موضوعات
گلستان

افزایش 2 درصدی نرخ بیکاری در گلستان

نویسنده: فریده ستایشگر خبرنگار -گرگان
هفته گذشته مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار امسال را منتشر کرد. براساس این گزارش، شاخص‌های عمده بازار کار به تفکیک استان‌ها نیز در بهار امسال در مقایسه با زمستان و بهار 95 انتشار یافته است....
1396/07/19
هفته گذشته مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار امسال را منتشر کرد. براساس این گزارش، شاخص‌های عمده بازار کار به تفکیک استان‌ها نیز در بهار امسال در مقایسه با زمستان و بهار 95 انتشار یافته است.
 این آمار که مورد تأیید مراجع رسمی است، نشان می‌دهد به‌رغم این که مسئولان گلستان سعی می‌کنند اوضاع را خوب و مطلوب نشان دهند، نرخ بیکاری استان در این بازه زمانی رشد پیدا کرده است. طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار سال گذشته 13/8 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی شهروندان نیز 39/2 درصد بود. در زمستان سال 95 نیز نرخ بیکاری با کاهش 2/3 درصدی به 11/5 درصد رسید در عین حال مشارکت اقتصادی نیز به 37/17 درصد کاهش یافت؛ اما در بهار امسال به‌رغم اجرای طرح‌هایی همچون رونق تولید و پرداخت 700 میلیارد تومان به بنگاه‌های اقتصادی، اجرای طرح کارورزی و... نرخ بیکاری در استان به 13/6 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی به 39/6 درصد افزایش پیدا کرد.

تعداد افراد جویای کار افزایش یافته است
یک کارشناس اقتصادی در این باره به همشهری می‌گوید: نرخ مشارکت با نرخ بیکاری نسبت مستقیم دارد. هرچه نرخ مشارکت یا همان امید به پیدا کردن شغل افزایش پیدا کند، به تبع آن نرخ بیکاری بیشتر می‌شود زیرا تعداد جمعیت جویای کار افزایش یافته است.
«محسن یارمحمدی» با بیان این که پرداخت تسهیلات به تنهایی نمی‌تواند زمینه اشتغال افراد را فراهم کند، ادامه می‌دهد: مسئولان استان برای اشتغالزایی فاقد طرح و برنامه‌های اثرگذار هستند. همین موضوع موجب می‌شود اقدام‌های آنان یا در نیمه راه متوقف شود یا به طور مثال در پرداخت تسهیلات دچار انحراف شود.
وی می‌گوید: دولت خود را مکلف کرده است سالانه 970 هزار فرصت شغلی ایجاد کند تا بتواند نرخ بیکاری را ثابت نگه دارد. در استان‌ها هم وضعیت همین‌گونه است. تعهداتی که دستگاه‌های اجرایی دارند طبق گفته متولیان امر فقط برای این است که بتوانند وضع موجود را حفظ کنند، این در حالی است که در تقریباً 2 تا 3 سال آینده با حجم عظیمی از جوانان جویای کار روبه‌رو خواهیم بود که شرایط را برای جامعه دچار مشکل خواهد کرد.
 به گفته این کارشناس، هرچند وجود صنایع کوچک و بنگاه‌های اقتصادی خرد می‌تواند تا حدودی تضمین‌کننده اقتصاد یک جامعه باشد، برای این که زمینه اشتغال افراد بیشتری فراهم شود و گردش مالی استان نیز افزایش یابد، ناگزیر از ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر هستیم. صنایع دستی و طبیعت‌گردی، صنعتی کردن کشاورزی و افزایش بهره‌وری آن، ایجاد صنایع بزرگ و مادر و شکل‌گیری واحدهای اقماری می‌تواند تا حدودی مشکل بیکاری را برطرف کند.

بیکاری فصلی، نرخ بیکاری را افزایش داد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هم به همشهری می‌گوید: ایجاد هر 20 هزار فرصت شغلی موجب ثابت نگه داشتن نرخ بیکاری می‌شود. برای دستگاه‌های اجرایی سهمیه مشخص شد، اما برخی اعتراض کردند که این هدف‌گذاری با توجه به شرایطی که وجود دارد، ممکن نیست. برای همین مجبور به اصلاح سهم دستگاه‌ها در اشتغال شدیم.
«سعید مازندرانی» درباره آخرین اطلاعاتی که مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری منتشر کرده است، می‌افزاید: باید توجه داشته باشیم در برخی مشاغل دچار بیکاری فصلی می‌شویم و این موضوع در زمان اعلام نرخ بیکاری خود را نشان می‌دهد. وی معتقد است باید طرح ضربتی برای اشتغالزایی تدوین شود. زیرا او هم مانند بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کند به زودی با جمعیت بالایی از جوانان جویای کار به‌ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مواجه خواهیم بود.
مازندرانی می‌گوید: پس از سونامی‌ای که در دو سه سال آینده رخ می‌دهد، می‌توان به کاهش نرخ بیکاری امیدوار بود. با این حال باید مشکل بیکاری به صورت ریشه‌ای حل شود. پذیرش بی‌حساب و کتاب دانشجویان در برخی رشته‌ها و تمایل بخش زیادی از دانش‌آموزان به رشته‌های تجربی و نظری در ایجاد این شرایط اثرگذار بوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code