موضوعات
گیلان

كاهش بارندگی‌ها در آستارا

نویسنده:
رئیس اداره هواشناسی آستارا اعلام كرد: از ابتدای سال تا پایان تیر 191 میلیمتر باران در این شهرستان باریده كه این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل‌ حدود 12‌درصد كاهش یافته است...
1396/05/21
رئیس اداره هواشناسی آستارا اعلام كرد: از ابتدای سال تا پایان تیر 191 میلیمتر باران در این شهرستان باریده كه این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل‌ حدود 12‌درصد كاهش یافته است.
«فردین فرتوت‌نیا» در گفت‌و‌‌گو با ایرنا افزود: میانگین بارش اقلیمی آستارا در 4 ماه امسال، 254 میلیمتر است كه در مقایسه با میانگین بلندمدت اقلیمی 24 سال 25‌درصد كاهش داشته است.
وی بیان كرد: مردم آستارا در این مدت‌ 848 ساعت آفتابی را سپری كرده‌اند و این ساعات نسبت به مدت مشابه سال قبل‌ 9‌درصد و نسبت به بلند مدت اقلیمی 4 ‌درصد افزایش داشته است.
وی حجم تبخیر آب در 4 ماه نخست امسال را 502 میلیمتر اعلام كرد و افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 2‌درصد و نسبت به بلندمدت اقلیمی 17 درصد افزایش داشته  است.
فرتوت‌نیا ادامه داد: در 27 روز گذشته شاهد بارندگی نبودیم اما در این مدت‌ میزان تبخیر آب 189 میلیمتر بوده است.
وی دمای فعلی هوا در آستارا را 28 درجه سانتی‌گراد عنوان كرد و افزود: برای 24 ساعت آینده وضعیت هوای این شهرستان، صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با افزایش ابر پیش‌بینی می‌شود.

مبارزه با آفت شب‌پره در رویشگاه‌های شمشاد
رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره‌كل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: از 25 هزار هكتار رویشگاه‌های شمشاد استان، یك هزار هكتار به شب‌پره آلوده شده و برای مبارزه با این آفت 5میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
به گزارش ایرنا «صادق عابدینی» در جلسه شورای پدافند غیر‌عامل آستارا در فرمانداری این شهرستان افزود: از سال گذشته مبارزه با این آفت در جنگل‌های شمشاد گیلان آغاز شده و با وجود محدودیت امكانات، اقدامات خوبی برای ریشه‌كنی آن انجام شده است.
وی اضافه كرد: آفت شب‌پره سال گذشته ابتدا در منطقه چالوس و سپس در روستای خانه‌های آسیاب آستارا مشاهده شد و به‌تدریج‌ سایر رویشگاه‌های درختان شمشاد استان گیلان را فرا گرفت و باید درختان شمشاد اراضی جنگلی چند مرحله سم‌پاشی شو‌د.
عابدینی اظهار كرد: سال گذشته در‌ 50 هكتار از رویشگاه‌های درختان شمشاد آستارا با این آفت مبارزه شد و اكنون از 400هكتار رویشگاه‌های شمشاد در این شهرستان‌ 200 هكتار آن به این آفت آلوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code