موضوعات
گیلان

كلانشهر رشت با بودجه ۳۹۲ میلیارد تومانی اداره نمی‌شود

نویسنده: مهدیه رزاقی لنگرودی خبرنگار -رشت
مراسم معارفه شهردار رشت صبح روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسئولان شهری و استانی انجام شد. «مسعود نصرتی» شصت و پنجمین شهرداری است كه‌ پس از دریافت حكم وزیر كشور‌ بر این مسند تكیه می‌زند...
1396/07/15
مراسم معارفه شهردار رشت صبح روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسئولان شهری و استانی انجام شد. «مسعود نصرتی» شصت و پنجمین شهرداری است كه‌ پس از دریافت حكم وزیر كشور‌ بر این مسند تكیه می‌زند.
وی در این مراسم اعلام کرد که کلانشهر رشت با بودجه 392 میلیارد تومانی اداره نمی‌شود.
در ابتدای این مراسم رئیس شورای شهر رشت گفت: بعد از انتخابات ۲۹ اردیبهشت شورای پنجم در فضایی همدلانه آقای نصرتی را به‌عنوان منتخب خود اعلام كرد. این انتخاب در پی بررسی‌ها و مصاحبه‌های متوالی به عمل آمد و خروجی این كار رأی قاطع هر ۱۱ عضو شورا به آقای نصرتی شهردار رشت بود.
«امیرحسین علوی» بیان كرد: وی فردی بسیار باتجربه و شناخته‌شده در حوزه‌های مختلف و مدیری محبوب در بین همكارانشان در قزوین بودند. هرچند برخی می‌گویند شهردار غیربومی است اما ما عملكرد مدیران غیربومی زیادی را تجربه كرده‌ایم و ملاك، موفقیت‌ها و تجربیات ایشان بود كه امیدوارم خوش بدرخشند.
وی با بیان اینکه استاندار به دلیل رسیدگی به آب‌گرفتگی شهرهای شرق استان در این جلسه حضور ندارد، افزود: ما چالش‌های عمیقی در شهرداری و مدیریت این شهر داریم. ‌در دوره چهارم، شورا دوران پرچالشی را گذراند‌ اما باید بگویم اگر پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی در رشت اجرا نمی‌شد، امروز ما هم با مشكلات جدی آب‌گرفتگی مواجه بودیم. وی ادامه داد: ما در حوزه زیست‌محیطی بحران داریم و نیازی نیست بگویم سراوان بوی بدی می‌دهد، رودخانه‌های ما بسیار آلوده است و اگر برای این بحران‌ها اقدام جدی نكنیم دچار مشكل می‌شویم. ۵۰ میلیارد تومان بودجه‌ای كه ۱۵ میلیون آن اختصاص پیدا كند دردی را دوا نمی‌كند. برای حل این موضوع نیازمند عزم ملی و استانی هستیم و صفر تا صد این مسأله را شورا‌ پیگیر خواهد بود. علوی ادامه داد: ما در رشت اتفاق ثبت شهر خلاق خوراک را داشتیم و به‌دنبال ثبت تالاب شهر در كنوانسیون رامسر هستیم و اینها می‌طلبد كه بیشتر‌ تلاش كنیم.
بنا داریم اقتصاد شهری‌مان را بر مبنای توسعه صنعت گردشگری بگذاریم و برنامه‌ریزی‌هایمان هم دارد به آن سمت می‌رود. شورای چهارم هرچند سر و صداهای آزاردهنده‌ای داشت اما كارهای زیادی هم انجام داد. ما دست‌ كمك به سمت همه دستگاه‌ها دراز می‌كنیم تا طرح شورایاری را كه برای افزایش مشاركت مردم در شورای چهارم تصویب شده است، ادامه دهیم. یكی دیگر از دغدغه‌های ما ایجاد منابع مالی پایدار و با شفافیت مالی است كه دغدغه خیلی از عزیزان بود.

كمك به رفع بدهكاری شهرداری
سرپرست شهرداری رشت نیز در این مراسم، با ابراز خرسندی از انتخاب شهرداری باتجربه و كارآمد، به پروژه‌های انجام‌شده و در دست اجرا پرداخت و بیان كرد: اگر مشكلات مالی برخی از این پروژه‌ها برطرف شود، زودتر عملیاتی می‌شوند و به بهره‌برداری می‌رسند.
«فرامرز جمشید‌پور» گفت: بدهكاری بزرگ شهر‌ ناشی از فشار مضاعفی است كه در اثر كار و تلاش در انجام ‌پروژه‌های بزرگ عقب‌مانده گذشته ایجاد شد و حل مشكلات هدایت آب‌های سطحی یكی از ‌‌پروژه‌های بزرگ انجام‌گرفته ‌است.
وی با تأكید بر اینكه تعامل و همبستگی میان مدیران استان موجب رفع مشكلات در آینده‌ای نزدیك می‌شود، بیان كرد: پیش از این بودجه‌های شهرداری تحقق پیدا می‌كرد و حقوق‌ها همواره پرداخت می‌شد و بودجه‌ها نیز افزایش می‌یافت.
سرپرست شهرداری رشت گفت: بودجه شهرداری در سال گذشته ۸۵۰ میلیارد تومان بود كه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان آن عمرانی و بقیه جاری تعیین شده بود. بر همین اساس، تمام تعهدات عمرانی و مناقصات انجام می‌شد اما در انتهای سال، وصولی درآمد فقط حدود ۴۵۰ میلیارد محقق شد كه همین مسأله عامل اصلی ایجاد بدهی بود. جمشید‌پور بدهی قطعی عمرانی و جاری امروز شهرداری را نزدیك به ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام كرد و افزود: مشكلات مربوط به بدهی‌ها با مساعدت مسئولان برطرف‌شدنی است. وی گفت: شهرداری رشت از ابتدای امسال تاكنون فقط ۱۷۰ میلیارد تومان درآمد داشت و ۸۴ میلیارد تومان قرارداد نیز در ۴ ماه گذشته منعقد شد كه در حال تحقق است.

وظیفه‌ای خطیر برای رشت
شهردار جدید رشت نیز در این مراسم گفت: پیش از این ۶۴ شهردار، این شهر را با كارایی فراوان اداره كرده‌اند و این ‌بار‌ وظیفه سنگین شهرداری این شهر با‌قدمت‌ بر عهده من قرار گرفته ‌است.
«مسعود نصرتی» با اشاره به برگزاری آیین معارفه در سالنی با ظرفیت ۷۰۰ نفر و صندلی‌های پر، گفت: بدون شك این مسأله شروع خوب و با‌اقتداری را می‌طلبد. بنابراین در برداشتن گام‌های استوارتر باید مصمم‌تر عمل كنم.
وی با اشاره به مشكلات مربوط به پسماند نیز تصریح كرد: باید مانند شهرهای دیگر بودجه ساخت زباله‌سوز برای این شهر دریافت شود.
شهردار جدید رشت با اشاره به مشكلات مالی موجود در این نهاد گفت: كلانشهر رشت با جمعیت حدود ۸۰۰ هزار نفر و بودجه محقق‌شده نقدی و غیر‌نقدی ۳۹۲ میلیارد تومانی به هیچ عنوان اداره نمی‌شود.
به عقیده شهردار كلانشهر رشت اگر اعضای شهرداری به‌صورت مطلوب در كناریكدیگر كار كنند به هیچ عنوان بودجه شهر ۸۰۰ هزار نفره، ۳۹۲ میلیارد تومان نمی‌شود.

در انتظار جذب سرمایه‌گذار
در این مراسم همچنین معاون عمرانی استاندار گیلان با بیان برخی از مشكلات شهری به‌ویژه درباره مسائل زیست‌محیطی اظهار كرد: در ردیف بودجه، برای رودخانه‌های رشت بودجه اختصاص داده شده است.
«حجت شعبانپور» با اشاره به لایحه كمك به حل پسماندها تأكید كرد: سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۵ میلیارد تومان به لندفیل سراوان اختصاص داد در صورتی كه این مشكل بدون جذب سرمایه‌گذار برطرف‌شدنی نیست.
معاون عمرانی استانداری گیلان همچنین بر لزوم ایجاد درآمد پایدار تأكیدكرد و كارمندان شهرداری را قشری مظلوم خواند و تصریح كرد: لایحه‌‌های ساماندهی كارمندان و مدیریت واحد شهری باید پیگیری شود.
شعبانپور حركت بر اساس برنامه را از شهردار جدید خواستار شد و افزود: ۲۵‌درصد از آسیب‌های اجتماعی باید كم شود و شهرداری باید بر شاخص‌های فرهنگی شهر كار كند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code