موضوعات
گلستان

اقوام گلستانی جشن« روزملی گنبدقابوس» را برگزار کردند

نویسنده:
جشن« روز ملی گنبدقابوس» شامگاه پنجشنبه با حضور اقوام مختلف ساکن در استان در جوار بلندترین برج آجری جهان (برج قابوس) در شهر تاریخی گنبدکاووس آغاز شد و تا دیروز جمعه ادامه یافت.
1396/05/21
به گزارش ایرنا، راین مراسم به مدت 2 روز از ساعت 19 تا 23 برگزار شد و اقوام مختلف ساکن در گنبدکاووس ازجمله فارس ها، ترکمن ها، سیستانی ها، آذری ها و کردها به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری پرداختند.
سالروز ثبت بلندترین برج آجری جهان در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به نام روز ملی گنبدقابوس نامگذاری شده است و هرساله جشنی از سوی شهرداری و شورای شهر با مشارکت برخی ادارات و نهادها از جمله میراث فرهنگی در شهر گنبدکاووس برگزار می شود.
شهردار گنبدکاووس در حاشیه این مراسم که به دلیل بارش های رگباری برخی از برنامه های پیش بینی شده و برپایی نمایشگاه صنایع دستی و آداب و سنن اقوام آن به تاخیر افتاد، گفت: هدف از برپایی این جشن احیای تاریخ باستانی گنبدکاووس است. متاسفانه تاریخ این شهرستان به فراموشی سپرده شده است که باید با برگزاری چنین جشن هایی آن را میان مردم به ویژه نسل جوان زنده کرد.
«منصور طعنه گنبدی» گفت: جشن های روز ملی گنبدقابوس امسال در 2 روز پیش بینی شد که پنج شنبه شب با افتتاح غرفه های نمایشگاه صنایع دستی و آداب و سنن اقوام و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری و موسیقی محلی (رقص اقوام) همراه بود.
طعنه گنبدی اضافه کرد: در حاشیه این مراسم مقداری آرد، شکر و روغن نباتی رایگان بین بانوان از قومیت های مختلف شهرستان برای پخت نان و شیرینی های سنتی به منظور پذیرایی از شهروندان توزیع شد.
وی تصریح کرد: جمعه شب برنامه جشن روز ملی گنبدقابوس با حضور استاندار و از ساعت 21 تا 23 برگزار شد و قبل از شروع این مراسم نیز از تمبر روز ملی گنبدقابوس و تندیس برج قابوس رونمایی شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code