موضوعات
گلستان

افغان‌های گلستان «تذکره» می‌گیرند

نویسنده: ستاره حجتی خبرنگار -گرگان
استان گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب مختلف از شمال با ترکمنستان، از غرب با استان مازندران، از شرق با خراسان‌شمالی و از جنوب با سمنان همسایه است....
1396/07/25
استان گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب مختلف از شمال با ترکمنستان، از غرب با استان مازندران، از شرق با خراسان‌شمالی و از جنوب با سمنان همسایه است.
دسترسی آسان، وجود فرصت‌های اشتغال در حوزه کشاورزی و پل ارتباطی بودن این خطه در حوزه سفر و انتقال اتباع افغانستان به استان‌های همجوار زمینه‌ساز حضور بی‌شمار و در مواردی غیرمجاز آنان در گلستان شده است.

ساماندهی مهاجران
مدیرکل دفتر امور اتباع خارجی استانداری معتقد است این استان از شرایط مطلوبی برای جذب مهاجر از کشور افغانستان برخوردار بوده و به همین دلیل نیاز مبرم به برنامه‌ریزی بهتر در حوزه ساماندهی و کنترل مهاجران دارد.
«مهدی دهرویه» از هماهنگی با کنسولگری افغانستان در مشهد به منظور گرفتن تذکره افغانی برای افرادی که متقاضی هستند، خبر داد.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام‌گرفته با کنسولگری افغانستان در مشهد، آن دسته از افرادی که گذرنامه و کارت آمایش دارند و فاقد تذکره افغانی هستند، با مراجعه به سایت کنسولگری (nobat. cng-afg. com) می‌توانند آدرس محل سکونت و مشخصات واقعی خود را ثبت کنند و بعد از ثبت‌نام و دریافت نوبت در زمان مقرر می‌توانند با مراجعه حضوری به کنسولگری مشهد برای دریافت پاسپورت الکترونیکی و تذکره خود اقدام کنند. تذکره تابعیت، سندی رسمی است که به منظور ثبت هویت ملی تبعه کشور به شکل کارت چاپ و توزیع می‌شود.

بحران هویت میان اتباع خارجی
دهرویه در آستانه شروع دوازدهمین طرح آمایش اتباع خارجی در استان و با اشاره به طرح آمایش یازدهم که سال گذشته اجرا و اطلاعات آن تحلیل شده است، جذب 500 میلیون تومان برای ساخت مدرسه اتباع خارجی در نومل و تلاش برای رفع چالش ازدواج آسان اتباع خارجی و ایرانی را از دیگر اقدام‌های انجام‌شده حوزه مدیریتش عنوان کرد و گفت: کمیته فرهنگی و اجرایی در گلستان ایجاد شده است و این کمیته باید از ظرفیت دانشجویان اتباع خارجی نیز استفاده کند تا بتوانیم بحران هویت این افراد را حل کنیم. آن‌ها در جشنواره اقوام نیز حضور داشتند. برای حل مسائل مربوط به کودکان اتباع خارجی، کمیته فرهنگی و اجرایی می‎تواند پیگیر مسائل و تأمین منابع در صورت نیاز باشد.

مهاجرپذیری گلستان
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری، ایران را کشوری مهاجرپذیر اعلام می‌کند و گلستان را یکی از مهاجرپذیر‌ترین استان‌های کشور به ویژه در پذیرش مهاجران افغانستانی می‌داند. او می‌گوید: آمار نشان می‎دهد حدود 4 تا 5 میلیون نفر در ایران مهاجر و پناهنده شده‌اند که باید برای آن‌ها برنامه داشت. وجود افراد مهاجر و اتباع بیگانه در گلستان حتی به قبل از انقلاب برمی‎گردد و نسل چهارم آن‌ها در حال بزرگ شدن هستند.
دهرویه با اشاره به این که در دوره‌های گذشته نسبت در حوزه‌های تعلیم و آموزش و همچنین شناسایی و تثبیت اوراق هویتی این اتباع در کشور، نواقص زیادی وجود داشت، حل شدن این موضوعات را ضروری می‌داند و می‌گوید: گلستان به دلیل وجود اقوام شرایط خاص‎تری دارد، مشکلاتی که جامعه ایرانی با آن مواجه است برای اتباع بیگانه نیز وجود دارد. بی‎سوادی و فقر فرهنگی در برخی مناطق استان به چشم می‎خورد. شاید به دلایل زیادی این مسائل را میان اتباع بیگانه در گلستان بیشتر ببینیم.

معضل ازدواج اتباع خارجی و ایرانی
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری همچنین یکی از معضلات اساسی را ازدواج آسان اتباع خارجی و ایرانی عنوان کرد و گفت: مدارک جعلی این ازدواج‎ها و بحران ناشی از آن، اتفاقی است که در استان با آن روبه‌رو هستیم؛ البته با منابع اندکی که در اختیار داریم نسبت به ساماندهی این افراد اقداماتی انجام گرفته است.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری گفت: طلاق نتیجه بسیاری از ازدواج‎های اتباع خارجی با ایرانی است. فرزندانی که در ایران متولد می‎شوند دچار بحران هویت می‎شوند که آسیب‎های اجتماعی زیادی در انتظار این افراد است. نیاز به کسب درآمد باعث شده بیشتر این افراد جزو کودکان کار شوند. خیلی از اتباع بیگانه نیازمند، فرزندان پسر را فقط برای کسب درآمد می‎خواهند و دختران را جزو فرزندانشان به حساب نمی‎آورند.

تحصیل بازماندگان از مدرسه
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری بیان کرد: تحصیل نکردن یکی از بزرگ‌ترین مشکل اتباع خارجی است. در 3 تا 4 سال گذشته، شرایطی در استان ایجاد شد که اجازه تحصیل به این افراد داده شد و مدرسه مهربانی را افتتاح کردیم و بازماندگان از تحصیل، که دچار مشکلات فرهنگی و حاشیه‎نشینی بودند، امکان تحصیل پیدا کردند.
دهرویه در پایان یکی دیگر از مشکلات ساماندهی و برنامه‌ریزی برای حوزه اتباع را در موضوع شناسایی آنان عنوان می‌کند. او می‌گوید: شناسایی یکی از دشواری‌های کار برنامه‌ریزی برای اتباع است. همان‌طور که هر شهروند ایرانی هنگام خروج از خانه، اوراق هویتی خود را همراه ندارد، ما هم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم اتباع همیشه اوراق هویت خود را داشته باشند و هر وقت که دلمان خواست از آن‌ها اوراق هویتی‌شان را طلب کنیم. فارغ از این که این عمل اساسا امکان‌پذیر نیست، شائبه رفتار تبعیض‌آمیز را هم ایجاد می‌کند و حتی برای گروهی که شهروندان قانونی کشور هستند، ناراحت‌کننده و تبعیض‌آمیز خواهد بود. این کار بر اساس الگوهای رفتاری ما در نظام جمهوری اسلامی نیز پذیرفته نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code