موضوعات
گلستان

اختصاص 800 میلیاردتومان اسناد خزانه به استان

نویسنده: فریده ستایشگر خبرنگار -گرگان
بهمن ماه سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه استان از اختصاص 409 میلیارد تومان اعتبار در قالب تبصره 36 قانون اصلاح بودجه خبر داده بود...
1396/05/22
بهمن ماه سال گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه استان از اختصاص 409 میلیارد تومان اعتبار در قالب تبصره 36 قانون اصلاح بودجه خبر داده بود. این اتفاق مهم ترین دستاورد سفر دکتر نوبخت به استان در 4 نوبت به شمار می رفت. از مجموع 8400 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی به استان ها، سال گذشته 8/4 درصد آن سهم استان گلستان  شده بود. موضوعی که پس از پیگیری های زیاد و هشدارهایی که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به مدیران دستگاه های اجرایی استان در خصوص جذب این اعتبارات داده بود، آن طور که گفته می شود نتایج خوبی داشته و قریب به 370 میلیارد تومان آن از سوی دستگاه ها جذب شده است. امسال نیز آن طور که مسئولان اعلام کرده اند، «محمدباقر نوبخت» دستور اختصاص 650 میلیارد تومان اسناد خزانه به استان را صادر و ابلاغ کرده است که البته تا 800 میلیارد تومان قابلیت افزایش دارد.

سهم گلستان از اعتبارات تبصره 36 سال گذشته
سال گذشته از مجموع 1123 میلیارد تومان اعتبار استانی، 203 میلیارد تومان برابر با 7/20 درصد و همچنین از مجموع اعتبارات استانی ویژه ( طرح های ملی ویژه) و از مجموع 375 میلیارد تومان ابلاغ اعتبار، سهم گلستان 57 میلیارد تومان معادل 7/15 درصد بود. علاوه براین در بخش طرح های مهم و محوری که در توسعه و رشد تولید ناخالص داخلی موثر خواهند بود، از 5400 میلیارد تومان اعتبار ملی ، 114 میلیارد تومان معادل 1/2 درصد سهم استان شده بود.

مدیران و جذب اعتبارات استانی
امسال نیز آن‌طور که «حسین پیشقدم» رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گفته است، گلستان سهم خوبی از اعتبارات اسناد خزانه دارد. اما وی نیز مانند بسیاری از مدیران ارشد استان از جمله استاندار، از مدیریت برخی از دستگاه های استانی راضی نیست.
«حسن صادقلو» استاندار در این باره گفت: اعتبارات عمرانی با توجه به شرایط دولت، محدودیت دارد. از طرفی اعتباراتی هم که به استان اختصاص داده می شود با توجه به حجم نارسایی ها و کارهایی که باید انجام شود، ناچیز است، اما بسیاری از مدیران به جای اینکه روش های دیگری را برای تأمین مالی طرح‌ها پیگیری کنند، تمام فریاد خود را بر سر استان می زنند.
وی افزود: بودجه استانی محدود است، این موضوع را مدیران باید به درستی درک کنند، به جای اینکه مدام تلاش کنند سهم بیشتری از اعتبارات استانی بگیرند، در سطح ملی و وزارتخانه های دولت به دنبال جذب اعتبارات بیشتر باشند. این موضوع به طور قطع یکی از ملاک های ارزیابی مدیران دستگاه های اجرایی استان خواهد بود که چه میزان توانستند اعتبارات ملی به استان وارد کنند.
وی معتقد است که اعتبارات اسناد خزانه بهترین ظرفیت برای اجرا و تکمیل طرح های عمرانی است و دستگاه ها باید بیش از گذشته در جذب این اسناد بکوشند. اسناد خزانه مانند چک در دست پیمانکاران است و شرکت های بزرگ از این امر استقبال می کنند.

محدودیت اعتبارات عمرانی
در همین زمینه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گفت: عمده اعتبارات در استان در بخش هزینه ای است و در بخش عمرانی همواره با محدودیت اعتبارات مواجه هستیم. سال گذشته 80 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار عمرانی داشتیم که قریب به 3/2 میلیارد تومان برای اجلاسیه 4هزار شهید و 13 میلیارد تومان آن  نیز برای جبران کسری حق الزحمه کارکنان هزینه شد. برای همین دست ما در اعتبارات عمرانی استان بسته است و سال گذشته برای نخستین بار از اسناد خزانه استفاده کردیم که در برخی بخش ها گلستان سهم زیادی داشت. برای نمونه اعتباری که از این منبع برای شهرک های صنعتی کشور در نظر گرفته شده بود 12 میلیارد و 700 میلیون تومان بود که 11 میلیارد و 500 میلیون تومان سهم استان شد.

370 میلیارد تومان طرح در دست اجرا قرار دارد
پیشقدم با بیان اینکه بیش از 370 میلیارد تومان از اعتبارات تبصره 36 قانون اصلاحی بودجه سال گذشته در استان جذب شده است، افزود: برای اینکه بتوانیم باقی مانده این اعتبارات را جذب کنیم با سازمان برنامه و بودجه مکاتبه کرده ایم. گلستان از نظر جذب این اعتبارات مقام دوم کشور را به دست آورده است و اختلاف فاحشی با استان‌های دیگر دارد.
این در حالی است که مجموع اعتبارات عمرانی استان سال گذشته 80 میلیارد و 500 میلیون تومان و سال 94 نیز حدود 60 میلیارد تومان بود. در عین حال سال گذشته از محل تبصره 36 افزون بر 20 میلیارد تومان در سایت میگوی گمیشان
 ( معادل یک چهارم اعتبارات عمرانی استان به یک طرح) اختصاص یافت.

650 تا 800 میلیارد تومان سهم استان
آن طور که پیشقدم گفته، امسال نیز حدود 97 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه در قانون بودجه لحاظ شده است که دستگاه های اجرایی می توانند از آن استفاده کنند.

سهم بری بخش های ویژه از این اعتبارات
براساس گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه استان از این اسناد 1600 میلیارد تومان برای خطوط ریلی پیش بینی شده است. همچنین سهم سد نرماب 20 میلیارد تومان در مرحله نخست و برای سد چایلی نیز 20 میلیارد تومان و قره چای نیز 30 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. پیشقدم افزود: برای بندرخشک اینچه برون 11میلیارد تومان و برای زهکشی اراضی آبی نیز با درخواست 89 میلیارد تومان اعتبار موافقت شده است.
به گفته وی، برای انجام مطالعات و آغاز عملیات اجرایی بیمارستان های گمیشان و گالیکش هرکدام 8 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد.
 بیمارستان 5 آذر گرگان، آبرسانی به شهر گرگان، پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان، زیرساخت های برق، شهرک های صنعتی و آب روستایی از جمله بخش هایی است که می توانند از اسناد خزانه برای انجام طرح های عمرانی خود استفاده کنند و سهم بری آنها نیز مشخص شده است.
وی گفت: بهترین کار این است که دستگاه‌ها صرفاً به دنبال جذب اعتبارات استانی نباشند، بلکه از توان بخش خصوصی و اسناد خزانه که دولت دستور آن را داده، استفاده کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code