موضوعات
گلستان

«فرید» رهاسازی می‌شود

نویسنده:
مسئول مرکز درمانی تحقیقاتی فُک خزر در ایران با بیان این که 2 فک گرفتارشده در تور ماهیگیران گلستانی دارای مشکل انگلی بودند از رهاسازی «فرید» خبر داد. ...
1396/07/19
مسئول مرکز درمانی تحقیقاتی فُک خزر در ایران با بیان این که 2 فک گرفتارشده در تور ماهیگیران گلستانی دارای مشکل انگلی بودند از رهاسازی «فرید» خبر داد. «امیر صیادشیرازی» در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: با آغاز فصل صید ماهیان خاویاری در گلستان نخستین فک خزری روز شنبه در تور ماهیگیران گلستانی گرفتار و روز یکشنبه رهاسازی شد.  وی با بیان این که دومین فک خزری با نام «آقافرید خجالتی» روز دوشنبه در تور ماهیگیران گرفتار شد، افزود: همه ماهیگیران ماهیان خاویاری در گلستان می‌دانند با فک‌ها باید چگونه برخورد کنند و به همین دلیل خوشبختانه فرید آسیب ندیده بود.  مسئول مرکز درمانی تحقیقاتی فُک خزر در ایران «لنی هارت» ادامه داد: فک اول چند زخم کوچک روی تنش داشت که پس از درمان رهاسازی شد؛ فک دوم خوشبختانه زخم نداشت ولی به دلیل دمای زیاد روز دوشنبه دچار گرمازدگی شده بود.  
وی با یادآوری این که هر 2 فک گرفتارشده در تور ماهیگیران گلستانی دارای مشکلات انگلی بودند، اضافه کرد: فک اول تاول‌هایی داشت که به دلیل افتادن در تور این تاول‌ها ترکیده بود، اما خوشبختانه این فک نَر سرحال بود و آن را رهاسازی کردیم.
صیادشیرازی تصریح کرد: آقافرید زخم نداشت، اما آن هم مثل فک اول مشکل انگلی (هم پوستی و هم خارجی) داشت؛ انگل‌های خارجی انگل‌های خونخواری هستند که به سر، چشم و پوزه فک‌ها می‌چسبند و کم‌خونی ایجاد می‌کنند.
وی اعلام کرد این فک نر که دوشنبه به مرکز درمانی منتقل شد، 4 سال دارد.
این مسئول با بیان این که این 2 فک هر 2 از مرز ترکمنستان وارد شده و در مجموعه تعاونی‌های ماهیان خاویاری گلستان در تور ماهیگیران گرفتار شدند، گفت: خوشبختانه ماهیگیران و همچنین مجموعه ماهیان خاویاری گلستان همکاری بسیار خوبی با این مرکز درمانی و تحقیقاتی دارند و اگر همکاری آن‌ها نبود ما نمی‌توانستیم در این حوزه فعالیت جالب توجهی داشته باشیم.
به گفته صیادشیرازی سال گذشته ۱۶ فک با همکاری ماهیگیران و مجموعه ماهیان خاویاری گلستان نجات پیدا کردند و به دریا برگشتند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code