موضوعات
گلستان

بهره‌برداری از امکانات هوشمند راه حل ترافیک گرگان

نویسنده: فائزه قاسمی خبرنگار -گرگان
حل مشکل ترافیک در شهرگرگان، به ویژه در مرکز شهر، سال هاست به یکی از مواردی تبدیل شده که با وجود ساخت زیر گذرها و روگذرها و همچنین برنامه ریزی های مستمر، همچنان بدون راه حل کاربردی مانده است. با این همه، آنچه خروجی آخرین نشست شورای ترافیک شهر گرگان را شامل می شد، لزوم انسجام در تصمیم گیری ها و استفاده از امکانات هوشمند به عنوان راه حل مؤثر در رفع معضلات ترافیکی شهر گرگان بود....
1396/06/28
حل مشکل ترافیک در شهرگرگان، به ویژه در مرکز شهر، سال هاست به یکی از مواردی تبدیل شده که با وجود ساخت زیر گذرها و روگذرها و همچنین برنامه ریزی های مستمر، همچنان بدون راه حل کاربردی مانده است.  با این همه، آنچه خروجی آخرین نشست شورای ترافیک شهر گرگان را شامل می شد، لزوم انسجام در تصمیم گیری ها و استفاده از امکانات هوشمند به عنوان راه حل مؤثر در رفع معضلات ترافیکی شهر گرگان بود.

تامین رضایت شهروندان
در این نشست، معاون امور عمرانی فرمانداری گرگان ضمن تقدیر از دستگاه های خدمات رسان در آماده‌سازی، پاکسازی و تسطیح جاده ها و معابر شهری و برون شهری در فصل تابستان امسال گفت: به منظور رفع مشکلات ترافیکی موجود و همسو بودن همه دستگاه ها  به ویژه اعضای شورای ترافیک شهر گرگان برای روان سازی ترافیک شهری ضروری است با نظارت کامل بر روان سازی معابر شهری، رضایت شهروندان و مسافران به عنوان یک شهر توریستی تأمین شود.
«ابراهیم دشتیان» ادامه داد: ضروری است نصب و اجرای علائم و تابلوهای اخباری برای آگاهی مسافران، تقویت علائم هشدار دهنده برای شهروندان و سایر افرادی که در این شهر تردد می کنند در دستور کار متولیان این امر قرار گیرد.

حفاری ها در تعطیلات انجام شود
دشتیان با توجه  بر لزوم حفاری در خیابان ولی‌عصر(عج) برای اجرای طرح لوله گذاری انشعاب فاضلاب، به منظور جلوگیری از ترافیک شهری خواستار برنامه‌ریزی برای انجام سایر حفاری ها در زمان تعطیلات شد.

بهترین راه حل مشکل ترافیک
معاون امور عمرانی فرمانداری گرگان همچنین هوشمند سازی مدیریت و کنترل ترافیک را بهترین راه حل رفع مشکل ترافیک عنوان کرد و گفت: در شهر گرگان به عنوان یک کلانشهر ضروری است برای کنترل ترافیک از امکانات هوشمند استفاد شود، از جمله چراغ های راهنمایی هوشمند، ثبت تخلفات به صورت هوشمند و ارسال آنی پیامک تخلفات به رانندگان متخلف باید در دستور کار قرار بگیرد.
دشتیان اضافه کرد:  اجرای زیرگذر در شهر گرگان مستلزم دریافت استعلام هایی از دستگاه های ذی‌صلاح است. می طلبد شهرداری گرگان طبق قانون برای اجرای زیرگذر سواره در سایت همکلاسی محور ناهارخوران استعلام های مورد نظر را به فرمانداری ارسال کند تا در زمان اجرای آن هیچ مشکل قانونی وجود نداشته باشد.
وی ادامه داد: اعضای شورای ترافیک باید برای اجرای طرح های جدید در دست اقدام همکاری و تعامل داشته باشند و فرمانداری نیز با توجه به اهمیت موضوع ترافیک، برای حل این مشکل، کارهای لازم را با هماهنگی پلیس راهور و گرفتن استعلام و نظرخواهی انجام می‌دهد.

بالا رفتن بار ترافیک در زمان بازگشایی مدارس
 دشتیان همچنین با بیان اینکه به زمان بازگشایی مدرسه ها نزدیک می شویم، گفت: در این زمان بار ترافیکی افزایش پیدا می کند. بایدهماهنگی های لازم به منظور استفاده از امکانات عمومی برای دانش آموزان از طریق اداره آموزش و پرورش انجام گیرد و نهادهایی از جمله سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری گرگان و پلیس راهور برنامه ریزی و مدیریت لازم را از هم اکنون در دستور کار خود قرار دهند.

حجم بالای ترافیک در نقاط مرکزی شهر
اما برخی از کارشناسان حوزه ترافیک معتقدند که رفع مشکل ترافیک در مراکز شهر، باید پیش از سایر طرح‌های عمرانی شهرداری در دستور کار این ارگان قرار بگیرد و طبیعتاً شورای ترافیک شهر هم باید به آن توجه بیشتری کند. «علی جلیلی نظر» یک کارشناس شهری است که در گفت و گو با همشهری گفت: در چند سال گذشته اقدام‌های مناسب و مطلوبی در حوزه عمرانی و مرتبط با ترافیک در گرگان انجام شد، اما نتایج آن، هرگز به نقاط مرکزی و پایین شهر نرسید. حجم ترافیک به ویژه در ساعت های پایان کار اداری و از آن پس در ساعت های تعطیلی مدارس در نقاط مرکزی شهر، فزاینده می شود.
وی ادامه داد: با اینکه گرگان مشکل آلودگی هوا ندارد، اما در نقاط مرکزی دارای خطر آلودگی های نقطه ای است.

عصبی شدن رانندگان در ترافیک
این کارشناس افزود: از سوی دیگر، شهروندان گرگانی باید دقایق زیادی را در نقاط مرکزی شهر در صفوف ترافیک هدر دهند.
یکی از آسیب هایی که کمتردر مورد ترافیک درنظر گرفته می شود، عصبی شدن رانندگان منتظر است که منجر به افزایش نرخ تصادف های درون شهری یا بالا رفتن میزان جرایم خرد مانند فحاشی و تهمت می شود. اگر چه می دانیم که ممکن است این حوادث کوچک به حوادث بزرگ‌تر و جبران ناپذیر دیگری هم ختم شود. او در پایان اظهار کرد: من معتقدم که بیش از هر موضوع دیگری، باید چگونگی رفع مشکل ترافیک و پیدا کردن راهکار برای کاهش مستمر آن، به شکل فوریتی در شورای ترافیک شهرستان بررسی
 شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code