موضوعات
گیلان

گیلان ‌‌روی 5 گسل فعال

نویسنده: میلاد نجاری کارشناس شبكه لرزه‌نگاری گیلان
زمین‌لرزه از بلایای طبیعی غیرقابل پیش‌بینی به شمار می‌رود كه رخ دادن آن در گیلان با وجود 5 گسل فعال، پیامدهای مخرب فراوانی خواهد داشت...
1396/08/29
زمین‌لرزه از بلایای طبیعی غیرقابل پیش‌بینی به شمار می‌رود كه رخ دادن آن در گیلان با وجود  5 گسل فعال، پیامدهای مخرب فراوانی خواهد داشت.
زمینی كه‌ روی آن زندگی می‌كنیم از تعداد زیادی صفحه تشكیل شده است. این صفحات در كنار هم دائما دارای حركات همگرایی و واگرایی هستند كه این خود سبب به‌وجود آمدن فشار و تنش‌هایی به ‌‌پوسته زمین می‌شود. در مناطقی كه پوسته زمین ضعیف است پوسته دچار چین خوردگی و گسلش‌ می‌شود. در مدت ‌‌طولانی فشار و انرژی ذخیره شده درون زمین به قدر كافی بالا می‌رود و بر اصطكاك غلبه می‌‌کند. این فرایند سبب حركت صفحات، آزاد شدن انرژی ذخیره شده در زمین و ایجاد زلزله می‌شود.
زلزله‌ای با بزرگی 7/3  ریشتر كه ساعت 21:48 دقیقه شب 21 آبان در 11 كیلومتری ازگله استان كرمانشاه رخ داد و سبب جان‌باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان شد از همین نمونه بود. این زلزله سبب ‌‌لرزش‌‌‌ در مناطق زیادی از كشور و حتی گیلان شد. از لحاظ علم زلزله‌شناسی ذكر این نكته حائز اهمیت است كه در فواصل دور از كانون زمین‌لرزه (كرمانشاه) دامنه لرزش‌ها عمدتاً كم است.
دامنه لرزش‌ها شاخصه‌ای است كه با میزان انرژی آزاد شده به‌عنوان عامل مهمی در تخریب بر روی زمین در ارتباط است؛ بنابراین احساس لرزش در استان گیلان به معنای وقوع یك زلزله مجزا نیست بلكه متأثر از زلزله 7/3  ریشتری استان كرمانشاه بود كه با دامنه كم در استان احساس شد. با توجه به قرار داشتن 5 گسل فعال در گیلان به نام‌های گسل رودبار، تالش، لاهیجان، شمال البرز و گسل ماسوله، شبكه لرزه‌نگاری با دارا بودن 4 ایستگاه موقت در گیلان در حال ثبت داده‌های لرزه‌خیزی است. این شبکه در فصل بهار 96 حدود 77 زمین‌لرزه و در فصل تابستان نیز 54 زمین‌لرزه را تعیین محل و ثبت کرده است.
آمار بیان شده و شرایط زمین ساختاری حاكم، گواه خوبی بر فعال بودن فرایند كوه‌زایی و گسلش استان است كه خود می‌تواند نقش مهمی در ایجاد زمین‌لرزه داشته باشد.
متأسفانه دانش پیش‌بینی رخداد زلزله در جهان وجود ندارد ولی امروزه پیش‌بینی زمین‌لرزه با انجام فعالیت‌هایی مانند ثبت فعالیت لرزه‌ای در مقیاس محلی، اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی زمین، اندازه‌گیری میدان مغناطیسی زمین، اندازه‌گیری حركت پیوسته پوسته، بررسی سطح آب زیر زمینی و تحت نظر داشتن میزان رادون موجود در آب‌های زیر زمینی در حال پیشرفت است، اما هیچ‌كدام از این روش‌ها ‌‌‌نمی‌تواند جامع و كامل باشد.
با توجه به اینكه گیلان در طول تاریخ زلزله‌های مخرب زیادی را تجربه كرده است انجام اقدامات پیشگیرانه مانند ‌‌ساخت‌وسازهای مقاوم، انجام مطالعات زمین‌شناسی قبل از ساخت بنا، برگزاری دوره‌های آموزشی و دانستن روش برخورد مناسب در زمان بحران می‌تواند نقش بسزایی در كاهش صدمات ناشی از این بلای طبیعی داشته باشد. شاید در زلزله 7/3  ریشتری كرمانشاه اگر توجه مردم به پیش‌لرزه‌ها جلب نشده بود شاهد تلفات سنگین‌تری در زمان وقوع زلزله اصلی بودیم.
منبع:‌ایرناارسال پیام اشتراک 
 
 Security code