موضوعات
گیلان

کمبود کانکس‌های تفکیک زباله در رشت

نویسنده:
با وجود اجرای طرح‌هایی در زمینه تفکیک زباله و جمع‌آوری مکانیزه آن در رشت، باز هم کاستی‌هایی در این زمینه مشاهده می‌شود که هم موجب نارضایتی شهروندان شده و هم کار نهاد‌های مسئول در این زمینه را دشوارتر کرده است...
1396/07/19
با وجود اجرای طرح‌هایی در زمینه تفکیک زباله و جمع‌آوری مکانیزه آن در رشت، باز هم کاستی‌هایی در این زمینه مشاهده می‌شود که هم موجب نارضایتی شهروندان شده و هم کار نهاد‌های مسئول در این زمینه را دشوارتر کرده است. رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌ زیست شورای رشت با بیان اینکه شهروندان از بخش پسماند خشک رضایت ندارند، گفت: در حال حاضر تعدادی کانکس تفکیک زباله در شهر وجود دارد که باید فعالیت خود را افزایش دهند و برای تفکیک زباله بسته‌های تشویقی به شهروندان ارائه شود تا بتوانیم شهر رشت را به الگوی پسماند در کشور تبدیل کنیم.
به گزارش فارس، «فاطمه شیرزاد» خواستار ساخت کانکس تفکیک زباله در ۵۵ منطقه شهر رشت شد و گفت: ساخت سایت نخاله‌های ساختمانی موضوعی است که باید در برنامه سازمان پسماند گنجانده شود.
شیرزاد درباره جمع‌آوری نکردن پسماند شیشه تصریح کرد: برخی از شهروندان پسماند شیشه را از دیگر زباله‌ها جدا نمی‌کنند و این موضوع ممکن است برای کارگران پسماند در حین فعالیت مشکلاتی ایجاد کند.
وی با اشاره به کمبود سطل‌های تفکیک زباله در سطح رشت بیان کرد: در گذشته سطل‌های تفکیک زباله بیشتری در سطح رشت وجود داشت ولی در حال حاضر شاهد کاهش آن هستیم.
شیرزاد با ابراز گلایه از انباشت زباله‌ها در مناطق و محلات رشت تصریح کرد: بسیاری از مخازن زباله در محلات شکسته شده و یا کثیف هستند و بوی نامطبوع آنها موجب آزار و تهدید سلامت شهروندان و کارگران پسماند است.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط ‌زیست شورای رشت خواستار نصب سطل‌های تفکیک زباله در مدارس شد و گفت: سازمان پسماند شهرداری رشت در این خصوص جهادی عمل کند تا فرهنگ‌سازی از این مقطع آغاز شود.
وی همچنین اظهار کرد: شهروندان به فعالیت نکردن کانکس‌های جمع‌آوری زباله خشک معترضند.شیرزاد افزود: باید ساعات فعالیت این کانکس‌ها مشخص و در مکانی نصب شود.

کانکس جمع‌آوری زباله خشک
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت نیز در این‌باره اظهار کرد: در سال‌های اخیر کوشیدیم تا در بخش جمع‌آوری زباله‌های خشک اقدامات مناسبی انجام دهیم. در برهه‌ای چالش جمع‌آوری زباله خشک وجود داشت و پیمانکار ضعیف عمل می‌کرد و با تغییر پیمانکار این مشکل برطرف شد.
«علیرضا حاجی‌پور» افزود: اقداماتی که برای دستیابی به اهدافمان انجام دادیم عبارتند از راه‌اندازی کانکس جمع‌آوری زباله خشک و آموزش تفکیک زباله در مدارس. در حال حاضر 11 کانکس در نقاط مختلف شهر وجود دارد و به‌زودی تعداد آنها به 16 کانکس افزایش خواهد یافت.
وی در خصوص آموزش چهره به چهره تفکیک زباله از مبدأ در رشت بیان کرد: تا پایان سال صد‌درصد محلات رشت از این طریق تحت آموزش قرار خواهند گرفت.
حاجی‌پور برگزاری جشنواره‌های مختلف از قبیل جشنواره بازی، روز زمین پاک و... را از دیگر اقدامات سازمان پسماند شهرداری رشت دانست و گفت: در قالب کارناوال شادی هر هفته یک تا 2 مدرسه را برای آموزش در خصوص تفکیک زباله از مبدأ زیر پوشش قرار می‌دهیم.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت با مقایسه پسماند خشک رشت در سال ۹۴ و ۹۵ افزود: آمار جمع‌آوری زباله در این دو سال اصلاً قابل‌ مقایسه نیست و اقدامات بسیار خوبی طی سال‌های گذشته انجام ‌شده است.
وی با بیان اینکه تصمیم به نصب تلویزیون‌های شهری برای کانکس‌های جمع‌آوری زباله خشک داریم، گفت: قصد داریم از طریق این تلویزیون‌ها به پخش پیام‌های تبلیغاتی در خصوص تفکیک زباله از مبدأ و... اقدام کنیم و به فرهنگ‌سازی از این طریق بپردازیم.
حاجی‌پور درباره بسته‌های تشویقی طرح تفکیک زباله از مبدأ افزود: این کار مستلزم هزینه و نیازمند مصوبه شوراست.
وی با بیان اینکه حدود 50 محله در رشت تحت پوشش جمع‌آوری زباله خشک قرار دارند گفت: بعد از عقد قرارداد با پیمانکاران رفت‌ و روب، این کار در ۵۵ محله زیر پوشش انجام خواهد شد.

سالانه ۸ هزار طلاق در گیلان رخ می‌دهد
معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان گفت: هر سال در كشور شاهد ۷۰۰ هزار طلاق هستیم كه ۸ هزار از آن سهم گیلان است.
به گزارش تسنیم «رضا جعفری» در نشست آسیب‌شناسی كودك‌آزاری در ایران در محل دانشگاه گیلان اظهار کرد: در جامعه‌ای زندگی می‌كنیم كه برخی تنبیه را یك شیوه تربیتی می‌دانند.
وی با اعلام اینكه از هر 4 ازدواج، یك ازدواج به طلاق ختم می‌شود، تاکید كرد: طبق آمار، امروزه در خانواده‌ها شاهد 50‌ درصد طلاق عاطفی هم هستیم.
جعفری با اشاره به اینكه 90‌ درصد مشكلات روحی كودكان از داخل فضای خانواده و 10‌درصد از خارج خانواده نشأت می‌گیرد، افزود: بر اساس آمار وزارت بهداشت 23‌ درصد جامعه دچار اختلالات روانی هستند. جعفری اظهار کرد: 35‌ درصد از متجاوزان در جامعه به‌دنبال تجاوز به كودكان هستند و 65‌ درصد به فكر رابطه با بزرگسالانند و گاهی نگاهشان معطوف به كودكان می‌شود.
عضو هیت علمی دانشگاه گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه همه افراد جامعه باید یاد بگیرند که حریم دیگران را نگه دارند، گفت: گاهی آموزش تجاوز نکردن مهمتر از آموزش خودمراقبتی به کودکان است.
«فردین علیخواه» بیان اینکه پدیده کودک آزاری در حاشیه نشین‌ها بیشتر است، ادامه داد: این آسیب در مناطقی که به لحاظ اجتماعی و اقتصادی ضعیف‌تر است، ظهور و بروز بیشتری دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code