موضوعات
گیلان

طلاهای خارجی در رشت جولان می‌دهند

نویسنده: زهرا حقیقی رشت- خبرنگار
با وجود قانون ممنوعیت واردات مصنوعات طلا به کشور با گشتی در بازار با اوضاع دیگری مواجه می‌شویم و شاهد جولان طلای ایتالیایی، سوییسی و ترک در بازار هستیم...
1396/05/22
با وجود قانون ممنوعیت واردات مصنوعات طلا به کشور با گشتی در بازار با اوضاع دیگری مواجه می‌شویم و شاهد جولان طلای ایتالیایی، سوییسی و ترک در بازار هستیم. بازار طلا در استان نیز از این وضعیت مستثنا نیست و طلاهای خارجی در بازار طلای گیلان نیز جولان می‌دهند.
آبان‌ماه سال 90 بود که واردات طلای خارجی از سوی مجلس شورای اسلامی ممنوع شد.
یکی از دلایل این ممنوعیت این بود که طلای کشور خام‌فروشی می‌شد و همین طلا در خارج از کشور فراوری و با‌ارزش افزوده بالا به کشور وارد می‌شد. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از بیرون‌رفتن ارز از کشور و برای حمایت از جدا شدن اقتصاد از نفت واردات طلای خارجی را به کشور ممنوع کرد.
با این حال این روزها طلا‌های خارجی در کشور، مشتریان زیادی دارند و با توجه به زیبایی و ظرافتی که در ساخت آنها به کار رفته است، مشتری‌ها تمایل بیشتری به خرید این نوع از طلاهای ساخته‌شده دارند در حالی که عرضه این نوع طلاها در واحدهای صنفی طلا‌فروشی عرضه کالای قاچاق محسوب می‌شود.
مدتی قبل نیز محمد کشتی‌آرای در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع، ابزار، ماشین‌آلات و تولیدات فلزات گرانبها و سنگ‌های قیمتی با غیر‌قانونی و شوم خواندن پدیده قاچاق طلا و جواهر، ادامه داد: برآوردها در سه سال پیاپی با بررسی ویترین طلافروشی‌ها نشان می‌دهد که به‌طور میانگین 15 تا 22 درصد مصنوعات داخل ویترین‌ها، به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده است.
وی اظهار کرد: ورود مصنوعات طلا به کشور ممنوع است، اما هر شخصی که وارد کشور می‌شود می تواند تا 150 گرم طلای دست‌ساز برای مصرف شخصی وارد کند.

ایتالیایی‌های ایرانی
در عین حال به دلیل استقبال خریداران از طلاهای خارجی و به‌خصوص ایتالیایی و ترک، برخی سازندگان ایرانی ‌‌ترجیح می‌دهند که طلای خود را با این عناوین به بازار عرضه کنند تا شانس خود را برای فروش محصولاتشان افزایش دهند.  
هر چه که هست، سود فروش کالاهای خارجی آنقدر‌ بالاست که بسیاری از واحدهای صنفی طلافروشی بخش زیادی از ویترین‌های خود را به این نوع طلاها‌ اختصاص داده‌اند و مصنوعات طلای ایرانی به حاشیه رانده شده‌اند. به هر حال زمانی که مشتری طلای موسوم به ایتالیایی را از طلا‌فروش خریداری می‌کند، اجرت ساخت زیادی از سوی طلا‌فروش برای آن در نظر گرفته می‌شود.
بازار بزرگ رشت از گذشته تا به امروز مركز صنف طلا و جواهر بوده و راسته طلافروشان شهر رشت یكی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین طلافروشی‌های این استان را به خود اختصاص داده است. حضور بیشتر طلاسازان و طلافروشی‌های باسابقه و صاحب سبك در این منطقه باعث شده‌ كه از سراسر استان اكثر خانواده‌ها برای خرید طلا و جواهر به‌ویژه طلای عروس، شهر رشت را انتخاب كنند. اما بازار طلای رشت همچون دیگر بازارها مملو از كالای‌ خارجی شده است. در ویترین گالری‌های شیك و لوكس این راسته، انبوهی از طلاهای ایتالیایی ‌به چشم می‌خورد كه صد البته از دید مشتریان این كالای خاص، طلای ایتالیایی جایگاه خیلی بالاتری نسبت به دیگر طلاها دارد. در یكی از عصرهای تابستان‌ به چند طلافروشی معروف و لوكس در این بازار رفتیم تا درباره میزان علاقه‌ مردم به خرید طلاهای ایرانی و خارجی بپرسیم.

طلاهای خارجی پرطرفدارتر هستند
به گفته برخی از فروشنده‌ها طلاهای‌ خارجی خوش‌نقش‌تر و شیك‌تر از نمونه‌های دیگر طلا هستند‌ و به گفته این فروشندگان با اینكه تمام محصولات تولید‌شده در كشورمان از عیار استاندارد و مورد تأیید اتحادیه برخوردارند، اما بازهم مردم رغبت چندانی به خرید‌ این طلاها ندارند. در حال حاضر تولیدكنندگان ما‌ توان ساخت و رقابت با هر نوع مصنوعات خارجی را دارند زیرا در حال حاضر طلا‌ها و مصنوعاتی كه در كشورمان تولید می‌شود از لحاظ شكل، طرح، زیبایی، ظرافت و استاندارد بودن عیار، امتیازاتی به مراتب بیش از طلاهای وارداتی دارند اما اكثر كارگاه‌های خرد و كلان در این زمینه تعطیل شده‌اند.

پرطرفدار بودن طلاهای ایتالیایی
 وارد راسته طلافروشی رشت كه می‌شویم‌ ویترین‌های لوكس و شیك طلا‌فروشی‌ها چنان افراد را به سمت خود جذب می‌كنند كه آنان تا دقایقی خیره و مات چشم از ویترین بر نمی‌دارند. وارد یكی از مغازه‌های طلافروشی می‌شویم. خانمی در حال خرید یك انگشتر نگین‌دار خیلی شیك است اما طلا فروش بعد از محاسبه، نرخ بالاتری را به مشتری اعلام می‌کند و در پاسخ به اعتراض مشتری می‌گوید: این طلا ایتالیایی است و اجرت آن به مراتب بالاتر از نمونه‌های دیگر طلاست.
وی یكی دیگر از دلایل گرانی این انگشتر را نگین آن می‌داند و می‌گوید: اكثر طلاهای خارجی شناسنامه‌دارند و هر زمان كه برای فروش ‌‌مراجعه كنید آنها را با قیمت خوبی از شما می‌خریم.
از خانم خریدار در‌خصوص دلیل انتخاب طلای خارجی برای خرید می‌پرسیم. ‌جواب می‌دهد: ‍«من این طلا را از پشت ویترین دیدم و پسندیدم و نمی‌دانستم که سازنده آن چه کشوری است. به عقیده من اگر سازندگان طلای ایرانی می‌خواهند مشتری از ساخته‌های آنها استقبال کند باید طرح‌های خود را به‌روزتر کرده و‌ ظرافت ساخته‌هایشان را نیز بالاتر ببرند تا مشتری از پشت ویترین کالای آنها را بپسندد.»
آقای «ع مرادی» یكی دیگر از فروشندگان طلاست كه طلای خارجی در مغازه او نسبت به دیگر مغازه‌ها كمتر به چشم می‌خورد. وقتی از او درباره فروش طلاهای خارجی در بازار سؤال می‌كنیم، می‌گوید: طلای خارجی در بازار به وفور یافت می‌شود، اما ‌‌كارمزد و قیمتش به مراتب بالاتر از طلای ایرانی است و مشتریان من توان خرید این نوع ‌طلاها را ندارند.
وی می‌گوید: البته باید توجه كنید كه همه این طلاها هم خارجی نیستند چون خیلی از سازندگان حرفه‌ای و باسابقه طلا، دقیقاً از روی ژورنال‌های خارجی نمونه‌های زیبا و شیكی را می‌سازند.
در انتهای راسته طلافروشان شهر رشت اكثر طلاسازان مجرب متمركز هستند. هر كسی كه كار تعمیرات تخصصی و یا سفارش ساخت طلا داشته باشد با این گذر در راسته طلافروشان رشت آشناست. به سراغ یكی از كارگاه‌های باسابقه در زمینه ساخت و تعمیرات طلا در این زمینه می‌رویم تا بیشتر درباره وضعیت ساخت‌وساز طلا در رشت با‌خبر شویم.

گیلان تولید‌كننده سنگ‌های زینتی نیست
یكی از سازندگان باسابقه طلا و جواهرات به ما می‌گوید: مردم بیشتر به خرید طلاهای خارجی گرایش دارند، چون این طلاها از ظرافت خاصی برخوردارند. به‌عبارتی می‌توانم بگویم كه در گیلان طلای سنتی مثل گوشواره‌های مهاجری و انگشترهای مصری حدود 20‌درصد مشتری دارد و نسل جدید بیشتر به دنبال طلاهای شیك و به‌روز هستند. «مازیار علیزاده» می‌افزاید: در فضای مجازی این سبك از طلاها را می‌بینند و به ما سفارش می‌دهند. میانسال‌ها و افراد مسن نیز بیشتر به سمت طلاهای ایرانی و سنتی گرایش دارند. وی می‌گوید: حدود 50 طلا‌ساز در رشت فعالیت می‌كنند. به دلیل وجود استادكاران باسابقه، هم از رشت و هم از شهرهای دیگر برای تعمیرات تخصصی و ساخت طلا به این مركز مراجعه می‌كنند.
حتی بازارچه سردارجنگل رشت و یا حتی طلافروشی‌هایی كه در منطقه گلسار رشت هستند برای تعمیرات و ساخت طلا به اینجا می‌آیند. علیزاده ادامه می‌دهد: در رشت چند آموزشگاه ساخت و تعمیر‌ طلا وجود دارد، ولی اگر كسی بخواهد در این زمینه به‌صورت تخصصی فعالیت كند باید علاوه بر‌ گذراندن دوره تئوری در كارگاه‌های تعمیرات و ساخت طلا دوره‌های عملی ببیند. به گفته وی طلا‌سازی دارای شاخه‌های مختلف است و تا كسی به‌صورت حرفه‌ای كار با شعله‌های حرارتی برای ذوب طلا را بلد نباشد، نمی‌تواند در این كار موفق شود.
 «فرامرز علیزاده» یكی دیگر از سازندگان طلا كه در این كارگاه مشغول تزیین سنگ‌های قیمتی روی طلاست به ما می‌گوید: در گیلان سنگ باارزشی برای استفاده در مصنوعات و زینت‌آلات تولید نمی‌شود زیرا معادن آن وجود ندارد و بیشتر سنگ‌های قیمتی از تهران و نیشابور به رشت می‌آید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی ‌‌در تكمیل و تأیید صحبت‌های همكارش به ما می‌گوید: ظرافت و تنوع در طلاهای خارجی بسیار بالاست و مردم گیلان نیز مانند سایر استان‌ها به طلاهای خارجی گرایش بیشتری دارند.

 5_653415.jpg   لزوم ارائه فاکتور برای خرید و فروش طلا
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به قاچاق بودن تمام طلاهای خارجی موجود در واحدهای صنفی گفت: واحدهای صنفی باید در قبال فروش هر میزان طلا حتی زیر یک گرم به مشتری فاکتور ارائه کنند.
«محمد کشتی‌آرای» در خصوص فروش اینترنتی طلا بیان کرد: فروش اینترنتی طلا و جواهر در فضای مجازی هیچ‌گونه مجوزی ندارد و اصل و یا تقلبی بودن طلاهایی که در این فضاها معامله می‌شود مشخص نیست. بارها از سوی اتحادیه به خریداران تذکر داده شده تا از خرید طلا در فضای مجازی خودداری کنند که متاسفانه مردم توجه چندانی به این موضوع ندارند و توصیه‌های اتحادیه در خصوص عیار و کیفیت این طلاها را جدی نمی‌گیرند.
وی افزود: درباره فروش اینترنتی طلا نامه‌ای از سوی اتحادیه به سازمان مورد رسیدگی ارسال شده ولی برخورد قاطع و جدی با فروشندگان طلا در فضای مجازی صورت نگرفته است و بسیاری از مردم بدون اطلاع از کیفیت و عیار قطعاتی از فضای مجازی خریداری می‌کنند که طلا و یا بدل بودن آن مشخص نیست و پس از خرید ضرر و زیان آن متوجه‌ افراد خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code