موضوعات
گیلان

نامگذاری بلواری در گلسار به نام« آذر اندامی»

نویسنده:
«آذر اندامی» متولد كوی ساغریسازان شهر رشت، پزشك و باكتری‌شناس ایرانی مخترع واكسن وبای التور و یكی از پژوهشگران انستیو پاستور ایران بود كه به سبب خدمات ارزنده علمی و انسانی او یكی از حفره‌های برخوردی روی سیاره ناهید به نامش نامگذاری شده است...
1396/05/22
«آذر اندامی» متولد كوی ساغریسازان شهر رشت، پزشك و باكتری‌شناس ایرانی مخترع واكسن وبای التور و یكی از پژوهشگران انستیو پاستور ایران بود كه به سبب خدمات ارزنده علمی و انسانی او یكی از حفره‌های برخوردی روی سیاره ناهید به نامش نامگذاری شده است. اکنون نامگذاری یکی از خیابان‌های رشت به نام این  بانوی دانشمند باعث شده که اطلاعات بیشتری درباره او منتشر شود.
به گزارش روابط‌عمومی شهرداری منطقه یك آذر اندامی پزشك و باكتری‌شناس ایرانی، مخترع واكسن وبا و پژوهشگر انستیتو پاستور در سال ۱۳۰۵ در محله ساغریسازان رشت متولد شد.
این بانوی مقطع ابتدایی را در دبستان بانوان رشت با یك سال جهش تحصیلی به پایان برد و پس از دریافت مدرك پایه نهم تحصیلات عمومی در دبیرستان فروغ (۱۷شهریور) راهی دانش‌سرای مقدماتی رشت شد.
وی در سال ۱۳۲۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و پیشه معلمی را برگزید. اندامی در سال ۱۳۲۹ در حین فعالیت مدرسی، دیپلم طبیعی را با امتحان متفرقه دریافت کرد و در سال ۱۳۲۱ با پذیرش در رشته پزشكی دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۷ موفق به دریافت گواهینامه دكترای پزشكی شد.
وی پس از گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به وزارت بهداری منتقل و در انستیتو پاستور ایران مشغول به كار شد.
این بانوی شهیر و فرهیخته رشتی با استفاده از بورس انستیتو پاستور به پاریس رفت و در سال ۱۳۴۶ موفق به دریافت گواهینامه باكتریولوژی شد.
وی که در سال ۱۳۵۳ موفق به دریافت دانشنامه تخصصی علوم آزمایشگاهی شده بود در ۲۸ مرداد سال ۶۳ به دلیل آمبولی ریه ناشی از تومور مغزی جان خود را از دست داد.
در سال ۱۹۹۲ یعنی ۸ سال پس از درگذشت آذر اندامی اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی (IAU) حفره‌ای به قطر ۳۰ كیلومتر در طول جغرافیایی ۲۶ درجه و ۵۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۱۷ درجه و ۴۵ دقیقه با قله‌ای مركزی را در جنوب سیاره زهره به نام آذر اندامی نامگذاری كرد.  بر این اساس اندامی تنها زن ایرانی بود كه نامش به این شورا فرستاده شد.
از آنجا‌ كه از فعالیت‌های ارزشمند این بانوی گران‌قدر آن‌چنان‌كه باید تجلیل نشده، شهرداری منطقه یك رشت برای بزرگداشت وی بلواری در شهرك گلسار را به نام ایشان نامگذاری كرده است.

ساخت مركز علمی - كاربردی  بین‌الملل بندر انزلی
رئیس جهاد دانشگاهی گیلان از ساخت مركز علمی - كاربردی  بین‌الملل در بندر انزلی برای اولین‌بار در كشور خبر داد. به گزارش ایسنا «جمشید رسایی» اظهار كرد:  كلنگ ساخت ساختمان مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت در خرداد ۱۳۹۴ آن به زمین زده شد و در كمتر از 1/5  سال در مهر ۹۵ در 2 طبقه مورد بهره‌برداری قرار گرفت. رسایی با بیان اینكه منابع مالی ساخت این مؤسسه آموزشی صرفاً با تأمین داخلی صورت پذیرفته است و هیچ كمك استانی دریافت نكرده‌ایم، گفت: اكنون این مؤسسه آموزشی ۸۵‌ درصد پیشرفت فیزیكی دارد و ما نیازمند حمایت مالی از سوی استان هستیم. وی اضافه كرد: مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت در مسكن مهر در مساحت ۶ هزار و ۲۰۰‌متر ساخته شده و برای ساخت این مجموعه آموزشی و اجرای زیرساخت‌ها ۶ میلیارد تومان هزینه شده است. رئیس جهاد دانشگاهی گیلان افزود: مؤسسه آموزش عالی رشت كاملاً مستقل بوده و تاكنون بالغ بر 7هزار دانشجوی فارغ‌التحصیل داشته است و 1۲۰۰ دانشجو در حال تحصیل در این مركز هستند. وی تاکید كرد: در 2 سال گذشته به ۴ دوره كارشناسی ارشد در این دانشگاه مجوز داده شده است و در سال جاری نیز به دنبال دریافت مجوز برای دو دوره كارشناسی ارشد در رشته‌های جدید هستیم.
رسایی به مراكز آموزشی علمی - كاربردی  جهاد دانشگاهی گیلان اشاره كرد و گفت: در حال حاضر مركز علمی - كاربردی  در شهرستان لنگرود رودسر انزلی رشت فعال است و مجتمع آموزشی علمی - كاربردی  رشت در مدت ۴ ماه در متراژ هزار‌ متر با هزینه یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان با همت و شكیبایی جهادگران گیلان و با استفاده از منابع داخلی ساخته شده است.

مركز علمی - كاربردی  بین‌الملل
رئیس جهاد دانشگاهی گیلان همچنین از ساخت مركز علمی - كاربردی  بین‌الملل برای اولین بار در كشور در بندر انزلی خبر داد و گفت: ما تلاش داریم مركز علمی - كاربردی بندر انزلی را در مساحت هزار متر مربع بسازیم و این مركز آموزشی را به یك دانشگاه‌ بین‌المللی در كشور تبدیل  كنیم.
رسایی با اشاره به فعالیت خوب آموزشی مراكز علمی - كاربردی  گیلان گفت: در مراكز علمی - كاربردی  استان در سال‌های گذشته ۱۳ هزار نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در حال حاضر ۲ هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.
وی با اشاره به سایر فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی گیلان گفت: ما برای فعالیت‌های آموزشی كوتاه‌مدت ساختمان مجزایی در میدان فرهنگ اختصاص داده‌ایم و همچنین از سال‌ها قبل در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی كاركنان دولت گام‌های خوبی برداشته‌ایم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code