موضوعات
گیلان

گزینه‌های روی میز برای كرسی شهرداری انزلی

نویسنده: مریم ساحلی انزلی‌- خبرنگار
انتخاب شهردار از مهم‌ترین مسئولیت‌های شوراهای اسلامی شهرهاست. مردمی كه پای صندوق‌های رأی رفتند و نامزدهای منتخب خویش را راهی شورای شهر كردند...
1396/05/21
انتخاب شهردار از مهم‌ترین مسئولیت‌های شوراهای اسلامی شهرهاست. مردمی كه پای صندوق‌های رأی رفتند و نامزدهای منتخب خویش را راهی شورای شهر كردند، پیش از هر موضوع دیگری انتظار دارند نمایندگانشان فردی آگاه، كارآمد، مجرب، متعهد و سختكوش را در رأس هرم مدیریت شهری قرار دهد.
بهبود وضعیت معابر، نوسازی بافت فرسوده، زیباسازی فضای شهری، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، ساخت پاركینگ‌های مناسب، ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری و... از نیازهایی است كه ضرورت توجه به آنها در عرصه مدیریت شهری انزلی احساس می‌شود.

شهردار اصلح از دیدگاه مردم
یكی از شهروندان انزلی در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: نخستین توقع من از شهردار انزلی غربالگری نیازهای اساسی شهر و شهروندان آن است. «رویا بابایی» می‌افزاید: توسعه همه‌جانبه شهر به كمك فرهیختگان و متخصصان امور، بهره‌مند شدن از مشاوران كاردان و دلسوز برای رفع مشكلات شهری، تلاش بسیار زیاد برای زیباسازی شهر و افزایش شادی و نشاط در بین مردم، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری متعدد به كمك ادارات متبوع بدون متمركز شدن بر گروه‌های خاص و برقراری تعامل بیشتر با ادارات دولتی برای بهبود رفاه عمومی از موضوعاتی است كه شهروندان توقع دارند مورد توجه قرار گیرد. همچنین فراهم كردن تمهیدات لازم و زیرساخت‌های كافی برای جذب گردشگر نكته دیگری است كه ضرورتش در شهر ساحلی انزلی انكارناپذیر است.
وی  که کارشناس ارشد جامعه شناسی است با بیان اینكه توجه كافی به امور كاركنان شهرداری موجب می‌شود‌ آن‌ها با رضایت كامل به وظایف خود بپردازند، یاد‌آوری می‌کند: شهردار هر شهر قبل از نشستن روی صندلی شهرداری باید نیازسنجی شهر خود را انجام د‌هد و به نیازها و خواسته‌های مردم شهر واقف باشد. شهردار از سوی دیگر باید پاسخگوی انتظارات بحق شهروندانش و پاسدار هر آنچه باشد كه برای مردم آن شهر خاطره‌ساز و قدمت‌دار است.
بابایی تاکید می‌کند: این مدیر تنها شهردار یك مساحت جغرافیایی خاص نیست، بلكه شهردار شهری است كه‌ تاریخی خاص دارد و كسی كه می‌خواهد ورقی بر تاریخ این شهر بیفزاید، باید آنقدر توانمند باشد كه برگی از آن را مچاله نكند. او به در و دیوار شهرش همان‌قدر بدهكار است كه به مردم شهرش‌‌.
این ‌كارشناس ارشد جامعه‌شناسی تصریح می‌كند: شهردار باید فردی متعهد و متخصص باشد كه هم توانایی مدیریت شهر را با تخصصش داشته باشد و هم تعهد داشته باشد و شهرش را فدای خواسته‌های خود و اطرافیانش نكند. از یاد نباید برد كه مسئولیت نشستن پشت میز مدیریت یك شهر، بسیار سخت و سنگین است اما حفظ این جایگاه با تمام تعهدات واقعی به مردم شهر، به مراتب از آن سخت‌تر است. پس شهردار باید مراقب ‌باشد که شهر با تمام زیبایی‌هایش به تاراج نرود.

اهمیت دقت در انتخاب
اعضای پنجمین‌ شورای اسلامی شهر انزلی از مدتی قبل تلاششان را برای گزینش شهردار‌ آغاز كرده‌اند.
یك عضو این شورا در این‌باره می‌گوید: نامزدهای نهایی تصدی پست شهرداری انزلی در روزهای 10 تا 14 مرداد به ارائه رزومه و برنامه‌های خویش برای سكانداری شهرداری انزلی پرداختند.
«مه‌سیما نصیری‌» با بیان اینكه 23 نفر به دنبال انتشار فراخوان برای تصدی پست شهرداری، اعلام آمادگی كردند، می‌گوید: «محمد انام پور»، «آرش ارشد»، «مجید كیاورز»، «سید مسعود موسوی»، «عبدالرضا سلیمانی»، «حسن صفری» و «حسن پورقربان» نامزدهایی هستند كه در نهایت، طبق برنامه زمان‌بندی شده در سالن اجتماعات فرمانداری بندرانزلی در حضور اهالی رسانه به ارائه برنامه‌های خود پرداختند و به سؤالات اعضای پنجمین دوره شورای شهر انزلی پاسخ دادند.
وی یادآوری می‌کند: معتقدم برای انتخاب صحیح نباید عجله كنیم و روی تك تك برنامه‌های ارائه شده باید بحث و بررسی لازم انجام شود تا شهرداری انتخاب شود كه توانایی مدیریت شهرداری برای یك دوره 4 ساله را داشته باشد و در طول این مدت با تغییر شهردار روبه‌رو نشویم.
وی درباره نامزدهای نهایی شهرداری اظهار می‌كند: تعدادی از نامزدها تجربه شهرداری داشتند و 4 نفر از آنها هم برنامه‌ای خلاقانه ارائه كردند و به شهری هوشمند می‌اندیشند.
نصیری اظهار می‌كند: به اصلاح‌ زیرساخت‌های شهر معتقدیم و در گزینش شهردار از مشورت صاحب‌نظران نیز باید بهره‌مند شویم. به نظر من اگر در انتخاب گزینه مناسب به تفاهم نرسیم، بهتر است با اعلام فراخوانی دیگر برای انتخابی مطلوب تلاش كنیم.

بررسی گزینه‌های توانمند
یك عضو دیگر شورای شهر انزلی در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: در فراخوانی كه از سوی منتخبان پنجمین دوره از شورای اسلامی شهر برای دعوت از داوطلبان‌ تصدی شهرداری اعلام شد، مواردی كه قانون برای انتخاب یك شهردار لحاظ كرده و همچنین ویژگی‌هایی چون شرایط اقلیمی و گردشگرپذیر بودن شهر انزلی در نظر گرفته شد و در كنار این عنوان كردیم كه برای داوطلبان بومی‌ اولویتی ویژه ‌‌در نظر گرفته می‌شود.
«شعبان جعفری» با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی منتخبان شورای پنجم در زمان انتخابات، بیان می‌كند: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی كه در مردم انزلی سراغ داریم انتظار داشتیم داوطلبانی به‌عنوان مثال از بدنه شهرداری و یا جامعه نظام مهندسی شهرستان داشته باشیم كه متأسفانه این‌گونه نشد. به دنبال انتشار فراخوان، افرادی با دانش و توانمندی بالا اعلام آمادگی كردند و بعضا افرادی هم در میانشان بود‌ كه ‌تجربه كار مدیریتی نداشتند اما برنامه‌های خوبی ارائه كردند.
 وی تصریح می‌كند: امیدواریم به انتخابی برسیم كه تعامل لازم را با دیگر دستگاه‌های دولتی داشته باشد و به‌عنوان برگزیده شورا و مردم شهر در مسند شهرداری قرار گیرد تا فارغ از نگاه سیاسی و جناحی به مدیریت شهرداری بپردازد.

5_653415.jpg  اولویت‌های انتخاب شهردار
در فراخوان شورای شهر انزلی برای انتخاب شهردار شرایط زیر به عنوان اولویت اعلام شده بود.
۱- افراد دارای سابقه عملکرد مناسب در سمت شهردار یا مدیریت شهری و یا سازمان های اجرایی مرتبط
۲- افراد دارای تحصیلات در یکی از رشته های مرتبط معماری ، شهرسازی ، عمران ، برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری که ترجیحا دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر باشند.
۳- سنوات و سابقه خدمت و عملکرد اجرایی و ایضا افراد بومی و یا مطلع از امور شهری بندرانزلی نیز از امتیاز برخوردار است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code