موضوعات
گیلان

گلخانه‌های تحقیقی ایستگاه گل وگیاه لاهیجان افزایش می‌یابد

نویسنده:
ایستگاه گل و گیاه لاهیجان به‌عنوان قدیمی‌ترین باغ تحقیقاتی شمال كشور برای احیای ذخایر ژنتیكی‌گونه‌های بومی گیلان نیازمند حمایت بیشتری است...
1396/05/21
ایستگاه گل و گیاه لاهیجان به‌عنوان قدیمی‌ترین باغ تحقیقاتی شمال كشور برای احیای ذخایر ژنتیكی‌گونه‌های بومی گیلان نیازمند حمایت بیشتری است. به گزارش ایرنا، در قسمت فوقانی شهر لاهیجان باغی است به وسعت 54 هكتار كه‌‌ ایستگاه تحقیقات كشاورزی و گل و گیاهان زینتی نامگذاری شده و به‌عنوان ذخیرگاه ژنتیكی انواع گل، گیاه و درختان بومی زینت‌بخش شهر لاهیجان است.
لاهیجانی‌ها آن را به نام باغ كشاورزی می‌شناسند؛ باغی كه اولین بوته‌های چای برای توسعه باغ‌های شمال در آن تولید و تكثیر شدند و از این مكان بخش‌های گسترده‌ای از اراضی گیلان و مازندران زیر پوشش بوته‌های سبز چای قرار گرفت‌.
نظر مسئولان و كارشناسان باغ لاهیجان بر این است كه این باغ می‌تواند به مركزی ارزشمند در زمینه حفظ ‌گونه‌های متنوع درختی و درختچه‌ها و گیاهان باارزش گیلان تبدیل شود، باغی كه برای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی نیازمند همكاری و كمك‌های اعتباری از سوی مسئولان كشوری است.
‌ این باغ تا 150سال پیش كه ایرانیان با چای و چایكاری آشنا نبودند از جنگل‌های انبوه در منطقه ارتفاعات لاهیجان به شمار می‌رفت. بخشی از این جنگل با تدبیر کسانی چون كاشف‌السلطنه پدر چای ایران حفظ و حراست شد و امروز چون بهشتی در گوشه‌ای از شهر زیبای لاهیجان واقع شده و در خدمت حفاظت و تكثیر‌ گونه‌های گیاهی متنوع گیلان قرار گرفته است.
باغ گل و گیاه لاهیجان با‌گونه‌های بومی مانند انواع خوج‌(گلابی محلی)، تمشك، ازگیل محلی، گوجه‌سبز(آلوچه)، شاه‌بلوط و گل سوسن چلچراغ زینت داده شده و تلاش محققان حفظ ذخیره ژنتیكی این‌گونه‌ها و سایر‌گونه‌های گیاهی و درختی برای نسل‌های آینده است.
به گواه كارشناسان كشاورزی، این باغ اولین ایستگاه تحقیقات كشاورزی شمال كشور محسوب می‌شود كه در سال 1306 تأسیس شد و این افتخار را دارد كه چندسالی دفتر كار پدرچای ایران كاشف‌السلطنه بوده است؛ مردی كه تأمین معیشت صدهزار خانوار در شمال كشور در حال حاضر مرهون تلاش‌های اوست.

گونه‌های بومی
رئیس ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان در این‌باره می‌گوید: بیش از 200 گونه و ژنوتیپ انواع درختان میوه عمدتاً بومی شامل گلابی محلی یا خوج، ازگیل، و ازگیل ژاپنی، گوجه‌سبز و زالزالك، 130 گونه و نوع گل زینتی عمدتاً غیربومی و 220 گونه درختان و درختچه‌های زینتی و دارویی بومی و غیربومی و 9 گونه ‌‌بامبو بومی شده در سطح 4 هكتار‌ و تعداد زیادی انواع گیاهان پیازی و علفی دائمی و یكساله به‌عنوان ذخایر ژنتیكی (ژرم پلاسم) در این ایستگاه تحقیقاتی وجود دارند که از آنها حفاظت می‌شود.
«محمد نقی پاداشت» افزود: هر سال شمار زیادی از اقشار مختلف مردم اعم از دانش‌آموزان و دانشجویان دانشگاه‌های سراسر كشور برای بازدید، آشنایی و برای دانش‌افزایی در خصوص گیاهان از این مجموعه بازدید می‌كنند. وی اظهار کرد: امید می‌رود اجرای طرح‌های جامع، این ایستگاه تحقیقاتی را به یكی از مهم‌ترین مكان‌های مطالعاتی، پژوهشی، آموزشی و گردشگری كشاورزی در گیلان و كشور با تمركز بر محصولات باغبانی به‌ویژه گل و گیاهان زینتی تبدیل كند.
به گفته وی در حال حاضر برای ادامه فعالیت‌های پژوهشی روی گیاهان زینتی، 7 گلخانه تحقیقاتی در اندازه‌های 40 تا 50 متر مربعی در قطعه زمینی به مساحت 1500‌ متر مربع در حال آماده‌سازی است.
وی یادآوری كرد: یك گلخانه كلكسیون گیاهان زینتی عمدتاً آپارتمانی به مساحت 250 مترمربع و 2 گلخانه تولیدی به مساحت 300 متر مربع در این مجموعه در حال فعالیت هستند و سالانه تعدادی گیاه‌ آپارتمانی و درختان و درختچه‌های زینتی نیز تولید و به علاقه‌مندان عرضه می‌شود.
پاداشت اضافه كرد: در این ایستگاه تحقیقاتی، تمركز فعالیت‌های تحقیقاتی با تأكید بر پژوهش‌های كاربردی از سال 75 بر كشت گیاهان زینتی و كمی هم بر گیاهان بومی‌‌ است.
پاداشت گفت: بسترهای كشت یكی از مسائل و موضوعات مهم در بخش گیاهان زینتی است كه در همین  زمینه پژوهش‌های كاربردی ارزنده‌ای ‌روی ضایعات مختلف كشاورزی در قالب طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویان‌ تحصیلات تكمیلی دانشگاه‌های مختلف انجام و نتایج آنها منعكس شده است. این مطالعات توانسته بخش خصوصی را نیز در این حوزه فعال كند و به تولید بسترهای مختلف كشت منجر شود.
رئیس ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان اظهارکرد: این پژوهش‌ها باعث شد ‌ روش‌های علمی و فنی برای اندازه‌گیری خصوصیات فیزیكی و شیمیایی بسترهای كشت بدون خاك كه در دنیای امروز وجود داشت، با توجه به شرایط از سوی كادر علمی ایستگاه تحقیقات لاهیجان برای اولین بار بهینه شود و از سال 1376 مورد استفاده قرار گیرد.
نتایج این تحقیقات در منابع علمی داخلی و خارجی و طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های تحصیلی منعكس شد كه در همین زمینه آزمایشگاه تخصصی اندازه‌گیری خصوصیات فیزیكی و شیمیایی تأسیس شده است.
وی یادآوری کرد: مطالعات روی گیاهان بومی برای كاربرد آنها به‌عنوان محصول جدید زینتی با تصویب طرح‌های تحقیقاتی از سال 78 در ایستگاه تحقیقات لاهیجان آغاز شد و فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
پاداشت تأكید كرد: این موضوع مهم با توجه به وجود گیاهان بسیار باارزش به‌عنوان ذخایر ژنتیكی گیاهی (ژرم پلاسم) در كشور به‌ویژه در شمال ایران نیاز به پشتیبانی دارد تا ‌‌به بهره‌برداری برسد.
این ایستگاه علاوه بر كارهای تحقیقاتی و علمی ارزشمند با وجود درختان سر به فلك كشیده و فضای زیبای جنگلی و درختان میوه می‌تواند به مركزی برای گردشگری كشاورزی نیز تبدیل شود؛ ‌كاری كه تاكنون برای آن برنامه‌ریزی صورت نگرفته است.

5_653415.jpg  وجود كلكسیون های بی نظیر  
كلكسیون و قطعات پژوهشی درختان و درختچه‌های زینتی، كلكسیون و باغ گل‌های پیازی و علفی دائمی، كلكسیون و باغ رز، گلخانه گل‌های مناطق گرمسیری جهان شامل گیاهان آپارتمانی، كاكتوس‌ها و گیاهان گوشتی، گل‌های شاخه بریده مانند اركیده و آنتریوم و حتی درختچه‌ها و پالم‌های زینتی و درختان میوه، كلكسیون و باغ گیاهان دارویی زینتی، باغ گیاهان صخره‌ای، كلكسیون گیاهان زینتی و آبزی و كلكسیون و باغ بامبوهای زینتی از سرمایه‌های علمی ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان به شمار می‌روند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code