار باشد.
«محمد احمدی» از استادان روان‌شناسی می‌گوید: شهرداری به‌عنوان یك سازمان كه عمده فعالیت‌ها و خدماتش مربوط به مردم است، موظف به آگاهی‌سازی شهروندان درباره اجرای طرح‌های عمرانی است.
به گفته وی، عذرخواهی از مردم یك محله یا خیابان امری طبیعی و معقول است و چنانچه این اقدام، پیش از این انجام نمی‌گرفته، كوتاهی از سوی شهرداری‌ها بوده است. این کارشناس معتقد است: این آگاهی‌بخشی، نوعی آرامش روانی را به شهروندان می‌دهد تا آنها بتوانند سختی‌های یك پروژه را راحت‌تر تحمل كنند، اما‌گاه اتفاق می‌افتد كه شهرداری همزمان با آغاز اجرای پروژه و در بعضی مواقع، دیر‌تر اقدام به اطلاع‌رسانی می‌كند كه با توجه به انسداد مسیر‌ها خود موجب نگرانی و عصبی‌ شدن شهروندان می‌شود و این عصبانیت قطعاً در زندگی شهری و رفتار شهروندی نیز تأثیرگذار خواهد بود.

شهرداری خود را موظف به عذرخواهی از شهروندان می‌داند
معاون خدمات شهری شهرداری گرگان می‌گوید: مدیریت شهری معتقد است كه اجرای طرح‌های عمرانی فرصت بزرگی برای مجموعه شهری است، اما قطعاً اجرای این پروژه‌ها مزاحمت‌هایی را برای شهروندان ایجاد خواهد كرد.
به گفته «محمدرضا اسفندیاری»، اگرچه شهرداری‌درصدد است مزاحمت‌هایی اجرای طرح‌ها را به حداقل برساند، اما در مجموع باز هم این مزاحمت‌ها برای شهروندان محدوده اجرای پروژه وجود دارد. بر همین اساس مقرر شده است تابلوهایی با مضمون عذرخواهی همزمان با اجرای پروژه‌ها نصب شود تا هم مردم در جریان اجرای طرح‌های عمرانی شهری باشند و هم به نوعی آرامش روانی در آنها ایجاد
شود. این مسئول معتقد است: تأثیرات این اطلاع‌رسانی امروزه با همراهی كردن مردم دراجرای پروژه‌ها دیده می‌شود و چه خوب بود كه این امر پیش از اینها اتفاق می‌افتاد تا هم روند اجرای طرح‌ها سرعت بیشتری می‌گرفت و هم حقوق شهروندی رعایت می‌شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code