موضوعات
گیلان

منطقه ویژه اقتصادی آستارا احیا می شود

نویسنده: وحیده اسماعیلی رشت- خبرنگار
آستارا غربی‌ترین شهر گیلان و درهمسایگی كشور آذربایجان واقع شده است...
1396/03/29
آستارا غربی‌ترین شهر گیلان و درهمسایگی كشور آذربایجان واقع شده است. این شهرستان بندری با دارا بودن 15 كیلومتر نوارمرزی آبی و نیز مرززمینی با جمهوری آذربایجان از ظرفیت اقتصادی بالایی در ترانزیت و واردات و صادرات كالا برخوردار است.
موقعیت مناسب جغرافیایی آستارا سبب شد كه این شهر بعد از سال‌ها به همراه محوطه بندری آن به‌عنوان یك منطقه ویژه اقتصادی و تجاری در سال 93 از سوی دولت معرفی شود. بندری كه سال‌های زیادی از كم توجهی دولت‌ها رنج برد و همواره در زیر سایه بندرهای انزلی و كاسپین قرار داشت و در نهایت از رشد و توسعه‌یافتگی عقب ماند. اما با احیای این بندر و تبدیل آن به منطقه ویژه اقتصادی و تجاری و زمینه‌های رشد و توسعه شهرستان بندری آستارا مهیا شده است.

زیرساخت‌های توسعه
«یونس رنجكش»، فرماندار شهرستان آستارا نیز پیش از این در دیداری با مدیران بنادر و كشتیرانی استان با بیان اینكه مردم آستارا خواستار توسعه بندر و منطقه ویژه اقتصادی این شهر در كنار منطقه آزاد انزلی هستند، گفته بود: با احیای منطقه ویژه اقتصادی آستارا بخش اقتصادی گیلان تقویت خواهد شد.
وی با تأكید بر توسعه حمل‌ونقل دریایی از طریق این بندر می‌افزاید: برای دستیابی به این هدف نیازمند توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی آستارا هستیم. باید تسهیلاتی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم شود تا منطقه ویژه اقتصادی جایگاه خاص خود را در آستارا پیدا كند. فرماندار آستارا بیان می‌كند: این شهرستان قابلیت‌های متنوعی شامل مرز دریایی، زمینی و ریلی دارد كه آن را به كانون بنادر تجاری و اقتصادی تبدیل كرده است. باید متناسب با این ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها در آن تكمیل شود.
رنجكش با اشاره به اینكه آستارا دارای چشم‌انداز روشنی در مسیر توسعه است، خواستار همراهی مسئولان برای سرعت‌بخشیدن به اجرای طرح‌های مهم و به‌خصوص منطقه ویژه اقتصادی شد.

ظرفیت نهایی بارگیری بندر به 2 میلیون تن می‌رسد
در این زمینه مدیركل بنادر و كشتیرانی استان نیز در گفت‌وگو با همشهری از بندر آستارا به‌عنوان یكی از بنادر مهم در غربی‌ترین نقطه استان نام می‌برد و می‌گوید: این بندر با ظرفیت نهایی جابه‌جایی 2 میلیون تن بار در سال به مدت 40 سال به بخش خصوصی واگذار شده و در این واگذاری مراحل توسعه و رشد پیش‌بینی شده است. بخش خصوصی موظف شده كه فازهای توسعه‌ای این بندر را اجرا كند. در حال حاضر نیز فاز اول توسعه آن كامل شده است و آماده پذیرش كشتی‌های دریای خزراست.
«حسین چراغی» ادامه می‌دهد: بر اساس جدول زمان‌بندی فاز دوم توسعه نیز آغاز شده كه در سال‌های 96 و 97 در دست اقدام قرار می‌گیرد. با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و افزایش ظرفیت بندرآستارا، گام مهمی برای احیای منطقه ویژه اقتصادی برداشته می‌شود.
چراغی به مجموعه اقدامات پیش‌بینی شده در فاز دوم توسعه بندر و منطقه ویژه اقتصادی آستارا اشاره می‌كند و می‌افزاید: خرید دستگاه لایروب از سوی بخش خصوصی و استقرار آن تا اواسط سال 96، ادامه توسعه اسكله‌ها و ایجاد پست اسكله به طول 75‌ متر تا خرداد سال 97، ساخت ترمینال غلات به ظرفیت 30 هزارتن با مشاركت سرمایه‌گذار خارجی برای انجام ترانزیت واردات و صادرات غلات كه تا 60 هزار تن ظرفیت نیز قابل توسعه دارد، برخی از اقدامات انجام شده است. امسال نیز محوطه‌سازی سیلوها انجام می‌شود و در سه ماه اول سال 97 سیلوها نصب خواهند شد.
مدیركل بنادر و كشتیرانی استان در ادامه به اقدامات انجام شده برای احیای منطقه ویژه اقتصادی آستارا اشاره می‌كند و می‌گوید: ساختمان اسنادی گمرك تا قبل از پایان سال در این بندر افتتاح خواهد شد. همچنین مشكل لایروبی بندر تا مهر ماه پیش رو رفع خواهد شد. كانال ورودی بندر به عمق 6متری می‌رسد و عمق حوضچه بندر نیز تا 5/5‌ متر می‌شود، از این‌رو مشكلی برای ورود كشتی‌ها به بندر آستارا وجود ندارد.
چراغی می‌افزاید: برای توسعه بندر آستارا و احیای منطقه ویژه اقتصادی، امسال 85 میلیارد تومان اعتبار از سوی بخش خصوصی هزینه می‌شود كه فقط 25 میلیارد تومان آن برای خرید دستگاه لایروبی هزینه خواهد شد.
وی تأكید می‌كند: كالاهای وارداتی و صادراتی حوضه دریای خزر مانند آهن‌آلات، چوب، مواد معدنی و مواد پتروشیمی از اقلام و كالاهای صادراتی هستند كه مانند سایر بنادر دریای خزر از این بندر و از طریق كشتیرانی جابه‌جا می‌شوند. محصولات غذایی و میوه نیز از طریق كانتینرهای یخچال‌دار بندرآستارا به كشورهای حاشیه دریای خزر صادر خواهند شد.

تسهیل امور اداری
نماینده مردم شهرستان آستارا نیز در این‌باره بیان می‌كند: منطقه ویژه اقتصادی آستارا پیش از این باید احیا می‌شد و الان دیر هم شده است. نگاه به بندر آستارا درسال‌های اخیر عدالت‌مندانه نبود.
«ولی‌الله داداشی» با تأكید بر كمك مجموعه مدیران استان در احیای منطقه ویژه درآستارا می‌افزاید: باید هرچه زودتر مباحث سرمایه‌گذاری و تسهیل امور اداری برای دریافت كد گمركی به این منطقه داده شود. من نیز مذاكراتی برای دریافت كد گمركی با مسئولان مربوطه داشته‌ام.
وی بر سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی و توسعه بندر تأكید می‌کند و می‌گوید: بخش خصوصی كه مسئولیت اسكله را برعهده گرفتهؤ باید همت بیشتری برای توسعه بندر داشته باشد وهرچه زودتر نواقص را برطرف كند. مجموعه مدیران استان نیز باید امكانات ابتدایی و زیرساختی مانند آب، برق و گاز منطقه ویژه را برطرف كنند.
نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: نگاه به توسعه بندرآستارا باید عدالت‌مندانه باشد. اگر بندر كاسپین پیشرفت كند، منافع آن برای بندر آستارا و كل استان خواهد بود. اگر بندر آستارا هم احیا شود منافع آن برای مردم كل استان صرف می‌شود و باید یك هم‌افزایی در این زمینه برای منطقه ویژه صورت بگیرد تا بتوانیم روند رو به رشد و توسعه در این شهرستان را بارور كنیم. استاندارگیلان در سال‌های اخیر به این مقوله اخیر نگاه ویژه‌ای داشته است. داداشی می‌افزاید: برای بندرآستارا فعالیت خدماتی تعریف شده و جا دارد با احیای منطقه ویژه اقتصادی بندر تجاری برای آن تعریف شود. منطقه ویژه اقتصادی آستارا قابلیت تبدیل شدن به قطب صادرات و واردات كالاهای استان‌های غربی كشور و نیز كشورهای همسایه این استان‌ها را دارد. كشورهای غربی همسایه می‌توانند از این منطقه و بندر برای ترانزیت كالاهای خود استفاده كنند.
نماینده مردم آستارا احیای منطقه ویژه اقتصادی را ظرفیت مناسبی برای اشتغالزایی می‌داند و می‌گوید: اشتغالزایی مستقیم برای 500 نفر در پست اسكله و 500 نفر غیر‌مستقیم از ویژگی‌های مثبت احیای منطقه ویژه اقتصادی آستارا خواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code