موضوعات
گلستان

انتخاب نخستین شهردار زن استان بر اساس توانمندی‌ها

نویسنده: بنیامین شریعتی‌اشرفی خبرنگار -گرگان
انتصاب نخستین بانویی که بر کرسی شهرداری در گلستان می‌نشیند وقتی در شهری ترکمن‌نشین اتفاق افتاد، دوچندان مورد توجه قرار گفت...
1396/09/12
انتصاب نخستین بانویی که بر کرسی شهرداری در گلستان می‌نشیند وقتی در شهری ترکمن‌نشین اتفاق افتاد، دوچندان مورد توجه قرار گفت. این انتخاب از سوی شورانشینان شهرمرزی و شرقی مراوه‌تپه انجام گرفت و با استقبال استاندار نیز مواجه شد. «عبدالناصر حاجیلی‌دوجی» رئیس شورای اسلامی شهر مراوه‌تپه در گفت‌وگو با همشهری از شیرینی انتخاب «گلالک بیگی‌زاده» به عنوان شهردار و بازخوردهای مردمی می‌گوید.
  • مدتی است در انتظار تأیید خانم بیگی‌زاده به عنوان شهردار هستیم. فکر می‌کردید انتخابتان تأیید شود و بتوانید عنوان نخستین شهردار زن گلستان را به نام مرواه‌تپه ثبت کنید؟
نمی‌خواهم از انتخاب خودمان تعریف کنم اما ما ایشان را بر اساس توانایی‌هایشان انتخاب کردیم. حتی این موضوع که الزاماً یک خانم را انتخاب کنیم مطرح نبود.
 فقط موضوع بررسی توانایی‌ها مورد توجه بود که بیگی‌زاده میان سایر گزینه‌ها نمره بسیار بالایی داشت. وی با 3 رأی از 5 رأی اعضای شورا به عنوان شهردار به استانداری معرفی شد. می‌توانم بگویم توانایی‌هایش، شکی در تأییدش باقی نمی‌گذاشت.
  • بنابراین معتقدید برای ایشان تبعیض مثبتی هم در کار نبوده؟
به هر حال نمی‌توانیم انکار کنیم که این انتخاب در ارج نهادن به جایگاه بانوان و استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های آنان در عرصه مدیریتی مؤثر است و بخشی از نگرش ما را شامل می‌شد. اما اگر او در برابر سایر گزینه‌ها از رتبه کمتری برخودار بود مطمئن باشید به دلیل زن بودن انتخابش نمی‌کردیم.
 می‌دانیم که شهردار منتخب در پیشبرد برنامه‌های عمرانی و توسعه شهری، اعضای شورا و شهرداری را یاری می‌کند. همان طور که می‌دانید در مراوه‌تپه کارهای زیادی برای انجام در حوزه شهری وجود دارد که باید شهرداری و شورا برای تحقق آن‌ها، با هم هماهنگ حرکت کنند.
  • ممکن است کمی در مورد سوابق مدیریتی ایشان توضیح دهید؟
بله. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد ریاضی محض، شاغل در آموزش و پرورش شهرستان مراوه‌تپه با ۱۵سال سابقه خدمت است. ۹سال مدیریت دبیرستان و مدرسه راهنمایی شبانه‌روزی گلیداغ را به عهده داشت و یک سال فرمانده بسیج دانش‌آموزی بوده است.
 3 سال فرمانده حلقه‌های صالحین، یک سال مربی فرماندهان حلقه‌های صالحین شهرستان، دانشجوی نمونه بخش گلیداغ در سال 92، مدیر نمونه شهرستان در سال ۹۲، بانوی نمونه بخش گلیداغ در 3 سال متوالی، بانوی فرهنگی نمونه سال ۹۳ در شهرستان، نماینده آموزش و پرورش در هیأت اجرایی انتخابات شوراها، نماینده بخشداری در انتخابات ریاست جمهوری همه در کارنامه او وجود دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code