موضوعات
گیلان

فاصله اندک گیلان با خودكفایی در تأمین خون

نویسنده:
مؤسس و رئیس هیأت‌مدیره انجمن داوطلبان اهدای خون گیلان گفت: این استان با فعالیت خوب واحد سیار انتقال خون، در مهر امسال به استقلال خونی خواهد رسید و به وارد كردن خون از استان‌های دیگر نیاز نخواهیم داشت...
1396/06/14
مؤسس و رئیس هیأت‌مدیره انجمن داوطلبان اهدای خون گیلان گفت: این استان با فعالیت خوب واحد سیار انتقال خون، در مهر امسال به استقلال خونی خواهد رسید و به وارد كردن خون از استان‌های دیگر نیاز نخواهیم داشت.
به گزارش ایرنا «محمد علی‌پور آرمند» در حاشیه استقرار واحد سیار انتقال خون در شهر لوندویل آستارا افزود: این اتوبوس از هفته اول اردیبهشت فعالیت خود را در استان آغاز كرد و تاكنون 4 هزار و 800 واحد خون از سوی شهروندان گیلانی در آن اهدا شده است.
وی با اشاره به اینكه گیلان جزو 5 استان پرمصرف خون در كشور است، اضافه كرد: در گذشته از استان‌های مازندران، قزوین و اردبیل برای تأمین نیاز بیماران به گیلان خون وارد می‌كردیم، اما امسال نیاز برطرف شد و 2 بار به استان سیستان و بلوچستان خون ارسال كرده‌ایم.
وی ادامه داد: با استقرار اتوبوس خونگیری پایگاه انتقال خون استان در شهر لوندویل آستارا، اهالی، 30 واحد خون اهدا كردند.
پور آرمند با اشاره به اینكه خونگیری در اتوبوس، مانند مراكز ثابت و زیر نظر پزشك متخصص با اطمینان كامل انجام می‌شود، از شهروندان غرب گیلان خواست در تأمین فراورده‌های خونی، بیماران نیازمند را یاری كنند.
پایگاه‌های انتقال خون گیلان در شهرهای رشت، لاهیجان، رودسر، لنگرود، فومن، بندرانزلی، تالش و آستارا فعال است و سالانه به‌طور میانگین بیش از 200 هزار واحد خون و فراورده‌های خونی در این استان جمع‌آوری می‌شود.
انجمن داوطلبان اهدای خون از سال 1385 با هدف‌‌ ترویج اهدای خون فعالیت خود را آغاز كرد.
چندی پیش نیز سخنگوی انتقال خون گیلان از اجرای طرح ملی واکسیناسیون رایگان هپاتیت ب ویژه اهداکنندگان مستمر خون در این استان خبر داد. بر این اساس طرح واکسیناسیون با همکاری مرکز مدیریت بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل انتقال خون گیلان اجرا می شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code