موضوعات
گیلان

کتابداری با چشم‌های روشن

نویسنده:
دنیای روشندلان از جنسی دیگر است و مطالعه و کتابخوانی آن‌ها هم از جنسی دیگر. «زهرا خسروی» یکی از روشندلان است...
1396/09/01
دنیای روشندلان از جنسی دیگر است و مطالعه و کتابخوانی آن‌ها هم از جنسی دیگر. «زهرا خسروی» یکی از روشندلان است که با مدرک کارشناسی ادبیات فارسی، کتابدار کتابخانه گویا و بریل خاتم‌الانبیا(ص) رشت است. وی نگذاشت دنیایش تاریک بماند. او با دنیایی از امید و پشتکار به آینده‌ای پر از نور و روشنایی می‌اندیشد.
خسروی در گفت‌وگو با «گیلان مصور» ضمن تشریح فعالیت‌هایش در این کتابخانه گفت: بیش از ۱۶ سال است که مسئول کتابخانه گویا و بریل در زمینه کتاب‌های ویژه نابینایان و کم‌بینایان هستم.
این کتابدار درباره وضعیت کتاب‌های بریل نسبت به کتاب‌های دیگر، به کم بودن تولیدات کتاب‌های بریل در کشور اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۸۰ که تازه فعالیتم را در این کتابخانه شروع کرده بودم، تولیدات کتاب‌های بریل به دلیل بالا بودن حجم این کتاب‌ها خیلی کم بود.
 تنها مرکزی که در آن زمان این کتاب‌ها را تولید می‌کرد، موسسه رودکی در تهران بود. این بانوی گیلانی با اشاره به بالا بودن حجم فیزیکی هر کتاب‌ بریل افزود: اگر افراد معمولی بتوانند یک کتاب مثنوی را در یک جلد بخوانند، یک فرد نابینا یا کم‌بینا باید آن را در ۳۲ جلد بریل بخواند.
این روشندل گیلانی، ضمن مثبت ارزیابی کردن روند پیشرفت علم و فناوری و فواید آن برای جامعه نابینایان، به کتاب‌های صوتی که در گذشته به این افراد اختصاص می‌یافت، اشاره کرد و گفت: حدود یک دهه پیش برای تهیه کتاب‌های صوتی نابینایان از نوارهای کاست استفاده می‌شد که اکثر آنها به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دادند و با خراب شدن یک نوار‌کاست، کل کتاب ناقص می‌شد.
 خسروی در ادامه به رشد خوب کتاب‌های صوتی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امروزه این مشکلات برطرف شده است و خیلی از اعضای کتابخانه ما کتاب‌های صوتی‌شان را از طریق تلگرام و ایمیل دریافت می‌کنند.
این بانوی توانمند گیلانی که امسال به‌عنوان کتابدار نمونه کشور برگزیده شد، افزود: حضورم در کتابخانه گویا و بریل را یکی از خوشبختی‌های زندگی‌ام می‌دانم. چون علاوه بر همسرم، دو دختر ۷ساله و ۱۰ساله‌ام نیز به کتاب و کتابخوانی بسیار علاقه‌مند شدند و خدا را شکر، در فضای خانه ما موضوعی که همواره درباره آن صحبت می‌کنیم،‌ کتاب است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code