موضوعات
گلستان

بایدها و نبایدها در توسعه روستاها

نویسنده: صابر معصومی پژوهشگر توسعه در جوامع محلی
آنچه گریبان روستاهای استان را گرفته مشکلی جدا از مشکلات کشور نیست و اساساً حل این مشکلات بدون حل مسائل کشور میسر نمی‌شود....
1396/09/13
آنچه گریبان روستاهای استان را گرفته مشکلی جدا از مشکلات کشور نیست و اساساً حل این مشکلات بدون حل مسائل کشور میسر نمی‌شود.
پژوهشی که روزنامه همشهری گلستان انجام داده مؤید این نکته است که همان‌طور که آب امروز مشکل نخست کشور است، در روستاها هم این مشکل عمومیت دارد. اگر قرار است این موارد به نتیجه‌ای برسد، شکل گفتمان روستا باید مشخص شود. روستایی که آب ندارد، از امکانات دور است و اقتصادش برپایه کشاورزی است (که امروز برای ایران توجیهی ندارد) قرار است خودش را در کدام بخش از گفتمان توسعه ایران جای دهد؟ روستا قطعه‌ای از پازل ایران است. بدون در دست داشتن الگوی ساخت این پازل، یک قطعه جدا، نه هویتی دارد و نه کاربردی.
آیا روستا قرار است به عنوان واحدی تولیدی در آینده ایران نقش بازی کند؟ چه سهمی برای آن تعریف شده است؟ آیا مدیریت کلان کشور این مختصات را می‌شناسد؟ این‌ها سؤال‌هایی است که بدون پاسخ به آن‌ها نمی‌توان گفتمانی حول توسعه روستا متصور بود.
 فرض کنیم می‌خواهیم مردم را در روستاهایشان نگه داریم. موضوع این است که پیش از گام نهادن در هر مسیری باید سؤال‌های مشخص و همچنین برای آن‌ها پاسخ‌های معلومی داشته باشیم.
 از یک‌سو مشکل هویت در روستاها ایجاد شده و بنیان گذشته از بین رفته است و از سوی دیگر نقشه راه آینده معلوم نیست. روستاها میان این مجهولات دست و پا می‌زنند. آیا روستا با مختصات امروز یا دیروزش می‌تواند در آینده ایران جایی داشته باشد؟ این سخنان به معنای نفی تلاش‌های انجام‌شده در زمینه توسعه روستا نیست. اما تا این پرسش‌ها پاسخ داده نشود نمی‌توان انتظار تغییری در روستا داشت. باید بدانیم امروز در روستاهای ایران برای چه چیزی تلاش کنیم؟ مانایی روستا یا بهبود زندگی؟ این کارها را با چه تعریفی و با چه جایگاهی باید انجام دهیم؟ این‌ها سؤال‌های مهم روستاهاست که برای رسیدن به توسعه باید به آن‌ها پاسخ داده شود. از این نظر، تفاوتی میان روستاهای گلستان با منطقه‌ای دیگر در ایران نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code