موضوعات
گلستان

آتش سوزی های پیاپی در تپه صیادشیرازی گرگان

نویسنده:
از ابتدای فصل گرما تا کنون بخشی از تپه های جنوب غربی گرگان که به تپه «صیادشیرازی» و منطقه «بانک شهر» معروف است، بارها دچار آتش سوزی شده است.
1396/05/22
به گزارش مهر، این مناطق که به دلیل دسترسی نامناسب و شیب، کمتر مورد استفاده عمومی قرار می‌گیرند درحالی دچار حریق می شوند که  از زمین های پیشنهادی برای الحاق به محدوده شهر گرگان هستند. آتش سوزی های پیاپی در این مناطق که کمتر از سایر نقاط مردم در آن حضور دارند، این شائبه را ایجاد کرده که برخی اشخاص حقیقی یا حقوقی به دنبال آتش سوزی عمدی در این مناطق هستند که البته هنوز اثبات نشده است.

جلوگیری از سرایت آتش به جنگل
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گلستان در این باره اظهار کرد: آتش سوزی در تپه های صیاد گرگان به جنگل های آن ناحیه آسیبی نزده است.
«محمود کیانپور» به احداث ۱۲۰ کیلومترآتش بر در عرصه منابع طبیعی گلستان تا کنون اشاره کرد و افزود: ایجاد آتش بر در حاشیه جنگل یکی از راه های جلوگیری سرایت آتش به جنگل است که در آتش سوزی های تپه های صیاد گرگان نیز آتش برها در جلوگیری از سرایت آتش نقش مهمی داشتند.
وی از آتش سوزی های هر ساله زمین های کشاورزی حاشیه جنگل در استان یاد و بیان کرد: با اینکه از طریق صدا و سیما و شوراها بارها اطلاع رسانی شده است که کشاورزان پس از جمع آوری محصولات خود، اجازه آتش زدن باقی مانده محصول را ندارند، اما هنوز برخی این امر را رعایت نمی کنند.
کیانپور با اشاره به مستعد بودن مراتع منابع طبیعی برای آتش سوزی در فصل تابستان هشدار داد که جوانان و مردمی که در این ایام به تفرجگاه ها می آینددر صورت روشن کردن آتش در این نواحی، هنگام ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شوند.

آتش سوزی در اراضی شخصی رخ داده است
مدیر اداره منابع طبیعی شهرستان گرگان با رد آتش سوزی در عرصه منابع طبیعی اظهار کرد: آتش سوزی اخیر در این منطقه شامل اراضی کشاورزی و شخصی بوده و آسیبی به جنگل های این ناحیه نرسیده است.
«محمد امیرخانی» گفت: آخرین آتش سوزی در تپه‌های صیاد حدود ساعت 3 بعداز ظهر چهارشنبه، آغاز شد که با حضور فوری اکیپ مراقبت و پیشگیری منابع طبیعی گرگان در این منطقه، ظرف مدت نیم ساعت مهار شد.
امیرخانی، حریق در ناحیه صیاد را خارج از محدوده اراضی و منابع ملی عنوان و تصریح کرد: آتش سوزی ها در اراضی قطعه بندی شخصی رخ داده که در گذشته خرید و فروش و قطعه بندی شده است.
وی بیان کرد: در سال ۹۶ تا کنون بیش از ۷۵ مورد عملیات اطفای حریق در شهر گرگان داشته‌ایم که ۴۵ مورد آن در اراضی کشاورزی شخصی و بر اثر بی احتیاطی افراد بوده است.امیرخانی  گفت: شیوع آتش زدن باقی مانده های گندم در گرگان هزینه‌های جانبی زیادی به ما تحمیل می کند که احداث آتش بر و قرار دادن دیده بان در محل های مختلف از جمله این موارد است.

۶۰ درصد مساحت گرگان منابع ملی است
امیرخانی گفت: حدود ۶۰ درصد مساحت شهر گرگان منابع ملی است و حفاظت این مساحت بدون کمک نهادهای فرهنگی، مشارکت مردم و کمک رسانه ها امکان پذیر نیست.مدیر منابع طبیعی گرگان تصریح کرد: از رسانه ها انتظار داریم که در انعکاس مشکلات منابع طبیعی بیشتر فعالیت کنند تا با انعکاس اثرات منفی این حریق ها در حیطه منابع طبیعی از ضرر هایی که متوجه منابع طبیعی استان است  پیشگیری شود.وی گفت:  شماره ۱۵۰۴ کانال ارتباطی مردم با منابع طبیعی استان است و مردم برای پیشگیری و حفاظت از منابع طبیعی به محض مشاهده آثار حریق و یا تخلفی در زمینه تخریب و تجاوز و قطع غیر مجاز درختان اراضی جنگلی می توانند با این شماره تماس بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code