موضوعات
گیلان

مددکاری ؛آرزوی کودکی شغل بزرگسالی

نویسنده: مریم ساحلی انزلی- خبرنگار همشهری
«جواد طلسچی یكتا» در كسوت یك مددكار اجتماعی،12 سال است كه در شهر ساحلی انزلی مشغول به فعالیت است.
1393/11/20
 این كارشناس در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری اظهار می‌كند: مددكاری اجتماعی حرفه‌ای علمی و تخصصی است و در راستای توانمندسازی افراد، گروه‌ها و جوامع فعالیت می‌كند.
وی در ادامه می‌گوید: از سال 86 تا 90 در دادگستری انزلی در ارتباط با پروژه كاهش طلاق، مشاوره مددكاری ارائه می‌كردم. مدتی هم مدیریت اورژانس اجتماعی انزلی را بر عهده داشتم و همچنین روی پرونده‌های واگذار شده از سوی بهزیستی به كلینیكم با موضوعاتی چون زنان سرپرست خانوار و فرزندان امداد بگیر بهزیستی كار می‌كنم. طلسچی یادآور می‌شود: همه مراكز مددكاری اجتماعی با مجوز سازمان بهزیستی و زیر نظر آن فعالیت می‌كنند.
نگرش یك مددكار
وی درباره چگونگی علاقه به این حرفه می‌گوید: دایی من كارشناس مددكاری اجتماعی و فارغ‌التحصیل این رشته از آلمان بود، زمانی كه او پس از 30 سال به ایران بازگشت، نوع نگاهش به مسائل اجتماعی و خانوادگی مرا شیفته این حرفه كرد. انتخاب اولم برای ورود به دانشگاه همین رشته بود. حس همكاری و كمك به دیگران از نوجوانی در من وجود داشت اما زمانی كه وارد این حرفه شدم با نگاهی علمی به این موضوع نگاه كردم. پیشنهادم برای داوطلبان ورود به رشته مددكاری اجتماعی این است كه ابتدا اطلاعات كافی را درمورد آن كسب كنند و اگر علاقه‌مندند، قدم در این راه بگذارند.
 بعضی ممكن است گمان كنند، احساساتی هستند و تحمل دیدن درد و رنج دیگران و توان تصمیم‌گیری درست در این مسیر را ندارند اما باید بگویم روحیات به مرور شكل می‌گیرد و با افزایش دانش و كسب اطلاعات تخصصی و پایبندی به اصول كار، این مسأله برطرف می‌شود. این كارشناس مددكاری اجتماعی در ادامه تصریح می‌كند: البته به نظرم لازم است كه پیش از ورود به این رشته همانند بسیاری از كشورهای دنیا با داوطلبان مصاحبه‌ای انجام شود تا نوع تفكر اجتماعی آنها سنجیده شود.
احساس خوشایند كمك به دیگران
بی‌تردید مددكاری اجتماعی، حرفه‌ای سرشار از خاطرات گوناگون است. طلسچی می‌گوید: یكی از تخصص‌های ما مشاوره در خصوص مصرف شیشه است. پس از 3 سال فعالیت در این عرصه آنهایی كه موفق به ترك مصرف شیشه شده‌اند هر چند وقت یك بار با من تماس می‌گیرند و از پاك ماندنشان باخبرم می‌كنند و این یكی از شیرین‌ترین خاطرات حرفه‌ای من است. طلسچی یادآور می‌شود: یكی از مهم‌ترین دغدغه‌های مددكاران اجتماعی، بلای خانمانسوز اعتیاد است. با توجه با اینكه 95‌درصد موفقیت در ترك اعتیاد، وابسته به درمان اجتماعی آن است اما متأسفانه در مراكز ترك اعتیاد كمترین اثری از مددكاران اجتماعی نیست. باید توجه داشته باشیم كه اگر به درمان اجتماعی بهبود‌یافتگان بی‌اعتنا باشیم و تنها به دارو درمانی اكتفا كنیم، احتمال بازگشت آنها به اعتیاد بالاست. البته ضرورت استفاده از تخصص مددكاران اجتماعی در كلینیك‌های ترك اعتیاد در قوانین این مراكز لحاظ شده است اما استفاده از مددكاران اجتماعی در كلینیك‌های ترك اعتیاد، عموماً مشاهده نمی‌شود. طلسچی درباره مراجعان به مركز می‌گوید: بسیاری از افرادی كه مراجعه می‌كنند نسبت به خدمات ما شناخت ندارند. معمولاً به سبب مشكلات اقتصادی به كلینیك می‌آیند و گمان می‌كنند این مركز در راستای مؤسسات خیریه فعالیت می‌كند. وی می‌افزاید: ادارات، سازمان‌ها و نهادهایی چون اداره بهزیستی، انجمن مددكاران اجتماعی و همچنین رسانه‌ها می‌توانند در شناساندن این حرفه به مردم نقش مؤثری داشته باشند. مسلماً این شناخت می‌تواند بر آسیب‌های نوپدید اجتماعی كه كیان خانواده‌ها و جوامع را به خطر می‌اندازد تأثیر‌گذار باشد.
ترجمه و طراحی پوستر
پوستر روز جهانی مددكاری اجتماعی از سوی جواد طلسچی ترجمه شد و روی وب‌سایت فدراسیون جهانی مددكاران اجتماعی قرار گرفته است. طلسچی در این‌باره می‌گوید: اواخر ماه دسامبر 2014، فدراسیون جهانی مددكاران اجتماعی طی فراخوانی از سازمان‌های عضو در سراسر جهان خواست تا پوستر طراحی شده برای روز جهانی مددكاری اجتماعی را به زبان كشور خود ترجمه كنند.
وی در ادامه اظهار می‌كند: من تحت تأثیر شعارهای نوشته شده روی بنرهای پوستر قرار گرفتم كه كاملاً در مسیر فكری ما قرار داشت؛ بنابراین برای ترجمه اعلام آمادگی كردم. ترجمه و طراحی آن را انجام دادم كه پس از تأیید و اصلاح از سوی بخش بین‌الملل انجمن به‌صورت رسمی به فدراسیون ارسال شد و به‌عنوان دهمین زبان در سایت فدراسیون جای گرفت.
 این مددكار اهل انزلی درپایان از تلاش‌های همكارانش و انجمن مددكاران اجتماعی به‌منظور تبیین جایگاه حرفه مددكاری اجتماعی در جامعه تقدیر می‌کند و می‌گوید: اگر جایگاه مددكاری اجتماعی در جامعه شناسانده شود، دیگر شاهد حضور فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر به جای آنها در ادارات و سازمان‌ها نخواهیم بود و مددكاری اجتماعی توسط مددكاران اجتماعی محقق می‌شود. كمك كردن به انسان‌ها در همه فرهنگ‌ها و كشورها‌ كاری پسندیده است؛ اما با توجه به مشكلات زندگی فعلی و معضلات و بیماری‌های روحی، هر فرد  بدون داشتن تخصص لازم نمی‌تواند این كار را انجام دهد. حتی كمك كردن به انسان‌ها هم به علم نیاز دارد و این كار از عهده هر كسی برنمی‌آید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code