موضوعات
گیلان

ظرفیت سایت نفتی خزر در توسعه اشتغال استان

نویسنده:
سایت نفتی خزر ظرفیت عظیمی در توسعه اشتغال و منافع جمهوری اسلامی ایران دارد و در صورت ایجاد و جانمایی، دستاوردی ارزشمند برای گیلان خواهد بود...
1396/07/19
سایت نفتی خزر ظرفیت عظیمی در توسعه اشتغال و منافع جمهوری اسلامی ایران دارد و در صورت ایجاد و جانمایی، دستاوردی ارزشمند برای گیلان خواهد بود.
به گزارش فارس، سایت نفتی خزر رودسر در دریای خزر از طریق ساحل با شهرستان رودسر ارتباط دارد و دارای اهمیت ویژه‌ای از نظر نفت و گاز است.
متأسفانه چون مخزن نفت این سایت نفتی در اعماق بیش از 700 متری دریا واقع ‌شده نیازمند فناوری اكتشاف نفت در آب‌های عمیق است كه هنوز كشور ایران به آن دست پیدا نكرده و این فناوری بیشتر در اختیار كشورهای اسكاندیناوی نظیر روسیه، نروژ و سوئد قرار دارد كه از آب‌های عمیق نفت را استخراج می‌كنند.
سایت نفتی خزر به دلیل واقع‌ شدن نفت آن در اعماق زمین نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی و فناوری روز دنیاست. در زمان تحریم مشكلات زیادی برای توسعه آن وجود داشت اما در شرایط پسابرجام وضعیت بهبود یافته و می‌توان با رفع كامل تحریم‌ها سرمایه‌گذارانی را از كشورهای نروژ و سوئد و حتی روسیه برای سرمایه‌گذاری دعوت كرد.
نكته قابل‌ توجه توجیه اقتصادی این میدان نفتی در شمال كشور است. وزارت نفت نیز در این زمینه اقداماتی را انجام داده است. پرونده‌های این سایت نفتی در وزارتخانه وجود دارد و منتظر اقدام دولت و پیگیری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.

سكوی اكتشاف و استخراج نفت
نماینده ‌رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی اقتصاد در دریا را یكی از توانمندی‌‌های گیلان برمی‌شمرد و می‌گوید: اكتشاف و استخراج نفت و گاز از توانمندی‌‌های اقتصاد در دریا محسوب می‌شود كه باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد. «اسدالله عباسی» معتقد است تاكنون اقدامی در خصوص ایجاد سكوی نفتی و اكتشاف و استخراج نفت از دریای خزر در گیلان صورت نگرفته و در این زمینه تنها به سرمایه‌گذاری‌ها در پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی اكتفا كرده‌ایم كه با توجه به تجربه استاندار گیلان در زمینه نفت، می‌توان آن را در گیلان به كار گرفت. وی با تأكید بر فعال‌سازی سكوی نفتی در دریای خزر تاکید كرد: با فعال شدن سایت نفتی در گیلان صدها هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به كار خواهند شد و با توجه به اینكه بسیاری از جوانان منطقه تحصیلات مرتبط با نفت و رشته‌های زیرمجموعه آن دارند می‌توان اشتغال بومی‌های منطقه را نیز رقم زد. عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعال شدن پتروشیمی در گیلان و شكوفایی ظرفیت‌های پس ‌از آن در استان مطرح كرد: با توجه به اینكه خط لوله گاز از خطه شمال عبور كرده است می‌توانیم خوراك پتروشیمی را فراهم كنیم.

پالایشگاه‌ و پتروشیمی‌
یکی دیگر از دیگر نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی ایجاد سایت نفتی در گیلان را یكی از مطالبات استان عنوان می‌كند و می‌گوید: سایت نفتی ظرفیت عظیمی برای ایجاد اشتغال گیلانیان با تحصیلات مرتبط است و قطعاً ایجاد آن اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود.«حسن خسته‌بند» افزود: ایجاد سایت نفتی خزر می‌تواند پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را نیز در گیلان فعال كند زیرا دریای خزر و استان ظرفیت ایجاد پالایشگاه و نیروگاه با ابعاد مختلف را دارد و این کار نیازمند عزم جدی مسئولان است.نماینده سابق مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی نیز با برشمردن اهمیت بالای نفت و گاز در دریای خزر می‌گوید: منافع ساخت این سایت نفتی معطوف به گیلان نیست بلكه برای كل كشور اهمیت دارد زیرا ساخت این سایت از نظر حاكمیتی حائز اهمیت است و نقش بسزایی در صادرات نفت و گاز دارد.
«محمدمهدی رهبری املشی» با اشاره به فرایند سخت استخراج نفت از این سایت كه فناوری خاص آن متعلق به چند كشور مطرح دنیاست، می‌گوید: ساخت این سایت نیازمند سرمایه‌گذار خارجی است و با موقعیتی كه برجام برای كشور ایجاد كرده می‌توان سرمایه‌گذارها را از كشورهای اسكاندیناوی جذب كرد.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تأكید می‌كند كه با ایجاد سایت نفتی اشتغال زیادی در گیلان فراهم می‌شود و كل كشور می‌تواند از منافع آن برخوردار شود و استاندار جدید گیلان با توجه به اینكه یك مدیر نفتی است باید اهتمام ویژه در خصوص احداث این سایت نفتی داشته باشد و دنبال كار را بگیرد.

سرمایه‌گذاران خارجی
اهمیت ایجاد سایت نفتی خزر بر كسی پوشیده نیست اما هزینه بالای ایجاد این سایت نفتی مورد بحث است. دولت در حال حاضر توان سرمایه‌گذاری در آن را ندارد اما می‌توان با شرایطی كه با همت دولت در دوران پسابرجام حاصل‌ شده از سرمایه‌گذاران خارجی كه فناوری اكتشاف و استخراج نفت در اعمال 700 متری را دارند دعوت كرد و با رفع موانع حقوقی و دیپلماتیك شرایط حضور برای سرمایه‌گذاری با نظارت جمهوری اسلامی و انتقال فناوری به كشور را فراهم آورد. با اینكه در چند نقطه از طول دریای خزر نظیر استان مازندران نیز این میدان‌های نفتی كشف‌شده است، ولی نزدیكی سایت نفتی به شهرستان رودسر حائز اهمیت است. توجیه اقتصادی و فنی این سایت نشان می‌دهد كه لازم است ساخت این پروژه با پیگیری و حمایت دولت ایجاد شود تا همه از منافع این نعمت خدادادی بهره‌مند شوند.

 استخراج نفت از خزر
سایت نفتی خزر دارای نفت بسیار مرغوبی است كه وزارت نفت نیز مصمم است از آن بهره‌برداری كند. از نظر اقتصادی به دلیل اینكه همسایگان ایران نظیر آذربایجان و روسیه از این منطقه نفت و گاز استخراج می‌كنند، ایران نیز باید در دریای خزر جای پای تاسیسات نفتی داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code