موضوعات
گیلان

كشف گور خمره‌ای اشكانی در املش

نویسنده:
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گیلان اعلام كرد: شواهدی از تدفین‌های خمره‌ای دوره اشكانی در گورستان لیارسنگ بن شیرچاك شهرستان املش كشف شده است...
1396/07/18
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گیلان اعلام كرد: شواهدی از تدفین‌های خمره‌ای دوره اشكانی در گورستان لیارسنگ بن شیرچاك شهرستان املش كشف شده است.
«ولی جهانی» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: شواهد یادشده در سومین فصل از پژوهش‌های باستان‌شناختی گورستان باستانی املش به‌دست آمده است.
سرپرست كاوش‌های باستان‌شناسی در گورستان یادشده، با اشاره به اینكه در جریان 3 فصل كاوش باستان‌شناختی 48 گور شناسایی شده است، بیان كرد: در این فصل از كاوش‌های باستان‌شناسی در یكی از كارگاه‌ها بقایای یك تدفین خمره‌ای متعلق به كودكی خردسال شناسایی شد.
جهانی افزود: به دلیل ظرافت اندام‌ها و سن كم متوفی، آسیب زیادی به اسكلت وارد شده است اما‌ گونه‌شناسی اشیای دفن شده در داخل چاله گور قدمت آن را همزمان با دوره اشكانی نشان می‌دهد.
محوطه باستانی لیارسنگ بن در نزدیكی روستای شیرچاك از توابع بخش رانكوه شهرستان املش قرار دارد كه در سال 1392 شناسایی شد و در سال 1393 با هدف تعیین عرصه و حریم، مورد گمانه‌زنی قرار گرفت.
در فصل دوم این پژوهش‌ها طی سال 1395، كاوش در 8 ترانشه با هدف نجات‌بخشی این گورستان باستانی به انجام رسید و نتیجه این كاوش‌ها شناسایی 24 گور از انواع دخمه‌ها و چاله‌های متعلق به ادوار اشكانی و ساسانی بود.
سومین فصل از پژوهش‌های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ بن شیرچاك در شهریور 1396 انجام شد و با كاوش در 3 ترانشه در ابعاد مختلف آثار ارزشمندی مرتبط با اواسط دوره اشكانی تا اوایل دوران ساسانی یافت شد كه در این میان یكی از انواع جالب سنت تدفین دوره اشكانی كه سابقا در گیلان از محوطه‌های كلورز و قلعه كوتی دیلمان گزارش شده، در این محوطه کشف شده است.
پیش از این، نزدیك‌ترین حوزه جغرافیایی به گیلان كه تدفین‌های نوع خمره‌ای از آن گزارش شده بود، گِرمی دشت مغان بود‌ به همین سبب كاوش در گورستان باستانی لیارسنگ بن به لحاظ پژوهش‌های باستان‌شناختی كرانه‌های شمالی حوزه فرهنگی البرز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code