موضوعات
گیلان

پیوند دنیای پاك كودكان با كارگاه‌های قصه‌گویی در آستارا

نویسنده:
پیوند دنیای پاك كودكان آستارا با كارگاه قصه‌گویی اتفاق مباركی است كه این روزها در كتابخانه‌های عمومی این شهرستان شاهد آن هستیم...
1396/07/18
پیوند دنیای پاك كودكان آستارا با كارگاه قصه‌گویی اتفاق مباركی است كه این روزها در كتابخانه‌های عمومی این شهرستان شاهد آن هستیم.
به گزارش ایرنا، كودكان سرزمینمان در دهه‌های گذشته اوقات تفریحشان یا در زمین‌های خاكی و ‌‌با بازی‌های محلی سپری می‌شد و یا در خانه با تلویزیون و كتاب‌های رنگارنگ قصه دنیای خود را ورق می‌زدند.
اما این روزها دیگر از شور و حال بی‌بهانه كودكان در حیاط خانه‌ها خبری نیست و كتاب نیز به‌عنوان یك كالای مظلوم فرهنگی در بیشتر مواقع جای خود را به تبلت و بازی‌های رایانه‌ای داده است.
آشنا كردن كودكان با كتاب مقوله‌ای است كه این روزها كمتر مورد توجه والدین قرار می‌گیرد، ولی در این میان افرادی نیز هستند كه دل در گرو كتاب دارند و اوقات فراغت كودكان را با حضور در كارگاه‌های قصه‌گویی پر می‌كنند.
كتابداران كتابخانه‌های آستارا با ادبیات و لحن مخصوص كودكان قصه‌های زیبایی از حیوانات را برای كودكان می‌خوانند و در خلال داستان، سؤالات كودكان بر اساس حس كنجكاوی‌شان رونق مضاعفی به این كارگاه می‌بخشد.
مادر 2 كودك در حاشیه كارگاه قصه‌گویی گفت: حدود یك سال می‌شود كه كودكان خود را در كارگاه‌های قصه‌گویی این كتابخانه عضو كرده‌ام.
«مریم علی‌پور» افزود: با توجه به اینكه لحظات فراغت كودكان خود را با خواندن كتاب برای‌شان پر می‌كنم، این کار باعث علاقه‌مندی آنها به كتاب‌های قصه شده است.
كتابدار كتابخانه شهید داود نشاطی نیز در این‌باره اظهار کرد: قصه‌ها به كودكان یاری می‌رسانند تا ارتباط‌ها را درك كنند و رابطه بین شخصیت‌های یك قصه و خودشان را در زندگی رعایت كنند.
«ساناز رزاق‌پور» با اشاره به اینكه كتاب‌های قصه تأثیر زیادی بر فرایند اجتماعی شدن كودك دارند، اضافه كرد: قصه‌ها پیام‌ها و ارزش‌هایی را به مخاطب خود منتقل می‌كنند و كودك در اثر شنیدن و حتی فكر كردن به قصه می‌تواند این پیام‌ها را جذب كند و ارزش‌های خانوادگی، اجتماعی و انسانی را فرا بگیرد.
وی با بیان اینكه داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تكوین شخصیت كودك دارد، اظهار كرد: كودكان از آن‌جا كه هنوز تجربه گسترده‌ای در شناخت دنیا ندارند، با ارتباط دادن ‌‌آموخته‌های قبلی و موضوع‌های جدید در داستان می‌توانند در ذهن خود به تعادل برسند و این روند معمولاً بب تقویت تخیل كودكان و شناخت آنها از محیط پیرامون كمك می‌كند.

كارگاه‌ قصه‌گویی
رئیس اداره كتابخانه‌های عمومی شهرستان آستارا در ادامه گفت: از اوایل سال 94 تاكنون كارگاه‌های قصه‌گویی در بخش‌های كودك كتابخانه‌های عمومی این شهرستان برگزار می‌شود.
«قاسم خسروی» با اشاره به اینكه هر كدام از كتابخانه‌ها یك‌بار در ماه اقدام به برگزاری این كارگاه‌ها می‌كنند، افزود: در هر كدام از این نشست‌ها‌ 20 تا 30 نفر از كودكان گروه سنی ب و ج در مقطع ابتدایی در این كارگاه‌ها حضور می‌یابند و علاوه بر شنیدن قصه‌های مختلف از جنبه‌های آموزشی این كارگاه شامل نحوه تلفظ واژگان و تحلیل موضوع داستان برخوردار می‌شوند.
وی با بیان اینكه تمام كتابخانه‌های شهرستان آستارا دارای بخش كودك هستند، اضافه كرد: با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌های نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور برای ایجاد بستر مناسب برای حضور كودكان در كتابخانه‌های عمومی، امروز بخش كودك ‌یكی از مهم‌ترین بخش‌های كتابخانه‌ها در سراسر كشور شناخته می‌شود و نهاد كتابخانه‌های عمومی سرمایه‌گذاری خوبی در این حوزه
کرده است.
وی یكی از راه‌های جذب كودكان به كتابخانه‌های عمومی و انس با كتاب را برگزاری برنامه‌های مفرح در قالب كتابخوانی عنوان كرد و گفت: تقویت باورهای ذهنی كودكان در رشد شخصیتی آنها بسیار مؤثر است و یكی از راه‌های دستیابی به این هدف كتابخوانی و خواندن و شنیدن قصه‌های جذاب و تأثیر‌گذار  است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code