موضوعات
گیلان

مرگ تدریجی صنایع دستی گیلان

نویسنده:
یافته‌های تاریخی گواه قدمت هزاران ساله صنایع‌دستی سرشار از ذوق و قریحه و اصالت گیلان است اما میراث‌داران این یادگاران كهن برای ماندگاری هنرهای سنتی و صنایع‌دستی سرزمینشان نگران و دغدغه‌مند هستند.
1396/03/29
به گزارش ایرنا، گرچه در دولت یازدهم حمایت‌هایی از صنایع‌دستی صورت گرفته، اما هنوز هنرمندان هنرهای سنتی استان به سبب دشواری‌های بسیار قامت راست نكرده و تنها به دلیل عشق به هنرشان پای كار ایستاده‌اند.
صنایع‌دستی باوجود فراز و فرودهای بسیار و حتی با وجود برخی بی‌مهری‌ها در دوران پیشین به سبب گیرایی و اصالت و حمایت‌های‌گاه به گاه توانسته در زمره با ارزش‌ترین هنرهای كاربردی جامعه مطرح شود.

عامل رونق گردشگری
هنرمند رشته سراج سنتی (چرم دوزی) تاکید كرد: نداشتن فضای مناسب و شهرك كارگاهی برای هنرمندان تولید محور، آنان را روز به روز بیشتر به كنج عزلت می‌كشاند.
«محمد جمالی» حضور واسطه‌ها را عاملی برای بروز رقابت كمیتی می‌داند و می‌گوید: متأسفانه،‌ گاه به‌دلیل حضور دلالان، كیفیت فدای كمیت می‌شود.
جمالی صنایع‌دستی گیلان را درختی چند میوه‌ای برای رونق گردشگری استان توصیف می‌كند كه باید بیش از همیشه مورد توجه قرار گیرد.
این صنعتگر هنرمند گیلانی هشدار داد: اگر دست حمایت نباشد جز فاتحه‌ای بر میراث نیاكانمان باقی نخواهد ماند.

بیمه و تسهیلات كارگاهی
مدیر خانه صنایع‌دستی لاهیجان نیز دغدغه‌مند مشكلات بیمه هنرمندان و تسهیلات كارگاهی است.
«نرگس سعادت» می‌گوید: بیمه، آسودگی خاطری برای هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان ایجاد می‌كند و ‌باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.
چندی پیش استاندار گیلان در همایش نقش و جایگاه صنایع‌دستی در دولت تدبیر و امید توسعه صنایع‌دستی را مستلزم گشایش درها به روی دنیا و افزایش ارتباطات در عرصه جهانی خواند.
«محمدعلی نجفی» اظهار كرده بود که دولت به توسعه و رونق صنایع‌دستی به‌ویژه اشتغال‌زایی بانوان در این بخش نگاه ویژه‌ای دارد كه ارتقای صادرات و افزایش شمار هنرمندان صنایع‌دستی استان از 12هزار نفر به 21هزار هنرمند در این دوران تاییدی بر این موضوع است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان نیز حل مشكل بیمه، حمایت‌های تسهیلاتی، اختصاص زمین برای ساخت مجتمع‌های صنایع‌دستی و حمایت‌های گمركی را محوری‌ترین دغدغه هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان بیان می‌كند.
«رضا علیزاده» با اشاره به افزایش صادرات و حضور گردشگران خارجی در استان تأكید كرد: تدبیر و امیدآفرینی دولت یازدهم، دروازه‌های گیلان را به روی دنیا گشوده است اما برخی مشكلات همچنان باقی است و مرتفع ساختن آنها به حمایت‌های كشوری نیاز دارد.  وی یادآوری کرد: در سال‌های 92 تا 95، میزان صادرات آثار هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان 4میلیون و 400هزار دلار بوده است.
علیزاده تصریح كرد: این رقم در سال 92 حدود 700هزار دلار بود كه در سال 95 به یك میلیون و 500هزار دلار رسیده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان بیان كرد: همچنین پروانه تولید انفرادی از 12هزار و 505 نفر در سال 92، به 20 هزار و 929 نفر در سال 95 رسید و تعداد كارگاه‌ها نیز در این مدت از 46 باب به 90 باب افزایش یافت.
علیزاده، درباره تعداد فروشگاه‌ها، ایستگاه‌ها و غرفه‌های صنایع‌دستی گفت: تعداد غرفه‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از 305 غرفه در سال 92 به 910 غرفه در سال 95  افزایش یافته است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد بازارچه‌های این حوزه در مدت یاد شده از 65 بازارچه به 132 بازارچه و از 260فروشگاه به 344 فروشگاه رسیده است.
وی تاکید كرد: 85 میلیارد ریال منابع تسهیلاتی برای 660 طرح در طول چهار سال دولت یازدهم هزینه شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ابراز امیدواری كرد فرصت‌ها برای بهره‌گیری هنرمندان از تسهیلات مهیاتر شود.
به هر روی این هنر‌ـ صنعت ملی باید به‌عنوان یك عامل مؤثر در ایجاد اشتغال مولد با توجه به نیاز محدود سرمایه‌گذاری و عاملی پر قوت در اشتغالزایی و همچنین كند كردن روند مهاجرت روستاییان به شهرها و حتی معكوس كردن آن مورد توجه قرار گیرد.
از 90 رشته صنایع‌دستی گیلان 71 رشته فعال است و تاكنون 6 هزار و 298 هنرمند هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان بیمه شده‌اند.
تاكنون 64 محصول از اقلام صنایع‌دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین 6 كالا نشان یونسكو دریافت كرده‌اند كه این خود افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code