موضوعات
گیلان

كاهش تولید چای ایرانی به دلیل كاهش بارندگی

نویسنده:
رئیس سازمان چای از كاهش تولید برگ سبز چای در سال گذشته به دلیل شرایط جوی و اقلیمی خبر داد...
1396/06/15
رئیس سازمان چای از كاهش تولید برگ سبز چای در سال گذشته به دلیل شرایط جوی و اقلیمی خبر داد و گفت: حدود ۶۷‌ درصد مطالبات چایكاران پرداخت شده است و مابقی آن نیز به محض تأمین اعتبار از منابع پیش‌بینی‌شده به حساب آنها واریز می‌شود. «محمدولی روزبهان» در گفت‌وگو با ایسنا‌ اظهار كرد: از ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای تاكنون ۸۹ هزار تن از این محصول از چایكاران به ارزش بیش از ۱۷۳ میلیارد تومان خریداری شده است كه تاكنون حدود ۱۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان (معادل ۶۷‌ درصد بهای برگ سبز چای) به حساب تولیدكنندگان واریز شده و مابقی آن نیز به محض تأمین اعتبار پرداخت می‌شود. وی افزود: چین چهارم برگ سبز چای به‌زودی آغاز می‌شود و با توجه به شرایط اقلیمی و میزان بارش‌ها پیش‌بینی می‌شود كه امسال تولید چای نسبت به سال گذشته با كاهش نسبی روبه‌رو شود كه البته این میزان نسبت به سال ۱۳۹۴ با رشد مناسبی همراه بوده است. رئیس سازمان چای گفت: امسال شرایط جوی و وضعیت بارش‌ها بسیار متفاوت‌ با سال گذشته بود و در برخی مناطق و باغ‌های تولیدكننده چای كمتر از ۱۰‌ درصد بارش‌های پارسال اتفاق افتاد كه با توجه به دیمی بودن بیش از ۹۵‌ درصد باغ‌ها، اثرگذاری مستقیمی روی تولید خواهد گذاشت. روزبهان با بیان اینكه سال گذشته سال ویژه و كم‌نظیری از نظر شرایط جوی و اقلیمی بود، تصریح كرد: بارندگی سال گذشته ۵۰‌ درصد بیشتر از میانگین بارش‌های ۵۰ سال اخیر صورت گرفت اما امسال از میانگین هم كمتر بود؛ به گونه‌ای كه در برخی مناطق با خشكسالی روبه‌رو شدیم. البته با توجه به اقدامات و حمایت‌های دولتی برای احیای باغ‌ها و اجرای عملیات به‌زراعی توانستیم پیامدها و آثار آن را تا حد ممكن كاهش دهیم. وی گفت: مطالبات چایكاران كه بخشی از آن به قدرالسهم دولت و بخشی دیگر به قدرالسهم كارخانه‌ها برمی‌گردد به‌زودی تأمین و پرداخت می‌شود.

ممنوعیت واردات برنج تا پاییز ادامه دارد
ممنوعیت واردات برنج تا پایان فصل پاییز ادامه دارد. به گزارش ایسنا، بر اساس ابلاغیه گمرك ایران ترخیص محموله‌های برنج وارداتی كه تشریفات گمركی آنها تا پایان وقت اداری ۳۱ مرداد انجام شده باشد تا ۱۷ شهریور آزاد است. به این‌ترتیب واردكنندگان این محموله‌ها تا ۱۷ شهریور فرصت دارند كه برای ترخیص محموله‌های خود اقدام كنند. ممنوعیت واردات برنج از انتهای مرداد امسال با بخشنامه وزارت جهاد كشاورزی آغاز شده كه نسبت به سال‌های گذشته یك ماه دیرتر انجام شده است.
وزارت جهاد كشاورزی هر‌سال‌ در فصل برداشت برنج واردات این محصول را برای حمایت از تولیدكنندگان داخلی ممنوع اعلام می‌كند.

افزایش تولید گل ‌گاوزبان در رودسر
تولید گل ‌گاو‌زبان در شهرستان رودسر افزایش یافت. «احسان‌الله‌مشتاق» در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان اینكه، امسال 225 تن گل گاو‌زبان در شهرستان رودسر تولید شده است، گفت: تولید این محصول نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: شرایط آب و هوایی مناسب یكی از دلایل مهم افزایش تولید گل‌ گاو‌زبان در شهرستان رودسر است. مدیر جهادكشاورزی رودسر با بیان اینكه این شهرستان از قطب‌های تولید گل ‌گاوزبان در كشور است، تاکید كرد: 470 هكتار از اراضی رودسر به پرورش گل گاو‌زبان اختصاص دارد. وی تصریح كرد: بازار فروش گل ‌گاوزبان رودسر داغ است و با بسته‌بندی‌های بسیار معمولی به فروش می‌رسد. ‌مشتاق گفت: بسته‌بندی شكیل برای فروش محصول گل‌ گاو‌زبان می‌تواند ارزش افزوده واقعی این محصول را به گل ‌گاو‌زبان‌كاران برگرداند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code