موضوعات
گیلان

همراه با آناتومی افسردگی در بوستان كتاب

نویسنده: مریم ساحلی‌ رشت ‌ـ خبرنگار
پاییز با برگ‌های رنگین درختان جلوه‌گری می‌کند. این روزها چشم‌ها به تماشای برگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و زردی می‌نشینند كه غزل‌سرای زندگی هستند...
1396/07/19
پاییز با برگ‌های رنگین درختان جلوه‌گری می‌کند. این روزها چشم‌ها به تماشای برگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و زردی می‌نشینند كه غزل‌سرای زندگی هستند. كاش ما هم جان و جهانمانمان را با خواندن كتاب‌ها رنگین سازیم. همشهری این هفته نیز با پیشخان كتاب به دیدارتان آمده تا با شما از این روشنی‌بخش زندگی سخن گوید.

سفرنامه حاجی مهندس: سفرنامه فرش
پدید آورنده: علی حصوری
ناشر: چشمه
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396
قیمت: 35 هزار تومان
«سفرنامه حاجی مهندس: سفرنامه فرش» روایت سفر به دنیای شگفت‌انگیز فرش ایرانی است. فرش‌های ایران با انواع نقش‌ها و رنگ‌های زیبا و اصیلشان بخشی از هویت و فرهنگ ایران‌زمین به شمار می‌آیند. این كتاب با ما از فرش ایرانی كه در همه دنیا شناخته شده است، سخن می‌گوید. در این سفر دوست‌داشتنی مخاطبان در كنار همه اطلاعاتی كه با خواندن این كتاب كسب می‌كنند با رویدادها و خاطرات نگارنده در زمان انجام پژوهش و تحقیق درباره فرش همراه و با تجاربش شریك می‌شوند.

پزشك پرواز
خاطرات دكتر محمدتقی خرسندی آشتیانی
پدید آورنده: فاطمه دهقان نیری
ناشر: سوره مهر
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396     
قیمت: 15 هزار تومان
«پزشك پرواز» عنوان مجموعه‌ای از خاطرات دكتر محمدتقی خرسندی آشتیانی است كه «فاطمه دهقان نیری» آن را به نگارش درآورده است. این كتاب دربرگیرنده خاطرات دكتر خرسندی است كه در جنگ حضور داشت و به درمان مجروحان می‌پرداخت. پزشكان و پیراپزشكان خاطرات بسیاری در رابطه با حرفه خویش دارند اما این کار در جنگ رنگ دیگری می‌گیرد. درمان و رسیدگی به مجروحانی كه برای دفاع از وطن‌ به‌پا‌خاسته‌اند، گفتنی‌های بسیار برای نسل‌های بعد دارد و برگی دیگر از دفتر ارزشمند ایثار مردم ایران است.

گزینه رباعیات ایرج زبردست
پدید آورنده: ایرج زبر‌دست
ناشر: مروارید
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396
قیمت: 8 هزار تومان
«گزینه‌ رباعیات ایرج زبردست» دربرگیرنده رباعیات این شاعر شیرازی است كه از سال 1374 تا 1395 سروده است. در ابتدای این كتاب، مخاطبان با مقدمه‌ای روبه‌رو هستند كه زبردست از سیر در جهان شعر و شاعری نوشته است. رباعی‌های این كتاب به انتخاب شاعر برگزیده شده‌اند. زبر‌دست از رباعی‌سرایان برجسته معاصر محسوب می‌شود. «باران كه بیاید همه عاشق هستند»، «خنده‌های خیس»، «یك سبد آیینه»، «حیات دوباره دیروز» و «نامه‌های من به اوما» پیش از این از وی منتشر شده است.

مرداد دیوانه
پدید آورنده: محمدحسن شهسواری
ناشر: هیلا
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396
قیمت: 18 هزارتومان
«مرداد دیوانه» عنوان رمانی از «محمدحسن شهسواری» است كه در قالب مجموعه «رمان ژانر» از سوی نشر هیلا منتشر شده است. این رمان كه در ژانر ‌تریلر جنایی به نگارش درآمده به‌خوبی با داستان مهیج و تعلیقش مخاطبان را با خویش همراه می‌سازد. شهسواری دبیری انتشار مجموعه‌ای از رمان‌ها در نشر هیلا با عنوان «رمان ژانر» كه به‌منظور احیای ژانرهای فراموش‌شده رمان فارسی منتشر می‌شود، را بر عهده دارد. مجموعه‌داستان‌های «كلمه‌ها و تركیب‌های كهنه»، «تقدیم به چند داستان كوتاه» و رمان‌های «پاگرد»، «شهربانو» و «وقتی دلی» عناوین تعدادی از آثار این نویسنده‌اند كه پیش از این منتشر شده‌اند.

آناتومی افسردگی
پدید آورنده: محمد طلوعی
ناشر: افق
نوبت چاپ: دوم
سال چاپ: 1396
قیمت: 16 هزار تومان
«آناتومی افسردگی» عنوان رمانی از «محمد طلوعی» شاعر و نویسنده جوان گیلانی است. طلوعی در این رمان به روایت داستان 3 شخصیت به نام‌های پری، مهران و اسفندیار می‌نشیند كه داستانشان به موازات هم پیش می‌رود و در عین حال بر زندگی یكدیگر نیز تأثیرگذار هستند. طلوعی سال 1358 در رشت چشم به جهان گشوده است. مجموعه شعر «خاطرات بندباز» و مجموعه داستان‌های «من ژانت نیستم» و «تربیت‌های پدر» و رمان‌های «قربانی باد موافق» و «رئال مادرید» از دیگر آثار اوست. كسب افتخاراتی چون دریافت جایزه ادبی «واو» و جایزه ادبی «گلشیری» در كارنامه هنری او درج شده است.

سارا انار دارد نقطه سر خط
پدید آورنده: امیر نقدی
ناشر: فرهنگ ایلیا
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1394
قیمت: 6 هزار تومان
«سارا انار دارد نقطه سر خط» عنوان مجموعه غزلی از «امیر نقدی» شاعر جوان گیلانی است. این دفتر شعر دربرگیرنده 27 غزل است. نقدی سال 1358 در لنگرود چشم به جهان گشوده است.
سارا انار دارد نقطه سر خط در 64 صفحه و با شمارگان هزار نسخه منتشر شده است.
نخستین غزل این كتاب با این ابیات آغاز می‌شود: نشسته توی قطار و... غریب... راه‌آهن/ دوباره فاصله اما عجیب... راه‌آهن. / دوباره فكر جدایی... باز غربت و غم / به عمق خاطره می‌زد نهیب... راه‌آهن. / به یاد روز نخستین آشنایی بود/ شبیه قصه انسان و سیب... راه‌آهن.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code