موضوعات
گیلان

همایش ملی ابریشم ایران در رشت برگزار می‌شود

نویسنده:
دبیر اجرایی همایش ملی ابریشم ایران گفت: همایش ملی ابریشم ایران در دانشگاه گیلان در رشت برگزار می‌شود...
1396/06/14
دبیر اجرایی همایش ملی ابریشم ایران گفت: همایش ملی ابریشم ایران در دانشگاه گیلان در رشت برگزار می‌شود.
«سید حسین حسینی مقدم» در گفت‌وگو با تسنیم‌ اظهار کرد: همایش ملی ابریشم ایران برای نخستین بار به‌صورت جامع شامل تمام علوم مرتبط با نوغانداری به‌همراه نمایشگاه توانمندی‌های ابریشم كشور 27 مهر در دانشگاه گیلان برگزار می‌شود.
دبیر اجرایی همایش ملی ابریشم ایران تصریح كرد: این همایش در نظر دارد نگاه جامعه به‌ویژه نسل جوان را بیش از پیش به پرورش كرم ابریشم، نخ‌كشی ابریشم و صنایع‌دستی معطوف دارد.
وی با اشاره به اینكه این همایش فرصتی است تا مدیران مدارس، دانش‌آموزان را برای بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ابریشم كشور كه در مجتمع خاتم‌الانبیا‌(ص) رشت برگزار می‌شود اعزام كنند، گفت: نسل جوان می‌تواند به‌طور عملی با تمام مراحل پرورش كرم ابریشم تا نخ‌كشی ابریشم و تهیه منسوجات ابریشمی و فرش‌بافی آشنا شود.
حسینی مقدم با بیان اینكه گیلان به‌دلیل شرایط آب و هوایی، جمعیت انسانی و ساختار به‌هم‌پیوسته شهری و روستایی، مستعد پرورش كرم ابریشم به‌عنوان یك فعالیت جنبی و موقت است، افزود: تمام افرادی كه دارای زمین كشاورزی باشند می‌توانند با برنامه‌ریزی زمانی، همزمان با سایر فعالیت‌ها كرم ابریشم هم پرورش دهند.  دبیر اجرایی همایش ملی ابریشم ایران عنوان كرد: امید است این همایش تخصصی و نمایشگاه دستاوردهای ابریشم ایران كه از 25 تا 28 مهر در ‌‌مجتمع خاتم‌الانبیا‌(ص) رشت برپا می‌شود سبب معرفی هرچه بهتر و نمایش ظرفیت‌های ملی درحوزه نوغانداری و تولید نخ ابریشم و منسوجات و فرش ابریشمی شود.
وی با اشاره به اینكه تاكنون حدود 80 مقاله در بخش‌های اقتصاد و توسعه روستایی، تاریخ و ادبیات، پرورش كرم ابریشم، نساجی و فرش و درخت توت به دبیرخانه جشنواره ارسال شده كه در دست داوری است، گفت: زمان ارسال مقالات تا 15 شهریور تمدید شده است.
حسینی مقدم با تأكید بر اینكه پژوهشگران محترم لازم است مقالات خود را صرفاً از طریق سامانه ISC برای دبیرخانه همایش ارسال كنند، اظهار کرد: در این همایش از فعالان صنعت ابریشم و نوغانداران منتخب تقدیر به‌عمل می‌آید.

گروه پژوهشی كرم ابریشم
مدیر گروه پژوهشی كرم ابریشم دانشگاه گیلان گفت: گروه پژوهشی كرم ابریشم دانشگاه گیلان كه از سال 1378 فعالیت خود را آغاز كرده از سال گذشته با تعامل با مركز توسعه نوغانداری كشور و مركز تحقیقات ابریشم كشور كارگروه بررسی مسائل نوغانداری ایران را راه‌اندازی و سعی كرد‌ مشكلات نوغانداری را بررسی كند.
وی با اشاره به اینكه این گروه پژوهشی با برگزاری همایش ملی ابریشم ایران و نمایشگاه دستاوردهای ابریشم كشور در نظر دارد ظرفیت‌های علمی و اقتصادی ایران در این حوزه را به‌نمایش بگذارد، افزود: فرصت‌ها و زمینه‌های توسعه بیشتر و توجه به بخش‌های كمتر دیده‌شده در حوزه نوغانداری باید بیش از گذشته شناسایی شود و مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
حسینی مقدم با بیان اینكه مشاغل زود‌بازده نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارند و سبب می‌شوند روستاییان به درآمدهای خود متكی شوند و به سایر مناطق مهاجرت نكنند، گفت: باید طوری برنامه‌ریزی كرد كه نسل جوان از فرهنگ كار و فعالیت‌های كشاورزی جدا نشوند كه اگر این اتفاق بیفتد در آینده‌ای نزدیك به یك جامعه كاملاً مصرف‌گرا و تنبل تبدیل می‌شویم.
وی با اشاره به اینكه جامعه روستایی باید از تمام ظرفیت‌های انسانی و امكانات خدادادی خود به‌خوبی استفاده كند تا به یك جامعه پویا تبدیل شود تأكید كرد: پرورش كرم ابریشم تمام ویژگی‌های فعالیت اقتصادی پویا را دارد و توصیه می‌شود، خانواده‌ها فرزندان خود را به سمت فعالیت‌هایی مثل فراگیری پرورش كرم ابریشم سوق دهند تا از همان جوانی لذت كسب درآمد را درك كنند و به درآمد خود متكی شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code